Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

Sumerian civilization

СУМЕРСКИХ СЕДАМ: најзначајнији богови сумерског пантеона и нипурско „стварање човека“

17 October 2024

Сумерска религија је била политеистичка, а Сумери су обожавали велики бројбожанстава. Ова божанства су била антропоморфна бића и требало је да представљају природне силе света. Нека од ових божанстава су имала своје пандане у религији других месопотамских народа. Процењује се да се божанства у сумерском пантеону броје стотинама или чак хиљадама. Ипак, неки богови и богиње су значајније заступљени у религији Сумера, па се стога могу сматрати главним божанствима сумерског пантеона.

Сумер: колевка цивилизације
Сумери су били први познати народ који се настанио у Месопотамији пре више од 7.000 год. Смештен у најјужнијем делу Месопотамије између река Тигрис и Еуфрат (данашњи Ирак), Сумер је често називан колевком цивилизације. До 4. миленијума пре Хр., успоставио је напредан систем писања, спектакуларне уметности и архитектуре, астрономије и математике. Акађани би следили Сумере, позајмљивали из њихове културе, стварали нови сопствени језик и стварали прво светско царство.
Сумери су били међу првим познатим културама које су развиле многа мерила која се користе за дефинисање цивилизације. Они су заслужни за успостављање закона, плуга, и лунарног календара. Развили су и нумерички систем, на основу броја 60 који се још увек користи за мерење секунди и минута. Вероватно најпознатије наслеђе је њихов систем писања. Сумери су осмислили један од најранијих система писања познат као клинасти симболи на сунцу да би се сачувао текст Стотине хиљада ових плоча су преживеле, пружајући прозор у сумерску културу, економију, право, књижевност, политику и религију.
Смештен у ономе што су стари Грци називали Месопотамијем, што значи „земља између река“, Сумер је био скуп градова-држава или градова који су такође били независни народи, од којих су неки трајали 3.000 година. Почевши око 3500. год. пре Хр., Сумерани су почели да граде градове ограђене зидинама, укључујући Ур, престоницу цивилизације. Сваки од ових градова је садржао јавне зграде, пијаце, радионице и напредне водоводне системе, а окружен је селима и земљом за пољопривреду. Политичка моћ је првобитно припадала грађанима, али како се ривалство између различитих градова-држава повећавало, свака је усвојила институцију краљевства.
Веровало се да је сваки град-држава под влашћу локалног бога или богиње и да су њихови храмови доминирали градском архитектуром. Сумери су веровали да су њихови богови одговорни за сва питања која се односе на природни и друштвени поредак.
 
Ан: сумерски Господар небеса
Најважнији бог у сумерском пантеону је Ан (познат и као Ану код Акађана). Веровало се да је Ан бог неба, а у почетку се сматрало да је Господар небеса, или врховно божанство сумерског пантеона. Касније су Анову водећу улогу или поделили или преузели други богови. Ипак, он је задржао своју важност и наставио да буде поштован. Нпр., када су друга божанства постала истакнута, за њих се каже да су примили ануту (што се може превести као 'моћ'), показујући на тај начин да је Анов узвишени статус одржан иако га је заменио други бог као врховни божанство.
 
Енлил: сумерски краљ богова
Друго главно божанство сумерског пантеона био је Енлил, бог ваздуха/бог ветра и олуја, који је био син Ан и Ки. Енлил је преузео улогу свог оца као краља богова. У неким сумерским митовима, Енлил је приказан као нека врста бога ствараоца. Његова примарна супруга била је Нинлил, богиња јужног ветра, а Нинурта је био Енлилов и Нинлилов син.
У јединој сумерској причи о стварању за коју се зна да је преживела, Енлил је раздвојио оца и мајку, чиме је означио почетак стварања.
 
Енки: сумерски творац човека
Енки је био још једно важно божанство у сумерском пантеону. Акађанима и Вавилоњанима био је познат као Еа. Сумери су повезивали Енкија са мудрошћу, магијом и зачарањима, и био је један од три најмоћнија бога у сумерском пантеону. Енки је заслужан за стварање човечанства, а такође је, према сумерској митологији, био његов заштитник. Енки је, на пример, био тај који је упозорио Зиусудру на потоп који су богови намеравали да пошаљу да збришу људску расу. Можда је због његове улоге бога заштитника Енки био прилично популаран и вољен бог међу Сумерима.
 
Инана: сумерско национално благо
На основу књижевних текстова које су оставили за собом Сумерани, може се рећи да је најпопуларније божанство сумерског пантеона била Инана (Асирцима и Вавилоњанима позната као Иштар). У многим од најпознатијих и најчешће копираних сумерских прича, митова и химни, Инана игра истакнуту улогу. То укључује Силазак Инане, Дрво Хулуппу и Инана и Бог мудрости. Из ових текстова нам је данас позната природа ове богиње. Инана је обожавана као богиња сексуалности, страсти, љубави и рата.
 
Сумерских седам
Осим Ана, Енлила, Енкија и Инане, постојала су још три божанства која чине седам најважнијих богова и богиња сумерског пантеона. Један од њих је Уту, бог сунца и бог правде. У раном периоду сумерске историје, Уту се сматрао Инаниним братем близанцем. Још једно важно божанство био је Нинхурсаг, који је обожаван као Богиња Мајка. Стога је била повезана са плодношћу, природом и животом на земљи. Поред тога, Нинхурсаг је била заштитница жена и деце, посебно трудница и мале деце. Последње од ових седам важних сумерских божанстава је Нана, бог месеца и мудрости. Овај бог се понекад сматра оцем Инане. Његов значај лежи у улози коју је играо током чина стварања.
 
ТАБЛИЦА ИЗ НИПУРА - отривање древних сумерских текстова о наастанку света и човека
Једна од најранијих познатих писаних прича о стварању, сумерска легенда о стварању има велики значај и нуди драгоцене увиде у верске, политичке и културне аспекте древне Месопотамије.
Сумерски мит о стварању може се наћи на плочи из Нипура, древном месопотамском граду основаном отприлике 5000 год. пре Хр. Стварање Земље (Енума Елиш) према сумерским таблицама почиње овако:
Тамо горе кад небо није име,
И земља испод још није носила име,
И првобитни Апсу, који их је родио,
И хаос, Тијамат, мајка обојице
Њихове воде су се помешале,
И није се формирало поље, није се видела мочвара;
Када ниједан од богова није био позван у постојање,
И ниједан није носио име, 
и никакве судбине се нису одређивале;
Тада су створени богови усред неба,
Лахму и Лахаму су позвани да постану...
Текстови помињу да су се у неком тренутку богови побунили против њиховог старијих божанстава.
Кад богови сличе људе
Носе посао и трпе данак
Мука богова била је велика,
Посао је био тежак, невоља је била велика.
 
Настанак првог човека
Ану, бог богова, сложио се да је њихов труд био превелик. Његов син Енки, или Еа, предложио је да створи човека који ће носити труд, и тако је, уз помоћ своје полусестре Нинки, и учинио. Тијамат је убијен, а његово тело и крв помешани су са глином. Од тог материјала створено је прво људско биће.
Заклали сте бога заједно
Својом личношћу
Уклонио сам твој тежак посао
Наметнуо сам твој труд човеку.

…
У глини бог и човек
Биће везан,
Јединству окупљеном;
Тако до краја дана
Тело и Душа
Који су у богу сазрели –
Да душа у крвном сродству буде везана.
Овај први човек је створен у Едену, сумерској речи која значи равни терен. У Епу о Гилгамешу, Еден се помиње као врт богова и налази се негде у Месопотамији између река Тигрис и Еуфрат.
у почетку људска бића нису била у стању да се сами размножавају, али су касније модификована уз помоћ Енкија и Нинкија. Тако је Адапа створен као потпуно функционално и независно људско биће. Ова „модификација“ је урађена без одобрења Енкијевог брата, Енлила, и почео је сукоб између богова. Енлил је постао противник човека, а сумерска плочица помиње да су људи служили боговима и да су прошли кроз многе невоље и патње.
Адапа се, уз помоћ Енкија, попео до Ану где није успео да одговори на питање о хлебу и води живота.
Мишљења се разликују о сличностима између ове приче о стварању и библијске приче о Адаму и Еви у Едену. Док је Адапа добио велику мудрост и знање од Енкија, он је несвесно одбацио дар бесмртности када му је понуђен хлеб и вода живота. Адам и Ева су смештени у Рајски врт и упућени да не једу са дрвета знања добра и зла, међутим, били су искушани од змије и појели су забрањено воће, што је довело до њиховог изгона из раја.
Све у свему, сумерски мит о стварању има значајан значај као једна од најранијих познатих писаних прича о стварању, нудећи вредан увид у верске, политичке и културне аспекте древне Месопотамије.
 
Извори:
https://www.ancient-origins.net/human-origins-religions/sumerian-seven-top-ranking-gods-sumerian-pantheon-007787
https://bkcentar.rs/sr/blog/sumer-kolevka-civilizacije
https://bkcentar.rs/sr/blog/religija-mesopotamskih-civilizacija
https://www.ancient-origins.net/human-origins-folklore/sumerian-texts-0065
 
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade