Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

Top three reports

ДЕЦЕМБАР 2021: ТРИ НАЈЗНАЧАЈНИЈА ОТКРИЋА У ОБЛАСТИ БИБЛИЈСКЕ АРХЕОЛОГИЈЕ

08 January 2022

Последњи месец 2021. год. пружио је нека узбудљива открића у библијској археологији. Свако од њих је повезано са периодом Новог завета. Почнимо:

3. Бродолом који нам је сачувао хришћанске артефакте
Две древне бродске олупине откривене су код Цезареје. И док је једна од њих стара 600 година, друга потиче из 3. в. хр. ере. Олупине су пронађене на дубини од 4м, а Одељење за поморску археологију Израилске управе за старине (IsraelAntiquitiesAuthority’sMarineArchaeologyUnit) је саопштила да су олупине вероватно биле усидрене у близини у тренутку када је наишла олуја која их је уништила.
У обе олупине пронађене су ризнице са кованицама. Оне укључују стотине сребрених и бронзаних римских новчића и велику количину сребреног новца из периода Мамелука. Пронађени су различити предмети, укључујући мастионицу, бронзану фигурицу у облику орла, бројна бронзана звона, грнчарске посуде и велико гвоздено сидро. Један од најупечатљивијих артефаката био је златни прстен са угравираним ликом пастира који држи јагње на раменима. Научници верују да је то приказ Доброг пастира, добро познате слике у ранохришћанској уметности, што вероватно значи да је њен власник био хришћанин. Откривен је још један драги камен са сликом харфе/лире, инструмента који је прославио цар Давид (1Сам 16:18). Израилска управа за старине у саопштењу за штампу је истакла да је Цезареја имала велики значај у хришћанском предању.
види: https://www.haaretz.com/archaeology/gold-rings-coins-and-early-christian-art-found-in-shipwrecks-off-israel-s-coast-1.10485635
 
2. Доказ римског распећа откривен у Великој Британији
У Енглеској је пронађен скелет човека из римске ере. Ово откриће из Велике Британије је значајно што је петна кост скелета пробијена ексером. Посмартни остаци су пронађени на гробљу на којем је пронађено 48 људи, а њихови остаци су датирани у 3. или 4. в. хр. ере.
Жртва је у време смрти имала између 25 и 35 година, а његов скелет показује да је покојник боловао од артитриса и да је имао оболеле зубе. Кости ногу су му биле танке, аа археолози верују да је пре смрти дуго био везан за зид.
Римско распеће добро потврђено писаним траговима. Међутим, ово је један од ретких случајева археолошког открића распећа и потврда извршивања ове врсте казне. Најпознатији доказ откривен је у Јерусалиму 1968. год. када је у гробници пронађена костурница (кутија за кости) из 1. в. у којој се налазио скелет разапете жртве. Жртва, по имену Јехохан је имала је, такође, имала ексер забоден у петну кост, што је указивало да је разапет. Тај артефакт је назван открићем број један у библијској археологији у вези са Новим заветом.
види: https://www.livescience.com/crucified-roman-era-man-found-uk
 
1. Друга древна синагога откривена у Магдали
Проширење аутопута у близини древног галилејског града Магдале (савремени Мигдал) довело је до открића древне синагоге. Ово је друга синагога која датира из периода Другог храма која је откривена у Магдали. Прва синагога откривена је 2009. год. и била је већа и украшенија од недавно откривене структуре. Новопронађена синагога има главну салу са две бочне просторије и изграђена је од вулканског базалта и кречњака. Шест стубова би држало кров, а на њима се и даље могу уочити трагови слика. Мала просторија на јужном крају главног ходника имала је полицу која је можда коришћена за чување свитака Торе. Структуру су датирали стаклени предмети, грнчарија и новчићи који су откривени у њој. Две синагоге Магдале биле су међусобно удаљене мање од 200м. Прва је била у индустријској зони, друга у стамбеној улици. Ово је први пут да су у истом граду откривене две древне синагоге из периода Другог храма. Дина Авшалом-Горни, кодиректор ископавања, цитира се како каже: „Што више проучавамо овај пут, све више схватамо да су синагоге биле веома честе. Ово откриће потврђује библијски опис Исусове службе: И обилажаше Исус све градове и села, учећи у синагогама њиховим и проповедајући еванђеље о царству и исцељујући сваку болест и сваку немоћ (Мт 9:35).
https://bkcentar.rs/sr/blog/da-li-je-rodno-mesto-marije-magdalene-bilo-znacajan-verski-i-ucenjacki-centar-novo-otkrice-sugerise-takvu-mogucnost
 
Извор:
https://biblearchaeologyreport.com/2021/12/26/top-three-reports-in-biblical-archaeology-dec-2021/
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade