Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

000

ИСПОД ТАПОЗИРИС МАГНЕ У БЛИЗИНИ АЛЕКСАНДРИЈЕ ОТКРИВЕНИ ДРЕВНИ ТУНЕЛ УСЕЧЕН У СТЕНИ – археолози на трагу Клеопатрине гробнице?

08 Новембар 2022

Значај овог открића библијску археологију је и у препознавању религијских и друштвених струјања у региону којем је припадало и подручје библијске Јудеје у међузаветном периоду, а које је било чест предмет отимања између сукобљених династија (Птоломеји и Антиоси) које су наследиле негда јединствено Александрово царство. Ова открића потенцијално могу да открију податке који ће нам осветлити време Макавејских устанака и доцније Хасмонејске власти, као и допринети разумевању атмосфере са почетка Новог завета.

Тапосирис Магна је основана од фараона Птолемеј II Филаделфа у 3. в. пре Хр. (између 280. и 270. пре Хр). Смештена на пловном краку сада исушеног корита древног језера Мареотис. Град је добио име по великом храмском комплексу који је назван, велика Озирисова гробница, за коју неки научници претпостављају да је последње почивалиште Клеопатре. Овај храм је Плутар означио као египатски храм у грчком граду.
001.jpg 210.76 KB
Град је служио као трговачко средиште за производе транспортоване преко језера, као и за пријем робе са копнених трговачких рута пре него што се она слала за Александрију. Осим тога, место је било велики верски центар Озирисовог и Изидиног култа плодности, пољопривреде, загробног живота, мртвих, васкрсења, живота и вегетације. Тапосирис Магна постао је центар верског празника Хојак.
Током радова на ископавању у близини подручја великог храма, археолози су пронашли тунел усклесан у стени који се протеже на преко 1.300 м, на дубини од 13 м испод нивоа земље. Тунел је висок 2м, објавило египатско министарство туризма и антиквитета (Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities), а исто је потврдио и Др Мустафа Вазири (Dr. Mustafa Waziri), генерални секретар Врховног савета за антиквитете (Secretary-General of the Supreme Council of Antiquities).
002.jpeg 71.9 KB
Почетне студије сугеришу да је архитектонски дизајн сличан тунелу Еупалинос на Самосу у Грчкој. Тунел Еупалинос се сматра једним од најважнијих инжењерских достигнућа антике и налази се на Унесковој листи културне баштине у Грчкој. Изграђен је у шестом веку пре нове ере да би служио као аквадукт и снабдевао свежом водом град Самос. Др Кетлин објаснила је да почетне студије показују да је архитектонски дизајн откривеног тунела веома сличан пројекту тунела Јубилинус у Грчкој, али је дужи и представља инжењерско чудо. Тунел је, према њеним речима 270 м дужи од тунела Еупалинос и води од језера Мариоут до Средоземног мора. Она је додала да је током ископавања и археолошког истраживања тунела испод блата и песка откривено неколико грнчарских лонаца и керамичких посуда истакавши да су на зиду унутар тунела пронађени  натписи и да се они тренутно проучавају. Тунел Тапозирис Магна датира се грчко-римски период Египта. Део тунела је потопљен под водом, али су археолози успели да открију велики број керамичких посуда и лонаца затрпаних у седименту блата, као и правоугаони блок кречњака. Откриће тунела подржава теорију да су темељи храма Тапосирис Магна такође потопљени у воду.
002.jpg 79.49 KB
Претходна ископавања на том локалитету открила су 2.000 година старе гробнице из грчког и римског периода, камену главу КлеопатреVII,  22 новчића са њеним ликом, као и новчиће са ликом и именом Александра Великог, амајлије од златних листова и огромну гранитну статуу птоломејског владара без главе, ту је и статуа богиње Изиде, као и разне натписе и попрсја разних облика и величина. Мисија је, такође, открила мрежу тунела који се протежу од језера King Marriott до Средоземног мора. Пронађено је и шеснаест гробница исклесаних у стенама које су се обично користиле у грчком и римском периоду, и неколико мумија које су, упркос лошег стања очуваности, истакле карактеристике процеса мумификације током грчког и римског периода. У мумијама су нпр. пронађени златни језици који су стављени у уста мумије у посебном ритуалу да би се обезбедила њихова способност да говоре у загробном животу пред Озирисовим судом. Др Мартинез је објаснила да најважније међу овим мумијама две мумије које су сачувале остатке свитака и делове позлаћених плочица са украсима који приказују бога Озириса, бога загробног живота. Друга мумија носи круну, украшену роговима, а на челу је змија кобра. На сандуку мумије приказан је позлаћени украс који представља широку огрлицу са које виси глава сокола, симбола бога Хоруса. Др Кхалед Або Ел Хамд (Dr. Khaled Abo El Hamd), генерални директор за александријске антиквитете (Director General of The Alexandria Antiquities) истакао је да су пронађени значајни антиквитети међу којима је најважнија најважније погребна маска за жену, осам златних пахуљица које представљају листове златног венца и осам маски од мермера које датирају из грчког и римског доба. Маске показују високу занатску вештину у скулптури и приказу особина њених власника. Вреди напоменути да је током последњих десет година мисија пронашла важну групу археолошких налаза који су променили нашу перцепцију храма Тапосириса Магне.
003.jpg 33.95 KB
Ископавања на локацији врши египатско-доминиканска археолошка мисије  Универзитета Санто Доминго (University of Santo Domingo). Тим, предвођен археолошкињом Кетлин Мартинез (Kathleen Martinez) у близини храма пронашао је и главе две алабастерне статуе из птоломејске ере. Једна од њих је вероватно била репрезентација сфинге. Археолошка мисија покушава да открије део темеља храма Тапосирис Магна. Према научним изворима, најмање 23 земљотреса погодила су египатску обалу у периоду 320-1303. год. хр. нове ере, узрокујући рушење дела храма Тапосирис Магне  и његово потонуће испод таласа.Кетлин Мартинез од 2005. године у архитектонском комплексу Тапосирис Магна води неуморну потрагу за гробом Клеопатре, која је, према причи, извршила самоубиство 30. год. Хр. Ере након што је умро њен љубавник, римски генерал Марко Антоније.
Мартинез истиче да је Клеопатра је преговарала са Октавијаном да јој дозволи да сахрани Марка Антонија у Египту. Јер је желела да буде сахрањена заједно са њим. Чинила је то како себи и њему, у складу са египатским веровањима, омогућила поновни сусрет и бесмртан живот. Клеопатрина жеља да буде сахрањена у храму са Антонијем је вероватно била повезана са жељом да имитира мит о Изиди и Озирису. Романса Клеопатре и Марка Антонија  почела је у лето 41. пре Хр. на њеној царској барци непосредно уз обалу Тарса у Малој Азији, где ће се родити апостол Павле, значајна личности Новог завета и један од најплоднијих аутора новозаветног периода. Такође, Клеопатра је имала неугодне и понекад турбулентне политичке односе са Иродом Великим у Јудеји. Споменимо још и Николу из Дамаска (64.пре Хр-4. год. хр. ере. Био је интимни пријатељ Ирода Великог и васпитач деце Марка Антонија и Клеопатре. Отишао је у Рим са Иродом Архелајем, да брани младићево право на престо после смрти његовог оца Ирода Великог.
Клеопатра VII је била последња у низу птолемејских владара Египта, чије порекло вуче корење од Александра Великог. Како није имала египатске крви, одлучила је да стекне подршку тако што ће се прогласти ћерком Реа. Међутим, након што се заљубила у Марка Антонија она се наводно тајно удала за њега - иако је он већ био ожењен. Све ово је резултирало бесом Октавијана који им је објавио рат. 
Након пораза у Акцијуму који им је 30. године п.н.е. задао Октавијан, она је решила да се затвори у маузолеј који је наредила да се изгради специјално за њу. Антички извори наводе да је Марко Антоније погрешно обавештен о њеној смрти након чега је извршио самоубиство. Недуго потом за њим је у смрт отишла и Клеопатра и то тако што је наводно допустила да је угризе кобра. Октавијан се после победе вратио у домовину где је постао први цар Рима, док су Клеопатра и Антоније балзамовани и заједно сахрањени на непознатој локацији у Египту. 
Значај овог открића библијску археологију је и у препознавању религијских и друштвених струјања у региону којем је припадало и подручје библијске Јудеје у међузаветном периоду, а које је било чест предмет отимања између сукобљених династија (Птоломеји и Антиоси) које су наследиле негда јединствено Александрово царство. Ова открића потенцијално могу да открију податке који ће нам осветлити време Макавејских устанака и доцније Хасмонејске власти, као и допринети разумевању атмосфере са почетка Новог завета.
 
Извори:
https://www.heritagedaily.com/2022/11/ancient-rock-cut-tunnel-discovered-beneath-tapuziris-magna/145130?fbclid=IwAR14117nJRK-EtECF_TgMUgWG-r6E25JBeqE5S6A39GcKUWRiGJ95VQ5ty0
https://arkeonews.net/dominican-mission-discovers-1305-meter-greco-roman-ancient-rock-cut-tunnel-in-alexandria/
https://see.news/dominican-egyptian-archaeological-temple-of-taposiris-magn
https://www.world-today-news.com/in-the-images-the-details-of-the-discovery-of-an-archaeological-tunnel-more-than-a-thousand-meters-long-inside-the/
https://newsrebeat.com/world-news/107933.html
https://english.ahram.org.eg/News/479063.aspx
 –https://newsbeezer.com/egypteng/the-mysterious-archaeological-tunnel-in-alexandria-1300meters-the-first-of-which-is-on-land/
https://www.egypttoday.com/Article/4/96989/Egypt-discovers-16-burials-in-Taposiris-Magna-Temple-in-western
https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/taposiris-magna-tunnel-0017486?fbclid=IwAR0TaIfutUeMmybEH8CNQJwHou266YlkEAcc0xqL1f-PRt2lmvx-4NyJyHI
https://nationalgeographic.rs/istorija-i-kultura/arheologija/a40221/Ispod-hrama-u-Egiptu-otkriven-tunel-koji-mozda-vodi-do-Kleopatrine-grobnice.html?utm_source=facebook&utm_medium=ag&fbclid=IwAR115N5GgYmZNbNoEzS6l-e9e_JuCxfW8Htqi1QYUkICgYArdiG_u1XAkBw
https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-11400503/Tunnel-temple-lead-tomb-Egypts-pharaoh-Cleopatra.html?ito=social-facebook&fbclid=IwAR2cjMlEgC6G8RI_zUht2Bennx40YVGFCPrhp_iL_XO40I2dH6nYnCkfCJs

тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, ново-завет, међузаветни-период, тапосирис-магна, озирис, изида, хорус, клеопатра, птолемеј-ii-филаделф, плутарх, марко-антоније, тунел, средозамно-море, језеро-мариоут, мумије, погребне-маске, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд