Bkc logo32x32

BIBLICAL CULTURAL CENTRE

MENU
  • Home
  • About us
  • Blog
  • Archive
  • СРП
  • ENG

Cyrus gate

ВЕСТИ ИЗ БИБЛИЈСКЕ АРХЕОЛОГИЈЕ – три археолошки најзначајнија догађаја у фебруару 2021.год.

28 February 2021

Археолошке вести повезане са месецом на истеку говоре о проналасцима, дешифровањима и оштећењима значајних артифаката који су значајни за библијску археологију и, последично, за само разумевање Библије.

Bryan Windle
Археолошке вести повезане са месецом на истеку говоре о проналасцима, дешифровањима и оштећењима значајних артифаката који су значајни за библијску археологију и, последично, за само разумевање Библије.
 
3. Нова истраживања и открића у вези са Деир  ‘Алла таблицама из Јордана
Таблице су откривене 1960-тих година на локацији Телл Деир- ‘Алла (Tell Deir ‘Alla). Глинене таблице открили су археолози који су ископавали тамошњи храм и помоћне зграде из периода позног гвозденог доба, објекте који су уништени око 1180.год. пре Хр. Таблице су правоугаоног облика, стилски исписане писмом које је било распоређено линеарно и стилски израђено. На крајевима линија су се налазиле тачке. Током година истраживања пронађено је петнаест оваквих таблица. Иако су од проналаска па до данас учињени многи покушаји дешифровања написаног текста сви су се до скоро показали неуспешним. Недавне студијама, међутим, учињене је значајан напредак. Закључено је да је текст написан са лева на десно, а да писмо садржи 29 знакова који су довољно минуциозни да се може рећи да обликују алфабетско писмо. Дешифровањем ових таблица, стога, откривен је алфабетиз познобронзаног доба, за сада једини познат на овом подручу из поменутог периода. Научници су закључили да Деир ‘Алла таблице имају сличост са прото-синајским писмом и другим прото-хананским алфабетима. Језик писма је препознат као северозападно семитски, а аутори студије га називају хананским. Текстови су читани у складу сапознијом јеврејском граматиком у којој су сачувани ранији ханански облици. Закључено је да таблице садрже кратке ритуалне текстове и култне пророчке изреке повезане са локалним храмом. Чини се да је алфабет Деир ‘Алла настао негде крајем позног бронзаног доба.[1]
Повезани линк: http://www.asor.org/anetoday/2021/01/enigmatic-tablets
 
2. Монументална капија у част Кировог освајања Вавилона откривена у близини Персеполиса
Тим иранских и италијанских археолога открио је остатке монументалне капије. Она је изграђена по заповести персијског цара Кира Великог, а у част његовог освајања Вавилона. Остаци су откривени у близини Персополиса, једне од престоница Ахеменидског царства, на локацији Тал - Ајори (Tall-e-Ajori).Капија је била широка 30-40 метара, а њена висина је досезала дванаест метара. Направљена је од опека од блата. Опеке да доњем делу зидова украшене су флоралним мотивима који приказују цветове лотоса, а фасада зидова је украшена митским животињама и симболима. Средишња просторија унутар капије има натписе из Вавилона и Еламите. Они су датирани угљеник-методом у 539.год. пре Хр. То је научнике навело на закључак да је капија саграђена у спомен освајања Вавилона које је извршио цар Кир Велики. Она је највероватније била функционалан током владавине његовог наследника Камбиза. Персијско освајање Вавилона (Дн 5:31) и политика Кира Великог омогућили су да се Јудеји врате у Јерусалим и да обнове град и храм који омогућавају Јеврејима у изгнанству да се врате у Јерусалим и обнове храм (2Дн 36:22-23; Јзд 1:1-4). То су важни догађаји описани у Светом писму, а потврђени археологијом.
Повезани линк: https://www.tehrantimes.com/news/457936/Ruins-of-majestic-historical-gateway-unearthed-near-Persepolis
 
1. Оштећен локалитет олтара на планини Евал
Раноизраилски зид који је окруживао култно место из времена Исуса Навина на Евалу је оштећен.
Радници Палестинске управе (Palestinian Authority) недавно су уништили деодревног зида који је окруживаоместо чувеног олтара на планини Евал. Под руковођенем ПУ асфалтиран је нови пут са циље, да повеже село Атзира а-Схамалиа  (Atzira a-Shamalia) и град Наблус (древни Сихем). Како се пут налази у близини археолошког налазишта, радници су разрушили део зида како би тим каменом поставили подлогу новог пута. Неки гласови су ово означили као промишљено скрнављење вежног раноизраилског култног места, док други инсистирају да је у питању ненамерна грешка, односно да је добављач заменио зид са модерном трасом будући да се налазе на истом подручју. Оштећени део зида је лоше обновљен без археолошких података о конзервацији. Олтар је ископао Адам Зертал (Adam Zertal) 1980-тих; а у новије време др Скот Стриплинг (Scott Stripling) водио је тим ABR који је просејавао материјал са ове локације. Испод правоуганог олтар са планине Ебал, тачно у средини лежи ранији, кружни олтар за који многи еванђеоски научници[2] верују да је олтара Исуса Навина  (ИНав 8:30). Бројни археолози су позивали да се заштите археолошка налазишта разасута широм Израела.
Повезани линк: https://www.timesofisrael.com/settlers-take-on-west-bank-archaeology-as-ancient-joshua-wall-tumbles-down/ 
 
Извор: https://biblearchaeologyreport.com/2021/02/26/top-three-reports-in-biblical-archaeology-february-2021/

[1]Уколико се потврде прелиминарни закључци, овај проналазак би могао да се покаже значајним јер би се захваљујућу њему сакупљање пророчких изрека на древном Оријенту антидатирало  три или чак четири века унатраг у односу на до сада пронађене збирке сличног карактера. - прим.прев.
[2] Еваншђеоски научници у области археологије обично припадају тзв. максималистичкој школи за коју начелно важи да олако повезује пронађене објекте са приповестима Библије. – прим. прев.
  • BIBLICAL CULTURAL CENTRE
  • Kraljice Natalije 76
  • Belgrade