Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

Tombs gold foils

ОТКРИВЕНЕ ГРОБНИЦЕ ИЗ ДОБА ПТОЛОМЕЈА

08 October 2024

Археолози у Египту су открили 63 гробнице од опеке и неколико једноставних сахрана које садрже колекцију златних фолија из касног периода 26. династије. Ово је у корелацији са птолемејском ером (305.пре Хр.-30. хр.ере), са бројним бронзаним новчићима из херметичког периода који су такође пронађени током ископавања мисије на гробљу Тел Ал-Деир у граду Дамату.

Др Мухамед Исмаил Кхалид (Dr. Muhammad Ismail Khalid), генерални секретар Врховног савета за антиквитете (Secretary General of the Supreme Council of Antiquities), изјавио је да је ово откриће у складу са директивама министра туризма и антиквитета да се египатске археолошке мисије дају приоритет и открију више тајни древне египатске цивилизације. иће
Др Кхалид је истакао да је архитектонски распоред откривених гробница уобичајен модел из касног периода старог Египта, наглашавајући историјски значај налаза. У ствари, то може чак довести до преиспитивања важног периода у Дамијетиној историји. Артефакти из 26. династије потврђују континуитет историјске секвенце на гробљу Тел Ал-Деир и истичу Дамијетину кључну комерцијалну улогу током свих епоха.
Гробни комплекс Тел Ал-Деир, који се налази у новом граду Дамату, у Египту, представља археолошко налазиште од посебног значаја, посебно због својих налаза из касног периода и 26. династије старог Египта. Ово место се одликује гробницама од опеке, које представљају пример архитектонских стилова и погребних пракси преовлађујућих током касних фараонских периода.
Др Ајман Ашмави (Dr. Ayman Ashmawi), шеф Сектора за египатске антиквитете (Egyptian Antiquities Sector), пријавио је откриће погребних амајлија, усхабти фигурица, грнчарских посуда и остатака једноставних архитектонских структура.
Међу овим налазима био је и грнчарски врч са 38 бронзана новчића из херметичког периода, заједно са разноврсном увезеном и локалном керамиком, што указује на активну трговину и културну размену између Дамијете и градова на обали Средоземног мора.На новчићима је угравирана глава Зевса Амона — комбинација грчког бога Зевса и египатског бога Амона — датирају из касног 3.в. пре Хр.Томас Фаучер (Thomas Faucher), директор Центра за александријске студије у Египту (director of the Center for Alexandrian Studies in Egypt), приметио је да су ови новчићи можда били закопани током побуне великих размера против династије Птоломеја око 206. год. пре Хр. У овом периоду политичких превирања многе оставе су закопане, а ови новчићи пружају увид у историју региона током тог времена.
Професор Кутб Фаузи (QutbFawzy), шеф Централног одељења за антиквитете Делте и Синаја (CentralDepartmentfortheAntiquitiesoftheDeltaandSinai) и вођа археолошке мисије, приметио је да је велико гробље од опеке у складу са високим статусом сахрањивања. Ове сахране су садржавале златне фолије које су приказивале верске симболе и древна египатска божанства, као и фино израђене погребне амајлије направљене од разноврсног материјала. Сличне фолије пронађене су и на другим местима и представљале су заштитини симбол у облику језика за који се веровало да омогућава покојнику да говори пред Озирисовим судом у загробном животу. Ове златне фолије су истакнуте по својој изради и разноврсности коришћених материјала.
Опеке направљене од мешавине глине и сламе, сушене на сунцу биле су широко доступне и лаке за употребу. Иако су мање издржљиве од камена, конструкције од опека могле би да трају вековима, посебно у египатској сушној клими где је минимална количина падавина смањила ерозију. Употреба опеке од блата била је распрострањена у различитим друштвеним слојевима, али њена примена у сахранама високог статуса често је укључивала сложеније и пажљиво изграђене гробнице.
Елитне гробнице из доба Птоломеја често су биле величанствене и детаљно украшене, комбинујући традиционалне египатске елементе са јелинистичким архитектонским стиловима. Многе елитне сахране су садржавале велике гробнице са више комора, понекад исклесане у стенама или изграђене као самостојећи маузолеји. Унутрашњост је била богато украшена шареним муралима, сложеним резбаријама и натписима на грчком и египатском језику, одражавајући синкретичку културу тог времена.
Неколико значајних археолошких налазишта пружа увид у елитне сахране из птолемејског доба. Некропола Александрије, главног града Птолемејског царства, садржи бројне примере гробница високог статуса са грчким и египатским елементима. Остале важне локације укључују регион Фајума и различите локације у Горњем Египту, где су откривене богате сахране.
Недавно откриће у гробном комплексу уследило је након значајног извлачења 2022. године, где су археолози ископали златне фолије које приказују древна египатска божанства као што су Изида, Бастет и Хорус, који је био представљен као крилати соко. Ови налази укључивали су фолије у различитим облицима.
Новооткривени артефакти би могли пружити даљи увид у тајне древне египатске цивилизације, укључујући погребне праксе тог времена, као и улогу приобалног града у древној спољној трговини, саопштено је из египатског Министарства туризма и антиквитета (Ministry of Tourism and Antiquities). Откривени артефакти пружају „многе информације“ о каснијим периодима египатске историје, рекла је Салима Икрам (Salima Ikram), угледна универзитетска професорка египтологије на Америчком универзитету у Каиру (professor of Egyptology at the American University in Cairo) додајући: на основу врсте предмета, посебно златних амајлија, може се уочити да је ово била богата некропола и очигледно је да је град везан уз њу имао велику социјалну стратификацију (друштвену хијерархију људи која се одређује на основу друштвених и политички фактори).
Један од најзанимљивијих аспеката овог текућег ископавања у Дамијети које је спонзорисала влада јесте да сахране документују широк спектар погребних техника у оквиру истог гробља: од стављања покојника у обичну јаму до закопавања у структуре од опеке, рекла је Лорелеи Коркоран (Lorelei Corcoran,), професорка историје уметности и директорка Института за египатску уметност и археологију на Универзитету Мемфис у Тенесију (director of the Institute of Egyptian Art and Archaeology at the University of Memphis in Tennessee) додајући: Ово, заједно са открићем амајлија од златне фолије у облику египатских божанстава и хорди новчића, такође илуструје дихотомију у богатству и статусу појединаца који су овде сахрањени.
Oво је једнно у низу значајнијих открића. Нешто раније  археолози су објавили да је откривена збирка древних египатских уметничких дела и натписа скривених испод вода Нила. Заједничка египатско-француска археолошка мисија идентификовала је радове у области култне реке, у близини града Асуана, наводи се у саопштењу Министарства туризма и антиквитета.
Династија Птолемеја била је последња пре него што је Египат постао део Римског царства. Династија је основана 305. пре Хр. Након што је Александар Македонски заузео Египат 332. пре Хр., а један од његових генерала, Птоломеј, постао је Птоломеј I. Руководство је пренето преко Птолемејевих потомака и окончано са Клеопатром. Птоломеји су били у динамичним и промењивим односима са Атиосима, другом јелинском династијом која је устоставила владавину на подручју древног Оријента у области Сирије. Често су њихови сукоби се тицали владавине над Израилом. Такође, у птоломејском Египту постојала је снажна јудејска дијаспора, и управо та чињеница је имала за последицу појаву Септуагинте, првог превода тзв. Јеврејске Библије на грчки језик, текста који је био Свето писмо апостолске цркве.
 
Извори:
https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/ptolemaic-era-tombs-tel-al-deir-0021146
https://edition.cnn.com/2024/08/03/science/ancient-egypt-tombs-uncovered-gold-artifacts/index.html
https://archaeologymag.com/2024/07/gold-foils-and-artifacts-found-in-egypt/
https://www.cbsnews.com/news/gold-pieces-jewelry-coins-discovered-tombs-egypt/
https://www.newsweek.com/mass-ancient-egyptian-tomb-discovery-reveals-numerous-gold-artifacts-1931581
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade