Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

Babylon lion 918018

ИШТАР КАПИЈА - понос Вавилона

06 February 2021

Иштар-капија (арапски: بوابة عشتار) била je осма капија која je водила у унутрашњост града Вавилона. Изграђена је око 575. пре Хр. по налогу цара Навуходоносора II на северној страни града. Иако се о Иштар-капија говори у клинастим текстовима још у старовавилонском периоду, њихови познати материјални докази потичу из радних пројеката које је изводио Навуходоносор II.

Иштар-капија (арапски: بوابة عشتار) била je осма капија која je водила у унутрашњост града Вавилона. Изграђена је око 575. пре Хр. по налогу цара Навуходоносора II на северној страни града. Иако се о Иштар-капија говори у клинастим текстовима још у старовавилонском периоду, њихови познати материјални докази потичу из радних пројеката које је изводио Навуходоносор II.
 
Преглед
Ова врата су била део опходног пута великим зидинама који је водио у град. Зидови су обложени глазираном опеком, углавном у плавој боји, са интервалима нижих рељефа животиња и божанстава, која су такође састављена од опека која је су другачије  обликоване и обојене.
Иштар-капија замишљена су као главни улаз у град замишљен тако да ипресионира. Изграђена је над ранијим грађевинама подигнутим током владавине оца Набуходоносора II, цара Набополасара (р. 626-605 пре Хр). Као главна капија града, његова функција је била да задиви посетиоце снагом и величином Навуходоносорове обнове.
Цар Навуходоносор II наредио је изградњу капије и посветио је вавилонској богињи Иштар. Капија је изграђена од глазиране опеке са наизменичним редовима барељефних мушхушшу (змајеви), ауроха (бикови) и лавова, симболизујући божанства Мардука, Адада и Иштар. Капија, која је била део вавилонских зидова, сматрала се једним од оригиналних Седам светских чуда. На том списку заменио га је Александријски светионик из 3.в. преХр. Делови капије и лавови са Процесног пута налазе се у разним другим музејима широм света. Само су четири музеја стекла змајеве, док су лавови ишли у неколико музеја.
Горњи део капије у ствари је пронађен у хиљадама фрагмената који су однети у Берлин и мукотрпно обновљени како би се добио споменик који је сада видљив у Vordersasiatisches Museum. У покушају да на нови начин илуструју ово древно налазиште, Staatlichen Museen zu Berlin и Google Arts & Cultureпрактично су поново саставили Иштар капију на њиховом оригиналном месту. Овај рад на овом пројекту илуструје како би изгледала древна знаменитост пре него што се раздвојила.
 
Архитектонски детаљи
Декорација зидова Иштар-капије састојала се од наизменичних фигура бикова и змајева. Постављени су у водоравне редове на деловима зидова који су они који улазе или пролазе отворени за посматрање, а такође и на предњем делу оба северна крила, али не тамо где би случајни посматрач били потпуно или делимично невидљиви. Редови се понављају један изнад другог; змајеви и бикови се никада не мешају у истом хоризонталном реду, али низ бикова прати један лав.
 
Навуходоносоров натпис
Део акадског клинастог натписа Навуходоносора II, посвећен Небукаднесару да објасни намену капије. Натпис висине 15 метара и ширине 10 метара израђен је у бело застакљеним и плавим глазираним опекама и укључује 60 редова натписа. Натпис је настао отприлике у исто време када и капија, око 605–562. пре Хр У натпису се помиње: „Навуходоносор, цар вавилонски, побожни принц именован вољом Мардука ...“, а затим га даље оцењује и износи неке детаље о грађевинском пројекту.
Опеке
Уметничка реконструкција грађевине из 6. пре Хр коју је направио Набуходоносор II. Опеке на Иштар-капији рађене су од фино текстурисане глине пресоване у дрвеним калупима. Сваки од рељефа животиња такође је направљен од опека настале пресовањем глине у калупе за вишекратну употребу. Шавови између цигли пажљиво су планирани да се не појаве на очима животиња или било којим другим естетски неприхватљивим местима. Опеке су сушене на сунцу, а затим су једном печене пре застакљивања. Глина је била смеђкастоцрвена у овом стању испеченом порцелану.
 
Приказ бога Адада
Други бог приказан на обрасцу рељефа на Иштар капији је Адад (познат и као Ишкур), чија је света животиња била бик (аурох), сада изумрли предак говеда. Адад је имао моћ над разорним олујама и благотворном кишом. Дизајн Иштар капије, такође, укључује линеарне обрубе и обрасце розета, често препознати као симболи плодности.
 
Приказ Мушхушуа
На капији Иштар  Мушхушу је митолошки хибрид, то је крљаштусти змај са задњим ногама налик на канџе орла, мачјих предњих ногу, дугог врата и репа, рогате главе, змијоликог језика и крестом. Мушхушу је света животиња Мардука и његовог сина Набуа током нововавилонског царства. Преузео га је Мардук од Тишпака, локалног бога Ешнуне. На Мардука се гледало као на божанског поборника добра против зла, а уроци Вавилонаца често су тражили његову заштиту.
 
Лав Вавилонски
Вавилонски лав са дела процесије симболично је представљао цараВавилона. Иштар, коју симболизују звезда и њена света животиња, лав, била је и богиња рата и заштитница владајућих династија и њихових војски.
 
Доњи делови капије Иштар
Гледајући дужину унутрашњости доњих делова и стазе. Кроз капију је пролазио Процесни пут, који је био обложен зидовима на којима је било приказано око 120 лавова, бикова, змајева и цвећа на емајлираним жутим и црним глазираним опекама, симболизујући богињу Иштар. Сама капија је приказивала само богове и богиње.
Неколико важних зграда стајало је око унутрашњости капије, укључујући храм Нинмакх на истоку. Е-мах (велики храм Нинхурсаг) са западне стране, гледа на врата Иштар у доњем предњем плану. Тренутно су зидови и кровови храма у веома лошем стању и нису извршена недавна реновирања. Због употребе САД-а као војне базе, локалитет је претрпео велику штету, према студији Британског музеја, штета је била велика: око 300.000 квадратних метара (4.000 хектара) прекривено је шљунком.
 
Извор: madain project
https://madainproject.com/ishtar_gate_(pergamon_museum)#overview
 
види још:
https://bkcentar.rs/sr/blog/vavilon-retrospektiva-od-apokalipse-do-vavilonske-kule
https://bkcentar.rs/sr/blog/viseci-vrtovi-vavilona-u-asirskoj-ninivi-neuporedivi-senaheribovi-vrtovi
https://bkcentar.rs/sr/blog/koliko-je-vavilonsko-ropstvo-bilo-lose-da-li-su-judejci-zaista-plakali-kraj-vavilonskih-reka
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade