Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Top three reports

ЈУЛ 2021: НАЈЗНАЧАЈНИЈИ ПРОНАЛАСЦИ БИБЛИЈСКЕ АРХЕОЛОГИЈЕ

19 Октобар 2021

Јул 2021. год. био је један од месеци величанствених открића у библијској археологији. Међу бројним проналасцима покушаћемо да представимо три која сматрамо да су нарочито значајна:

3. Величанствена банкет сала откривена у близини Западног зида храмовног комплекса
Израелска управа за антиквитете (The Israel Antiquities Authority) недавно је објавила откриће раскошне грађевине испод Старог града Јерусалима близу Западног храмовнох зида. Део овог комплекса откривен је још у 19. в. од стране британског археолога Чарлса Варена (Charles Warren). Међутим, он је само продро у једну од просторија и открио да је испуњена земљом. Недавно ископана структура садржи две просторије украшене коринтским капителима. Ове собе су повезане трећом у којој се некада налазила фонтана са текућом водом. На основу керамике и узорака С-14 узетих са пода, закључено је да је изграђена у периоду од 20-50. год. хр. ере, вероватно као триклинијум или трпезарија за вишу класу на ходочасничким путовањима. Собе су некада имале дрвене софе по зидовима. У давнини, на њима заваљени гости су обедовали. Намештај није сачуван али се отисак на зидовима где су некада били још увек може видети. Нешто пре уништења Јерусалима извађена је фонтана и додато је миквех (ритуално купатило). Ова структура ускоро ће бити отворена за јавност као нова станица на обиласку тунела Западног зида, који омогућава људима да посете древни град испод модерног.
https://bkcentar.rs/sr/blog/u-jerusalimu-otkriven-raskosni-kompleks-sa-pocetka-hr-ere-da-li-je-ovo-bilo-konacniste-bogatih-hodocasnika-hristovog-vremena
 
2. Део одбрандбеног зида древног Јерусалима
Недавно је на источној падини Јерусалима (Давидовог града) откривен део градског зида из гвозденог доба. Зид се простире између два друга дела древних градских утврђења: северног који је открила Кетлин Кењон (Kathleen Kenyon) и јужног који је открио Игал Шилох (Yigal Shiloh). Претпоставку да је источни зид израђен у 8. в. пре Хр. током владавине цара Језекије вероватно ће потврдити резултати С-14 анализе. Новоископане деонице су широке и до 5м а досезале су висину од 3м. Један део зида се протеже дужином од 40м а други 3 м. У близини су откривени и други артефакти, укључујући ручке посуда, булу и вавилонски печат. Вавилоњани су 586. или 587. пре Хр. уништили друге делове јерусалимског зида али је овај део градског зида можда био поштеђен јер лежи на тако стрмој падини и било би га тешко срушити.
Види: https://bkcentar.rs/sr/blog/otkriven-deo-jerusalimskog-zida-iz-vremena-prvog-hrama
 
1. Библијско име Јероваал пронађено на фрагменту керамичке посуде из времена судија
У Кирбат ер-Ра'и (Khirbat er-Ra‘I), налазишту у близини древног Лахиша, откривен је остракон (керамички фрагмент са натписом) који носи име Јероваал. Јероваал (Нека се Ваал бори против њега) био је надимак који је Гидеон добио након што је срушио Ваалов олтар (Суд 6:32). Остракон датира из 12-11.в. пре Хр. на основу типологије и С-14 анализе органских узорака узетих из истог археолошког слоја у коме је фрагмент пронађен. Име Јероваал се у Библији користи само за Гидеона а ово је његово прво откриће у археолошком контексту. Због јединствености и реткости имена неки научници верују да се ово односи на Гидеона. Други су апеловали на опрез истичући да је немогуће са сигурношћу знати да ли се овај натпис односи на библијског судију без више информација (нпр. име оца, титула или епитет). Без обзира на то, ово откриће је значајно по томе што потврђује да се име Јероваал користило током времена које Библија описује.
Види: https://bkcentar.rs/sr/blog/petoslovni-natpis-od-pre-3100-godina-ime-biblijskog-sudije
 
Извор:
https://biblearchaeologyreport.com/2021/07/30/top-three-reports-in-biblical-archaeology-july-2021/ 
тагови: библија, библијска-археологија, јул-2021, најзначајнија-открића, јерусалим, одбрандбени-зид, банкет-сала, петословни-наслов, судије, гедеон, ирод, вавилонска-освајања, цар-језекија, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд