Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

000 %d0%bf%d0%b5%d1%9b%d0%b8%d0%bd%d0%b0

ГРОБНА ПЕЋИНА ИЗ ВРЕМЕНА РАМЗЕСА II ПРОНАЂЕНА НА ПОПУЛАРНОЈ ПЛАЖИ

19 September 2022

Током грађевинских радова у Националном парку Палмачим (Palmachim National Park) у близини Тел Авива, срушена стена открила је древну ризницу из времена знаменитог фараона описаног као антијунака у библијском наративу. Древна гробна пећина откривена је случајно током рада Управе за природу и паркове део (Nature and Parks Authority) на уређењу парка и то након што је трактор ударио у стену, неочекивано откривши таваницу пећине. Археолошки тим је прошле недеље ушао у нетакнуту гробницу стару око 3.300. Значајна количина откривених предмета датира се у време позног БД, тј. у владавину Рамзеса II или његовог сина Мернептаха, двојице фараона који фигурирају као потренцијални фараони изласка, макар међу научницима који заговарају тзв. познији датум изласка.

Посуде су биле део погребних дарова, закопане са мртвима у веровању да ће их користити на будућем свету. Пећина је била исклесана у облику квадрата, а у центру њене таванице налазио се стуб. Гробница се налазила у близини древног лучког града Јавне-Јам. Неки, ипак, сматрају да је гробница повезана са неким од мањих насеља које је нестало због подизања нивоа мора. Дуж обале, људи су испловљавали из импровизованих пиратских лука – посебно на ушћу реке Сорек. Наиме, мањи трговци настојали да избегну коришћење лучких услуга великих градова, Јафе и Ашкелона, који су били феуд великих трговаца и који су наплаћивали високе трговачке накнаде.
Пећина је примећена када се стена померила током грађевинских радова и светлост је буквално бачена на неоштећени гробни склоп око 2,5м испод. Инспектори Израелске управе за старине (Israel Antiquities Authority, IAA) позвани су на лице места и њихово узбуђење јер препознатљиво на видео снимку који представља почетно истраживање локације којом нико није ходио више од три миленијума. Дрор Цитрон (Dror Citron), инспектор IAA, први је идентификовао пећину.
001 пећина.jpg 72.42 KB

Једноставно невероватно, рекао је Узи Ротхшилд (Uzi Rothschild)  док се више питао у позадини чује вау. Посуде у посудама! Вау! чује се други глас. Узбуђење достиже врхунац чак и када се видео завршава откривањем потенцијално више скелета у углу пећине квадратног облика. Чини се да су, ипак, погребни остаци превише оштећени да би моги да се успешно подвгрну ДНК анализи. Нека тела су била положена на леђа, чини се на месту где су раније била положена нека друга тела која су премештена. У сваком случају, чини се да је пећина коришћена генерацијама. Идентитет и припадност преминулог за сада остају мистерија. Постоји, међутим, нада да ћемо моћи да анализирамо органске остатке у посудама, каже Јанаи, што би могло да расветли бар једну енигму: шта су волели да једу.
Ово је проналазак који се дешава једном у животу! Не уђете сваки дан на сет Индијана Џонса – пећину са алатима на поду који нису дирани 3.300 година, рекао је IAA  стручњак за бронзано доба Ели Јанаи (Eli Yannai) у саопштењу за јавност.
Он верује да су посуде увезене из Либана, Сирије и Кипра, што је, како је рекао, уобичајено за погребне заоставштину тог доба. Пронађено је на десетине грнчарских посуда различитих величина и облика, укључујући дубоке и плитке зделе, од којих су неке обојене црвеном бојом, а неке држе кости; посуде за кување; бокала и глинених уљаница које су још држале своје прегореле фитиље. На локалитету су пронађени и врхови стрела. Други органски материјали су се можда распадали током миленијума, укључујући вероватни тоболац који је држао низ бронзаних врхова стрела или копаља који су пронађени у пећини. На основу њиховог положаја, стављени су на гомилу смећа органског материјала који није преживео.
002 пећина.jpg 95.2 KB

Тешко да су ово први археолошки налази из популарног парка на плажи, где постоје остаци насеља из муслиманског доба. У парку се налази археолошка стаза која упућује, између осталог, на  древну тврђаву која је штитила обалу пре неких 3.500 год. када су је насељавали Хананци, вазали Египћана. Од 1992. године, археолози су повремено копали на том локалитету и ранија изградња открила је каменолом који је савремен новооткривеној пећини.
У овом периоду, током дуге владавине фараона 19.династије Рамзеса, египатско царство је контролисало Ханаан, а египатска администрација је обезбедила сигурне услове за екстензивну међународну трговину. Ови економски и друштвени процеси се огледају у гробној пећини која садржи грнчарске посуде увезене са Кипра и из Угарита на северној сиријској обали, као и из оближњих приморских градова, укључујући Јафо (Јафа), Ашдод, Ашкелон, Газу и Тел Аџул, јасно показујући да је становништво Јавнех-Јама (Палмахим Беач) играло саставну улогу у живахној трговачкој активности која се одвијала дуж обале, рекао је он додавши: то што ј пећина била запечаћена, а не опљачкана у каснијим периодима, омогућава нам да данас доступним научним средствима извучемо велики број података из предмета и материјала који су у њима преживели, а који нису видљиви око, укључујући органске материјале. Пећина нам може пружити потпуну слику обичаја сахрањивања у касном бронзаном добу.
Упркос затраженом замрачењу медија до недеље ујутру, када су друштвени медији почели да брујају о проналаску у петак, почетна прелиминарна видео турнеја постала је вирална чак и када су тимови IAA покушали да поново запечате пећину како би спречили оштећење и крађу пре науке. Нажалост, према речима према речима директора IAA, Ели Ескозида (Eli Eskozido) неки предмети су украдени пре него што су поновно затварање је завршено.
Непосредно пре него што је пећина запечаћена, и упркос њеном чувању, из пећине је украдено више археолошких предмета, а ствар је под истрагом, навео је он у саопштењу. IAA је саопштила да су започети преговори са више универзитета како би се формулисали планови за потпуно ископавање овог изузетног локалитета. У наредним данима формулисаћемо начин спровођења потребних истраживања и конзервације на јединственом локалитету, рекао је Ели Ескозида.
003 пећина.jpg 49.43 KB

Јанаи датира проналаске у пећини у 13. в. пре Хр. тј. период у који већина научника датира библијску причу о изласку у којој се Рамзес II често приказује као фарон тврдог срца који није дозволио Мојсејевом народу оде. Неки, пак сматрају да се дуговечност Размеса и његове владавине пре уклапа у бибијски опис фараона угњетавања од којег се Мојсеј више деценија скривао у пустињи. То би значило да је фараон изласка његов син Мернептах који је у позним година ступио на трон. Уколико је излазак био током последњих година владавине Размеса или првих година владавине Мернептаха разлика између потенцијалних датума догађаја не би била већа од једне деценије.
У библијском тексту се не открива име фараона изласка, али је Мернептахова стела у којој се описује његов тријумф над побуњеним ханаанским вазалима за сада најстарији у науци општеприхваћени спомен Израила. Откривена је 1896.год. и можда прославља победу не само на побуњеним Хананским градовима, народима са мора већ и Израилом који је у том тренутку покушао да, годину дана по изласку, уђе у Ханаан.

Извори:
https://www.timesofisrael.com/frozen-in-time-3300-year-old-burial-cave-accidentally-discovered-at-popular-beach/
https://www.jpost.com/archaeology/article-717442?fbclid=IwAR3JPeb5-SO51wxwyHPaw-KQdzTQ3M6ZAq9G6T5OqYpJw8uZKPkjUJrKxu8
https://english.news.cn/20220918/22a07800df264972ba041d284d9cfcb9/c.html
https://www.i24news.tv/en/news/israel/archeology/1663485577-burial-cave-from-pharaoh-ramses-era-found-in-israel-s-palmachim-park
https://www.haaretz.com/archaeology/2022-09-18/ty-article/intact-burial-cave-from-time-of-ramesses-ii-discovered-on-israeli-coast/00000183-4f76-dfd0-a5f7-4ff79b830000
https://www.jwire.com.au/burial-cave-from-time-of-pharaohs-discovered-on-israels-coast/
https://rs.n1info.com/scitech/u-izraelu-pronadjena-grobnica-iz-vremena-ramzesa-drugog/

  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade