Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Nabuko page 0001  1

ЦАР НАВУХОДОНОСОР - АРХЕО-БИОГРАФИЈА

07 Децембар 2021

У Светом писму се спомиње близу сто пута. У девторономичарској и хроничарској историји јудејских царева заузима значајно место (2Цар; 2Дн), као и у пророштвима Јеремије и његовог савременика Данила. Јеремија га назива затирач народа (4:7). Опис је одговорајући јер историја бележи да је Навуходоносор проширио своје царство тако да се оно протезало од Персијског залива до Средоземног мора.[1] На свом врхунцу, обухватао је делове данашњег Кувајта, Ирака, Сирије, Јордана, Израила, Либана и Турске.[2]

Навуходоносор - ступање на престо
Навуходоносор је био други цар Нео-вавилонског царства (вл. 605-562. год. пре Хр). проширио је границе свог царства, а саму престоницу учинио је украсом света. Његово ступање на престо описано је на сачуваној глиненој плочици која представља дело независних хроничара који су бележили догађаје у сажетом облику (за разлику од царских хроничара који су писали обимније, обично похвалне, текстове који су били део династијске пропопаганде).[3] Вавилонска хроника 5 (Babylonian Chronicle 5) позната и као Јерусалимска хроника (Jerusalem Chronicle), говори о престолонаследнику Навуходоносору који је повео вавилонске снаге против египатске војске са којом се сукобио код Каркемиша 605. пре Хр. У овом сукобу победиле су вавилонске снаге, а Навуходоносор је добио вест о смрти Набопаласера, свог оца. О томе пише:
„Двадесет и једну годину Набопалесар је био цар Вавилона, када је 8. Абу [15. августа 605.] отишао својој судбини; у месецу Улулу [септембра.] Навуходоносор се вратио у Вавилон и 1. Улулуа [7. септембра 605.] сео је на царски престо у Вавилону.“ (Obv. 9-11).[4]
jerusalem-chronicle-e1571255151717.jpg 69.43 KB
Овде се говори о сукобу египатске војске која је под вођством фараона Неха пошла у помоћ Асирцима (или је покушао да освоји западне области опадајућег царства) у чему их је омела интервенција јудејског цара Јосије који је смртно рањен у сукобу са Египћанима. По ступању на престо Навуходоносор је прославио Акиту-празник (Нову годину), а затим се вратио у освојене области које се називају Хати земља, односно земља која је припадала (некадашњем) Хетитском краљевству  које је натерао на тежак данак (чини се да су ове Хати области биле предмет годишњих похода цара Навуходоносора). Следи опис освајања и разарања Аскелона и повратка у Вавилон. Наредна година је захтева нов поход против краљева Хати земље (Obv. 11-23). Хроника открива и да преузимање престола од стране Навуходоносора није било потпуно потпуно мирно будући да је Елам као страна снага покушала да се умеша у догађања у Вавилонији, као и да је у самој Вавилонији дошло до побуне која је скршена, а за Навуходоносора се каже да је својим рукама ухватио свог непријатеља те да је био принуђен убије значајан део својих војника који су, највероватније, стали на страну побуњеника(Rev. 19-22). Занимљиво је да се Набопаласер и Навуходоносор представљају као цареви Акада, као и да се Навуходоносорова победа над Египћанима описује речима потукао их је до непостојања. Описује се повлачење египатске војске коју су вавилонске снаге стигле код Хамата (Obv. 1-7).
Вавилонске хронике бележе да је седме године своје владавине  [598/597], месеца Кислиму, цар Акада је окупио своје трупе, кренуо у земљу Хати и опседао град Јуду, а другог дана месеца Аддаруноте [фебруара/марта 597.] заузео је град и заробио цара и на његово место је поставио наследника Седекију по сопственом избору од кога је примио велики данак (уп. Јер 52,28-30; 2Цар 24.8-17.] је примио велики данак и послао у Вавилон.“ (Rev. 11-13).[5] Вавилонски извори потврђују бројне детаље из библијских извештаја, док археологија потврђује разарања Јерусалима од стране вавилонске војске.
 
Навуходоносор градитељ
У Данилу 4:27, цар Навуходоносор хода кровом царскеске палате у Вавилону када каже: зар нисам ја силом својом саградио Вавилон да буде велик, да буде престоница, у славу величанства свога? Овај библијски опис је у складу са Навуходоносоровим самопохвалним сведочанствима о сопоственим градитељским подухватима забележеним у ванбиблијским документима.
Откривени су бројни глинени  цилиндри који описују Навуходоносорову величину као градитеља. Древни месопотамски цареви су, наиме, наричивали глинене цилиндре који су исписивани клинастим писмом. На њима су описивани њихови градитељски подухвати, а затим би се исти покопавали у темеље грађевине коју су градили или обнављали. На њима је обично бележено и коме је грађевина посвећене. На једном глиненом темељном цилиндру, Навуходоносор описује изградњу спољног градског зида Вавилона, рекавши: Изградио сам снажан зид, од битумена и опека,  који се не може пољуљати... Положио сам му темељ на грудима доњег света, и саградио сам њен врх висок као планина.[6] Године 2014. други Навуходоносоров цилиндар продат је за 605.000 долара у Дојл Њујорку. У његовом натпису, Навуходоносор описује како је обновио храм по имену Е-бара (E-barra): Подигао сам Е-бару каква је била од раније и довршио је. Учинио сам да заблиста као ведар дан.[7]
nebuchadnezzar_brick_bm_fj081406_140t.jpg 124.02 KB
Један од најпознатијих Навуходоносорових натписа се зове Натпис дома Источне Индије (EastIndia House Inscription), назван тако јер је представљен као поклон Источноиндијском домаћем музеју. Овај исписани камен пронађен је на рушевинама Вавилона и описује верску оданост и грађанско достигнуће краља Навуходоносора. Дугачак натпис бележи да је, поред изградње Процесионог пута и Иштар капије, цар украшавао капеле и обнављао опрему за прославу Нове године, као што је чамац за процесију за бога Мардука. Обновио храмове и побољшао градске зидине. Пронађен је пре 1803. год. Описује Навуходоносорова достигнућа у изградњи великих храмова Есагила и Езиде, као и градских зидина и царских палата у Вавилону. У њему се хвали:
Ја сам Навуходоносор, цар Вавилона, узвишени принц, миљеник бога Мардука, миљеник бога Набуа, посредник и поседник мудрости, који поштује њихово господство, неуморни управитељ који је стално забринут за одржавање светиња Вавилоније и Борсипе... По твојој заповести, милостиви Мардуше, нека храм који сам саградио опстане за сва времена и нека будем задовољан његовим сјајем.[8]
nebuchadnezzar_ishtargateinscription_pergamon_museum_berlin_2007086.jpg 128.81 KB
Можда најпознатија грађевина коју је изградио Навуходоносор је позната капија Иштар (арап. بوابةعشتار), једна од главних капија града. Ова врата су била део опходног пута великим зидинама који је водио у град.Изграђена је над ранијим грађевинама подигнутим током владавине оца Навуходоносора, цара Набопаласера (626-605 пре Хр). Као главна капија града, његова функција је била да задиви посетиоце снагом и величином Навуходоносорове обнове.Значајно је да је бик приказан на обрасцу рељефа на Иштар капији заправо приказ бога Адада (познат и као Ишкур) бик (аурох), сада изумрли предак говеда. Адад је имао моћ над разорним олујама и благотворном кишом. Дизајн Иштар капије, такође, укључује линеарне обрубе и обрасце розета, често препознати као симболи плодности.Упечатљиве плаве опеке, слике змајева и бикова и сама величина капије изазивају страхопоштовање у модерном свету од када је откривена. Натпис посвете гласи:
Зато сам ја (Навуходоносор) срушио ове капије и оголио њихове темеље ... са асфалтом и циглама и дао их направити од опека са плавим каменом на којима су били приказани дивни бикови и змајеви. Покрио сам им кровове тако што сам по дужини положио величанствене кедрове. Окачио сам врата од кедра украшена бронзом на све отворе капија. Поставио сам дивље бикове и дивље змајеве на капије и тако их украсио раскошним сјајем како би људи могли да их гледају у чуду.[9]
nebuchadnezzar-cylinder_istarchmuseum_fjenkins_2t.jpg 101.48 KB
Научници процењују да је Навуходоносор употребио чак 15 милиона цигала за обнову зидова, храмова и палата Вавилона. Многе од ових цигала биле су утиснуте натписом који каже да се Навуходоносор брине о храмовима врховног бога Мардука (Есагиле) и његовог сина Набуа (Езида). Натпис гласи: Навуходоносор, цар вавилонски, који се брине за Есагилу и Езиду, најстарији син Набопаласеров, цара вавилонског.”[10]
Значајно је истаћи да се са именом цара Навуходоносора спомиње и изградња (обнова) вавилонског зигурата чији је први градитељ био Хамураби, оснивач старовавилонског царства. Приповест о изградњи поменутог зигурата, као и његовој обнови) вероватно стоји у основи библијског предања о вавилонској кули, што се може закључити и из натписа МS 2063 (тзв. Стела вавилонске куле, TowerofBabelStele):
Ја, Навуходоносор, цар вавилонски, да би саградио Е-Темен-Анки и Е-Ур-Ме-Имин-Анки сакупио сам људе од свих земаља. Вољеним Мардуком, господарем од горњег до доњег мора, сакупио сам народе далеких земаља света, краљеве далеких планина и остврва и поставио сам темеље. Изградио сам грађевину битуменом и опекама и завршио сам је подижући његове врхове до неба, учинивши да светли попут Сунца.
nebuchadnezzar-stele.png 513.24 KB
Натпис је остављен на стели од црног камена са заобљеним врхом (47х25х11см). Натпис садржи три колоне које су фрагментарно сачуване. Рељеф грађевине приказује њену предњу страну која је укључивала седам нивоа на чијем врху се налазиио храм. Десно је приказана стојећа фигура Навуходоносора са купастом круном, жезлом у левој и свитком у десној руци. На врху је дата скица храма која показује спољашње зидове и унутрашњи распоред просторија.
Многи грађевински материјали и посвете из Вавилона идентификују Навуходоносора као главног архитекту који је изградио град својом моћном моћи, баш као што се хвалио у књизи Данила.
 
[1]Barbara Bock “Nebuchadrezzar: the builder king of Babylon,” National Geographic. December 4, 2018.  https://www.nationalgeographic.com/history/magazine/2018/11-12/babylon-restoration-king-nebuchadrezzar-empire/ (Accessed Oct. 13, 2019).
[2]“ABC 5 (Jerusalem Chronicle),” Livius.org. July 26, 2017. https://www.livius.org/sources/content/mesopotamian-chronicles-content/abc-5-jerusalem-chronicle/ (Accessed Oct. 13, 2019).
[3]Clyde E. Fant and Mitchell G. Reddish, Lost Treasures of the Bible. (Grand Rapids: William B. Eerdmans Publishing Company, 2008), 209
.[4]“ABC 5 (Jerusalem Chronicle),” Livius.org. July 26, 2017. https://www.livius.org/sources/content/mesopotamian-chronicles-content/abc-5-jerusalem-chronicle/ (Accessed Oct. 13, 2019).
[5]“ABC 5 (Jerusalem Chronicle),” Livius.org. July 26, 2017. https://www.livius.org/sources/content/mesopotamian-chronicles-content/abc-5-jerusalem-chronicle/ (Accessed Oct. 13, 2019)
[6]“Cuneiform cylinder: inscription of Nebuchadnezzar II describing the construction of the outer city wall of Babylon,” The Metropolitan Museum of Art. https://www.metmuseum.org/toah/works-of-art/86.11.60/ (Accessed Oct. 14, 2019).
[7]Megan Sauter, “Nebuchadnezzar Cylinder Goes for $605,000!” Biblical Archaeology Society. July 29, 2014.  https://www.biblicalarchaeology.org/daily/news/nebuchadnezzar-cylinder-goes-for-605000/ (Accessed Oct. 14, 2019).
[8] “The East India House Inscription,” The BritishMuseum. https://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details.aspx?objectId=367114&partId=1 (Accessed Oct. 15, 2019).
[9]Joseph M. Holden and Norman Geisler, The Popular Handbook of Archaeology and the Bible, (Eugene: Harvest House Publisher, 2013), 276.
[10]“A Building Block From Babel,” Google Arts and Culture. https://artsandculture.google.com/asset/a-building-block-from-babel/_gFkFrguFowmiQ (Accessed Oct. 15, 2019).

Извори:
Jenkins, https://ferrelljenkins.blog/2012/02/06/nebuchadnezzar-king-of-babylon-605-562-b-c/
Alfred Hoerth and John McRay, Bible Archaeology: An Exploration of the History and Culture of Early Civilizations, (Grand Rapids: Baker Books, 2005).
https://biblearchaeologyreport.com/2019/10/17/nebuchadnezzar-an-archaeological-biography/
https://www.livius.org/sources/content/mesopotamian-chronicles-content/abc-5-jerusalem-chronicle/
https://bkcentar.rs/sr/blog/istar-kapija-ponos-vavilona
https://www.schoyencollection.com/pre-gutenberg-printing/21-1-blind-on-clay-gold/ms-1815-1-tower-babel-brick
https://www.schoyencollection.com/history-collection-introduction/babylonian-history-collection/tower-babel-stele-ms-2063 
https://www.worldhistory.org/image/5241/the-east-india-house-inscription/
тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, вавилон, биографија, археологија, архео-биографија, навуходоносор, стела, натпис, вавилонска-кула, етеменанки, иштар-капија, јерусалимска-хроника
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд