Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

%d0%ba%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d1%88

ПУТОВАЊЕ КРОЗ ПУСТИЊУ: Где је Кадеш-Варна?

31 January 2025

Имао сам четрдесет година када ме је Мојсије, слуга Господњи, послао из Кадеш-Варне да извидим земљу; и донео сам му поштен извештај. (ИНав 14:7)

Према Библији, Израилци су остали на месту званом Кадеш након свог изласка из Египта и лутања кроз пустињу. Кадеш—који се у неким библијским одломцима назива и Кадеш-Варна—био је место где је умрла и сахрањена Мојсијева сестра Марија (Бр 20:1) и одакле је Мојсије послао 12 људи да уходе Обећану земљу (Бр 13:26).
Где Кадеш-Варна? Истраживања од почетка 19. в. покушавају да пронађу локацију. Телл ел-Кудеират, који се налази у долини Вади ел-Еин у североисточном делу Синајског полуострва, најбољи је кандидат за библијски Кадеш-Варну, према данашњем консензусу научника.
Ископавања која су 1914. године у Тел ел-Кудејрату и његовој околини спровели Леонард Вули и Т.Е. Лоренса (Leonard Woolley и T.E. Lawrence) и између 1976. и 1982. Рудолф Коен (Rudolph Cohen) открили су рушевине три  израилске тврђаве из гвозденог доба. Међутим, археолози нису открили никакве доказе који датирају пре 10. в. пре Хр — времена цара Соломона. Стога се чини да нема доказа да је Тел ел-Кудеират био насељен у време Мојсија и библијског егзодуса.
У чланку Kadesh-Barnea—In the Bible and on the Ground из September/October 2015 issue of Biblical Archaeology Review, Дејвид Усишкин, Лили Сингер-Авиц и Хершел Шенкс (David Ussishkin, Lily Singer-Avitz и Hershel Shanks) истражују археолошке доказе откривене у Тел ел Кудејрату. Анализа налаза — посебно грнчарије — из рушевина из гвозденог доба баца ново светло на идентификацију Тел ел Кудејрата са Кадешом у Библији.
Лили Сингер-Авиц сугерише да неколико налаза откривених у каснијим слојевима, укључујући печате и отиске печата у египатском стилу и локалне грнчарије, треба повезати са присуством у периоду касног бронзаног доба – рано гвоздено доба I у Телл ел-Кудеирату. Посебно су важни комади који припадају ономе што се назива Кураииах фарбано посуђе пронађено у различитим слојевима широм локације. Како Сингер-Авитз тврди:
Осликано посуђе из Кураје је било у употреби у другом делу периода касне бронзе и гвожђа I, од 12. до 11. в. преХр., отприлике у време изласка из Египта према онима који овом централном библијском догађају приписују извесну историчност.
 
Извор:
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/biblical-sites-places/biblical-archaeology-places/wilderness-wanderings-where-is-kadeshc/
 
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade