Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

Top three reports

ТРИ НАЈЗНАЧАЈНИЈА ОТКРИЋА У ОБЛАСТИ БИБЛИЈСКЕ АРХЕОЛОГИЈЕ - јануар 2022

08 March 2022

Археолошка открића у области библијске археологије која су обележила јануар ове године долазе нам из времена позног бронзаног и раног гвозденог доба. Међу њима су открића везана за два египатска фараона, Навинов олтар на гори Евал и царско имање у Јерусалиму из 7. в. пре Хр.

3. Сусрет са мумијама фараона Аменхотепа I и Аменхотепа III
Да би се дигитално проучила мумија фараона Аменхотепа I, научници су користили 3DCT. Мумија поменутог фараона није истраживана у модерном добу због деликатне маске покривене цветним венцима. Мумија је последњи пут била доступна јавности пре више од 3000 година, када су свештеници отворили саркофаг и рестаурирали мумију која је била оштећена од стране пљачкаша царских гробница у 11. в. пре Хр. Студија објављена у журналу FrontiersinMedicine указује да је Аменхотеп I био први фараон који је мумифициран скрштених руку и последњи којем мозак није извађен из лобање у процесу мумифицирања. Истраживањем је, такође, откривено да је Аменхотеп I умро отприлике око 35. године живота и да је био висок 169см, био је обрезан и имао је очуване зубе. сахрањен је са тридесет амајлија и појасом са златним перлама. Аменхотеп је био други фараон 18. Династије и владао је између 1525 и 1504. год. пре Хр. што је време када су Израилци вероватно били насељени у Египту.
Имењак овог фараона, Аменхотеп III је, такође, повезан са археолошким открићима овог месеца. Владао је у првој половини 14. в. пре Хр, а недавно су откривене две колосалне сфинге које су повезане са његовим именом. Сфинге су откривене у његовом посмртном храму у близини Тебе (савремени Луксор). Статуе су направљене од кречњака и првобитно би биле дуге 8 метара. Сфинге приказују Аменхотепа III који носи покривало за главу у облику мунгоса, краљевску браду и широку огрлицу. Натпис преко груди гласи "миљеник Амон-ра". Тим је, такође, пронашао три статуе богиње Сакхмет/Секхмет, која је са главом лава на телу жене. Према неким читањима библијске хронологије, Аменхотеп III је био један од фараона током чије владавине су Израилци утврђивали своју позицију у Ханану, док га други сматрају једним од фараона током чије владавине су Израилци доживљавали демографску експанзију у Египту.
https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/egypt-pharaoh-amenhotep-i-mummy-b1983251.html
https://www.al-monitor.com/originals/2022/01/more-ancient-egypts-largest-mortuary-temple-uncovered
 
2. Древни тоалет открива да су древни становници Јерусалима патили од паразита
Истраживачи су анализирали седимент из септичке јаме испод каменог тоалета који је недавно откривен у дворском комплексу/вили на шеталишту Армон Ханацив (ArmonHanatziv) у Јерусалиму. Резултати студије, која је објављена у Међународном часопису палеопатологије, показују да су становници „царског имања“ из 7. в. пре Хр. патили од разних паразита. Детектована су микроскопска јаја која су припадала различитим цревним паразитима, укључујући тракаву, округлу глисту, пинворм и бич. Пошто контролни узорци седимената узети у близини инсталације нису дали доказе о паразитима, студија потврђује да је структура заиста била тоалет. Штавише, аутори студије сугеришу да ће истраживање довести до бољег разумевања ширења болести у старом Јерусалиму, као и услова живота и хигијене људи који су живели у годинама након инвазије асирског цара Сенахерима, што је описано у 2Дн 18-19; 2Дн 32 и Ис 37.
https://www.timesofisrael.com/ancient-toilet-shows-jerusalems-rich-wallowed-in-luxury-and-discomfort/
 
1. Амулет са могућим јеврејским натписом откривен на планини Евал
Оловна амајлија откривена у просејавању материјала са ископине Адама Зертала на планини Евал.  Чини се да амајлија, која је недавно пронађена на месту познатом као Олтар Исуса Навина на гори Евал, садржи јеврејско слово алеф и знак који подсећа на цвет лотуса. Амајлија је откривена током пројекта који је водио др Скот Стриплинг (Dr. ScottStripling) у децембру 2019-јануару 2020. Осамдесетих година 20. в. на овој локацији ископавао је Адам Зертал који је ископао праваоугаони олтар који се датира у 13. в. пре Хр, али је испод њега у тачном геометријском средишту октио ранији округли олтар, који се датира у време Исуса Навина (премда је време Исуса Навина можда управо 13. в. пре Хр. а да старији олтар припада ранијем периоду). Ово би било у складу са библијским записом, који каже: „У то време Исус Навин сагради олтар Господу, Богу Израиловом, на гори Евал“ (ИНав 8:30). Оловна амајлија је величине отприлике 2 х 2см била је пресавијена на пола, скривајући натпис. Да га не би уништили покушајем отварања, амајлија је анализирана у лабораторији у Прагу која је извршила софистицирано фотографисање и конструисала његов тродимензионални модел. Њихови налази, који тек треба да буду објављени, открили су могуће јеврејско писмо и слику лотосовог цвета, важног симбола на древном Блиском истоку, посебно у Египту.
https://www.jpost.com/archaeology/article-694662
 

Извор: https://biblearchaeologyreport.com/2022/01/28/__trashed/

  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade