Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

Tocak

РЕВОЛУЦИОНАРНИ ИЗУМ: ПРАЋЕЊЕ ПОРЕКЛА ДРЕВНИХ ТОЧКОВА

17 October 2024

У данашњем свету технологија се развија брзином без преседана. Најновији изум данас је сутрашњи антиквитет. Као резултат овог брзог развоја технологије, ствари често узимамо здраво за готово. Један од њих је точак. Погледајте около и видећете точкове свуда, било у гумама или у свакодневним машинама. Точак је чак био прожет симболичким значењима, најпознатије, можда, као метафора за бескрајни циклус живота.

Утицај на ране цивилизације
Неко може бити у искушењу да помисли да је точак само скроман или чак примитиван изум у поређењу са неким од савремeних изума. Точак, ипак, посебно као превозно средство, заправо је измишљен у релативно касној тачки људске историје. Најстарији познати точак пронађен у археолошким ископавањима је из Месопотамије и датира из око 3500. год. пре Хр. Овај период је био познат као бронзано доба, што је релативно касно поглавље у причи о развоју људске цивилизације. У то време, људска бића су већ садила усеве, чувала домаће животиње и имала неки облик друштвене хијерархије.
tocak 3.jfif 9.02 KB
Један од разлога зашто је точак измишљен тек у овом тренутку историје је чињеница да су метални алати били потребни за клесање фино постављених рупа и осовина. Ово доводи до следећег разлога – точак није био само цилиндар који се котрља по ивици. Био је то цилиндар који је био повезан са стабилном, стационарном платформом. Овај концепт осовине точка био је генијалан, али је био изазов. Крајеви осовине, као и рупе у средини точкова, морали су да буду скоро савршено глатки и округли. Ако то не постигнете, то би резултирало превеликим трењем између ових компоненти и точак се неће окретати. Иако је осовина морала добро да стане у рупе на точковима, морали су да имају довољно простора да им омогуће да се слободно ротирају. У нашем чланку о древном пореклу илуструјемо како осовина кочије из гвозденог доба представља редак пример древне технологије.
С обзиром на сложеност комбинације точак-осовина, можда није изненађујуће да точак у почетку није измишљен за транспортне сврхе. Уместо тога, тврди се да су точкове први користили грнчари. Први точак био је, како се чини, грнчарски точак (употреба точкова за израду грнчарије може датира још даље у неолит). Чини се да се употреба точкова за транспорт догодила тек 300 година касније.
Иако је најстарији точак на свету пронађен у Месопотамији, најраније слике колица на точковима пронађене су у Пољској и другде у евроазијским степама. Неки су сугерисали да се због огромног изазова који је проналазак точка представљао човечанству, вероватно десио само једном, и да се проширио са места порекла на друге делове света. Међутим, други верују да се развија независно у различитим деловима света отприлике у исто време. Нпр., коло Љубљанског барја је дрвени точак који је пронађен у главном граду Словеније 2002. год. и датиран је у 3150. год. пре Хр. За сада се каже да је родно место точка или у Месопотамији или у евроазијским степама. Иако Месопотамија има најстарији познати точак, лингвистички докази се користе у прилог тврдњи да је точак настао у евроазијским степама.
tocak 2.jfif 10.18 KB
Ипак, точак се и даље користио у домаћинствима за наводњавање, млевење и прављење грнчарије. Ово показује различите употребе точка и његову важност за човечанство. Могуће је да би требало да променимо нашу перспективу о точку.Он није основни изум примитивног човека. Уместо тога, требало би да га посматрамо као једно од великих достигнућа људског друштва.
 
Извор:
https://www.ancient-origins.net/ancient-technology/revolutionary-invention-wheel-001713
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade