Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Palata jerusalim

ГРАЂЕВИНСКИ РАДОВИ ОТКРИЛИ ДРЕВНУ АРХЕОЛОШКУ РИЗНИЦУ ПОКРАЈ ЗАПАДНОГ ЗИДА ДРЕВНОГ ЈЕРУСАЛИМА

21 Јул 2022

Ископавања Старог града, због радова на побољшању приступа за особе са инвалидитетом открила суукрашену вилу из 1. в., уљане лампе и микву (ритуално купалиште) која је гледало на еспланаду храма. Уградња лифта обично не укључује двомиленијумско понирање у историју древног града, али у Јерусалиму, чак и наизглед једноставни грађевински пројекти могу довести до археолошких подухвата.

Археолози са Јеврејског универзитета у Јерусалиму (Hebrew University of Jerusalem) су саопштили да су дошли до бројних открића. Откривена је наиме украшена вила са сопственим ритуалним купатилом, и то као последица рада на побољшању пристуапа јерусалимском западном зиду.
Вила, која се налази неколико корака од места где су стајали библијски јеврејски храмови, откривена је током неколико година ископавања спасавања у јеврејској четврти историјског Старог града Јерусалима. Археолози врше ископавања како би направили научну студију о древним артефактима и зградама пре него што буду уклоњени како би се направило место за савремену изградњу.
Западни зид у Јерусалиму је најсветије место где Јевреји могу да се моле, а милиони верника и туриста га посећују сваке године. Али да би дошли до локације из суседне јеврејске четврти, посетиоци обично морају да се спусте низ 142 степеника или да обилазе градске зидине до једне од оближњих капија.
ulljanica.jpg 416.51 KB

Компанија за реконструкцију и развој Јеврејске четврти је 2017. добила зелено светло за почетак изградње два лифта како би посетиоци могли лакше да се спусте са 26м. Локација је била уски део углавном неизграђене падине који се наслањао на постојеће степениште на источној ивици Јеврејске четврти. 
Зид Запада није привилегија, он је базичан за Јевреја или за било коју особу из целог света која жели да дође на ово свето место. Морамо то омогућити свима, рекао је Херцл Бен Ари (Herzl Ben Ari) извршни директор развојне групе (CEO of the development group). Међутим, као и у другим древним градовима (Цариград, Рим, Атина, Солун...) археолошка открића су успорила реализовање развојних пројеката. Пет година након почетка подухвата, археолошки радови су при крају, али се очекује да ће лифтови бити пуштени у рад тек 2025. године. Парцела на којој ће лифт бити изграђен остала је недодирнута, дајући нам велику прилику да прекопамо све слојеве, све слојеве древног Јерусалима, рекао је Михал Хабер (Michal Haber), археолог са Јеврејског универзитета у Јерусалиму. 
Током ископавања, археолози су пажљиво скидали узастопне слојеве конструкције и крхотина који су се накупили током два миленијума у дубини од преко 9м. Историјске тачке пута укључивале су османске цеви уграђене у 2.000 година стар аквадукт који је снабдевао Јерусалим водом из извора у близини Витлејема; ране исламске уљане лампе; цигле са утиснутим именом 10. легије, римске војске која је пре два миленијума опседала, уништила Јерусалим, а затим га користила као место свог логора и остатке јудејске виле из последњих дана пре уништења древног јеврејског храма 70. год. хр. ере. 
Археолог Орен Гутфелд  (Oren Gutfeld) рекао је да су били изненађени када су открили трагове реконструкције Јерусалима као римског града Елије Капитолине у 2. в. 
Фрагменти фресака и сложени мозаици из виле указивали су на богатство станара дома. Али када су стигли до темеља, Гутфелдов и Хаберов тим је направио последње откриће - приватно јеврејско ритуално купатило уклесано у кречњачку планинску падину и засвођено огромним обрађеним камењем. Хабер је рекао да је најзначајнија ствар у купатилу, познатом као микве, била његова локација која гледа на еспланаду храма. „Ми смо (захваљујући овом открићу – прим, ур) у богатом крају града уочи његовог уништења, закључује Хабер 
 
Извори: 
https://www.timesofisrael.com/western-wall-elevator-project-unearths-archaeological-trove-of-villa-artifacts/?fbclid=IwAR0dKnt5jzA3i1B3A0ee7ZvImy7OnmBz7SMdVSAxTL6x8Ay2thtMisV092E 
https://www.israelhayom.com/2022/07/20/elevator-project-takes-archaeologists-down-through-old-citys-history/ 

тагови: библија, археологија, нови-завет, јерусалим, западни-зид, палата, уљаница, фрескопис, миква, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд