Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

000 %d0%b7%d0%bc%d0%b0%d1%98%d0%be%d0%b2%d0%b8

ДОКАЗИ О ПРЕИСТОРИЈСКОМ ЛОВУ У АРАБИЈСКОЈ ПУСТИЊИ - археолози пронашли преко 350 ловачких објеката на југу Ирака и северу Саудијске Арабије

24 Септембар 2022

Назване змајевима (kites) од пилота који су их уочили, структуре се састоје од ниских камених зидова који чине ограду и неколико зидова за вођење, понекад дугих километрима. Верује се да су коришћени за вођење дивљачи као што су газеле ка области где су моге бити уловљене или убијене. Постоје докази да ове структуре датирају чак 8.000 год. пре Хр. у неолит. Обично се налазе у масивима или топографски сложеном терену, ређе на теренима под нагибом, планинским пределима и у ендорејским басенима, иако се јављају на рубовима планина. Змајеве је тешко посматрати са земље, међутим, појава комерцијалних сателитских снимака и платформи као што је Google Earth омогућила је недавна открића нових дистрибуција. Док су ове структуре већ биле добро познате из источног Јордана и суседних области у јужној Сирији, најновији резултати указују на дуге руте које се налазе скоро 400 км источније у северној Саудијској Арабији и јужном Ираку.

У студији објављеној у часопису The Holocene истраживачу Оксфордског универзитета су оквиру пројекта Угрожена археологија Блиског истока и северне Африке (Endangered Archaeology in the Middle East and North Africa, EAMENA) користили су сателитске слике отвореног кода за анализу региона око источне пустиње Нафуд.
Назване змајевима (kites) од пилота који су их уочили, структуре се састоје од ниских камених зидова који чине ограду и неколико зидова за вођење, понекад дугих километрима. Верује се да су коришћени за вођење дивљачи као што су газеле ка области где су моге бити уловљене или убијене. Постоје докази да ове структуре датирају чак 8.000 год. пре Хр.  у неолит.
Обично се налазе у масивима или топографски сложеном терену, ређе на теренима под нагибом, планинским пределима и у  ендорејским басенима, иако се јављају на рубовима планина. Змајеве је тешко посматрати са земље, међутим, појава комерцијалних сателитских снимака и платформи као што је Google Earth омогућила је недавна открића нових дистрибуција. Док су ове структуре већ биле добро познате из источног Јордана и суседних области у јужној Сирији, најновији резултати указују на дуге руте које се налазе скоро 400 км источније у северној Саудијској Арабији и јужном Ираку.
Др Фрадлеи (Dr Fradley) каже да су структуре које смо пронашли показале су доказе сложеног, пажљивог дизајна. Што се тиче величине, 'главе' змајева могу бити широке преко 100 метара, али зидови за вођење ('жице' змаја) за које тренутно мислимо да би газела и друга дивљач пратиле главе змајева могу бити невероватно дугачке . У неким од ових нових примера, преживели део зидова се протеже скоро правим линијама преко 4 км, често преко веома разнолике топографије. Ово показује невероватан ниво способности у томе како су ове структуре дизајниране и изграђене.
001 змајови.jpg 136.78 KB
Докази сугеришу да би значајни ресурси морали да се координирају за изградњу, одржавање и поновну изградњу путева током генерација, у комбинацији са ловом и враћањем искасапљених остатака у насеља или кампове ради даљег очувања.Истраживачи сугеришу да њихов преувеличани обим и облик могу бити израз статуса, идентитета и територијалности. Појава змајева у каменој уметности пронађена у Јордану сугерише да су имали важно место у симболичким и ритуалним сферама неолитских народа у региону.
Ове нове локације сугеришу раније непознат ниво повезаности широм северне Арабије у време када су изграђене. Они постављају узбудљива питања о томе ко је изградио ове грађевине, коме је ловљена дивљач била намењена да храни, и како су људи могли не само да преживе, већ и да улажу у ове монументалне структуре. Дакле, шта су праисторијски људи ловили  на овај начин? Аутори сугеришу да су ловљене газеле, нојеве, јелени звеке, арапски орикс и онагери. Пронађене су и јаме дубоке неколико метара, што би омогућило ловцима-сакупљачима да ухвате животиње.
У контексту ове нове повезаности, сада се пружа први директан доказ контакта кроз пустињу Нафуд, а не око ње. Ово наглашава значај области које су сада пустињске имале под повољнијим климатским условима у омогућавању кретања људи и дивљих животиња. Сматра се да су путеви направљени током влажнијег, зеленијег климатског периода познатог као влажни холоценски период (између 9000 и 4000. пре Хр). Истраживање је идентификовало змајеве у облику звезде: велике контсрукције изграђене од камена за које је опште прихваћено да су функционисале као врста ловачке замке.
002 змајови.jfif 5.44 KB
Највећи број змајева изграђен је на висоравни Ал Лаба у пустињи Нафуд, где одсуство гробних споменика из бронзаног доба сугерише да је прелазак у сушнији период значио да су нека од ових подручја постала превише маргинална да би издржавала заједнице када су користиле ове просторе, при чему су и неке врсте дивљачи вероватно промениле станишта услед климатских промена. Да ли обрасци изградње змајева у простору и времену представљају кретање идеја или људи, или чак правац тог кретања, остају питања на која треба одговорити. Истраживачи сугеришу да ово откриће има важне импликације у смислу палеоокружења региона, распрострањености фауне и људских културних веза. Нови подаци имају важне импликације на еколошку одрживост лова и на могуће обрасце насељавања током раног и средњег холоцена.
 Још увек није познато да ли обрасци изградње змајева током времена и локације указују на кретање људи или идеја или чак на смер тог кретања, али ови неочекивани налази могу променити начин на који размишљамо о праисторијским везама Блиског истока и тренутним климатским променама. Све ово има велике импликације на наше разумевање односа градитеља са семиномадским сточарима и насељавањем региона. Истраживачи сугеришу да су градитељи ових зидова боравили у привременим структурама направљеним од органских материјала који нису оставили никакав траг видљив на тренутним подацима сателитских снимака.
Одсуство гробних споменика из бронзаног доба у овој области сугерише да је прелазак у сушнији период значио да су нека од ових подручја постала превише маргинална да би издржавала заједнице које су ту раније живеле. Дивљач је, такође, потенцијално измештена услед климатских промена.
У новије време Саудијска Арабија је подарила више значајних археолошких открића. Једно од открића које се временски поклапа са времном изградње ових ловачких траса је и оно повезано са локацијом Ал-Фаву. Најзначајнијима су се показали остаци каменог храма и делови олтара, где су мештани Ал-Фаву практиковали своје ритуале и церемоније. Храм исклесан у камену се налази на ивици планине Тувајк, познате као Кхасхем Кариах, источно од Ал-Фав. откривени су остаци 8.000 година старих неолитских људских насеља заједно са 2.807 гробова различитих периода разасутих по целом локалитету, који су документовани и класификовани у шест група. Неколико верских натписа је пронађено широм терена, обогаћујући наше разумевање верског система веровања заједнице која је насељавала ово место.
Регион је на себе скренуо пажњу оних који се баве библијском археологијом и то не само зато што неки њене планинске масиве препознају као потенцијални библијски Синај, место склапања савеза Бога и Израила, већ и због открића натписа повезаних са именом цара Набонида, последњег владара неовавилонског цараства чије се име доводи у везу са драматичним догађајима описаним и у Светом писму. Набонид је управо у овдашњим оазама провео читаву деценију по напуштању Вавилона, престонице којом управљао његов регент Валтасар. Научници се надају да дешифровање ових текстова, као и проналазак нових могу да пруже нова сазнања о друштвеним, културолошким и религијским струјањима која су обележила последње године вавилонског расејања и која су на различите начине могла да утичу на библијске списе. Није занемарљиво ни једно од новијих археолошких открића, натписа који сведочи да је на овом подручју хришћанство постало доступно током апостолске или ране пост-апостолске епохе.
 
Извори:
https://www.heritagedaily.com/2022/09/evidence-of-prehistoric-hunting-across-arabian-desert/144610
https://www.techtimes.com/articles/280216/20220907/oxford-archaeologists-discover-over-300-ancient-hunting-sites-8000-bce.htm
https://www.jpost.com/archaeology/article-716814
https://www.ox.ac.uk/news/2022-09-02-oxford-archaeologists-discover-monumental-evidence-prehistoric-hunting-across
https://interestingengineering.com/culture/hunting-sites-arabian-desert-8000bce
https://www.thearchaeologist.org/blog/oxford-archeologists-find-new-hunting-sites-in-arabian-desert-dating-back-to-8000-bc
https://www.techtimes.com/articles/280216/20220907/oxford-archaeologists-discover-over-300-ancient-hunting-sites-8000-bce.htm?fbclid=IwAR3LeEeXGOMVXwLGQwy-5usV2io4CrGSh-xhIGu_eUNUH9BzzTrqDqWbYYw
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/hram-star-osam-milenijuma-otkriven-u-saudijskoj-arabiji-nova-arheoloska-otkrica-na-lokalitetu-al-fav
https://bkcentar.rs/sr/blog/potraga-za-biblijskim-sinajem-izmedju-planina-saudijske-arabije-i-har-karkoma-u-negevu
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/avgust-2021-tri-najznacajnija-otkrica-biblijske-arheologije
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/car-nabonid-arheobiografija-da-li-je-poslednji-vavilonski-vladar-bio-religijski-zanesenjak-i-ludak-ili-vizionar
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/car-nabonid-arheobiografija-da-li-je-poslednji-vavilonski-vladar-bio-religijski-zanesenjak-i-ludak-ili-vizionar 

тагови: библија, свето-писмо, саздијска-арабија, ирак, ловишта, „змајеви“, „главе-змаја“, „жице-змаја“, вођење-(усмеравање)-ловине, климатске-промене, газеле, нојеви, звеке-јелени, арапски-орикс, онагери, ловачке-замке, градитељство, семи-номади, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд