Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Img 9467 768x512

ЕГИПТОЛОЗИ НА ТРАГУ ПИСАНОМ СПОМЕНИКУ КОЈИ ЈЕ СТАРИЈИ ОД МЕРНЕПТАХОВЕ СТЕЛЕ

14 Мај 2020

То значи да је сасвим могуће да је порекло Израела значајн старије него што се то раније веровало – можда чак и у раном 16. веку пре Христа.

Веома је било узбудљиво сазнати да речи са којима су посвећени Јевреји благосиљали своју децу пре суботњег обеда, у навечер петка пронађени на предмету који се датира у време цара Јосије и пророа Јеремије.
Читање са Библијом повезаних текстова који су писани у позном 7.в. пре Хр – антидатирају податке из чувених свитака са Мртвог мора скоо за 400 година и нуде ново, дубље разумевање живота у Јерусалиму пре више од два и по миленијума.
То нам такође омогућује нарочито разумевање ванредно дубоких корена јудаизма и трајне моћи  његовог предања која је постојала током миленијума.
Све ово нам омогућује упознавање са древним наптисима који имају непроцењив значај за модерне студенте и научнике.
Ретки и непроцењиви
Натписи су веома ретки међу проналасцима у Израелу, толико ретки да дословно представљају преломне тачке у нашем разумевању библијске историје.
Није, стога, неочекивано што је откриће Тел-Дана (Tel Dan) у Израелу, које је потврдило постојање цара Давида и библијских царстава Израела у Јудеје, представљено  на насловницама Њујорк тајмса и Тајм магазина (New York Times и TIME magazine).
Натпис који се датира у 9.в. пре хр. најстарји је ванбиблјски податак о Изрелу у семитским списима Он је потврдио да су и Израел и Јудеја, насупрот ставовима који су заступали библијски минимлизам, биле значајне царевине тог времена.
После много година ископава у Тел Дану у Израелу, археолози су открили десетине натписа, али ниједан није био тако значајан као овај.
Истраживачки тим Гила кука (Gila Cook) први је то приметио. Тамо, на споредном зиду у источном делу града  делу који је разорен у 8.в. пре Хр. пронађен је балзатни камен који је извиривао из земље. Зраци поподневног сунца су омогућили уочавање овог камена. Гилу се учинило да иди слова на њему и позвао је Бирана. Када се овај сагнуо, уследио је узвик: „о, мој Боже, имао натпис! Камен је лако извађен и кад је стављен на сунце слова суугледала светлост дана. Према њиховим речима, „то је био незабораван моменат.“
Тренуци слични овом су за Biblical Archaeology Review описани као они за које живе библијски историчари.
Постоје, међутим, и други слични драгуљи који су још увек сакривени, а чије ће откриће бити драгоцено за проучавање библијске историје. Можда знате за Мернептахову Стелу која се уопштено сматра натписом који садржи најстарије ванбиблијско позивање на Израел. Хијероглифски натпис може да се прецизно датита између 1210. и 1205.год. пре Хр.Да ли је, међутим то заиста најстарије спомињање?
Оснивач Библијског археолошког друштва Хершел Шанкс (Hershel Shanks) пише:
„Египтолози сада говоре да постоје и други хијероглифски натписи, вел  старији од Мернептахове стеле, који спомињу израел. Ако је тао, то има значајне импликације на сазнања о раној историји Израела, они кажу је Библија поузданија него што су претпостављали неки неповерљиви научници.“
То значи да је сасвим могуће да је порекло Израела значајн старије него што се то раније веровало – можда чак и у раном 16. веку пре Христа.
види: https://bkcentar.rs/sr/blog/egiptolozi-na-tragu-pisanom-spomeniku-koji-je-stariji-od-merneptahove-stele 
Извор: Biblical Archaeology Society
и 
Сајт ЧУДО
тагови: тел-дан-натпис, натписи, библијска-археологија, мернептахова-стела
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд