Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Top three reports

НАЈЗНАЧАЈНИЈА АРХЕОЛОШКА ОТКРИЋА БИБЛИЈСКОГ СВЕТА - јул 2024

13 Октобар 2024

Попис за куповину стар 3500 година открива не само значај и ширење клинастог писма из месопотанских области преко oбласти Ханана све до Анадолије, већ и постојање сталне и обимне трговинске размене међу овим удаљеним регионима. Н атај начин помаже нам да боље разумемо економске праксе и односе бронзаног доба. Истовремено скоро 4000 година стара тканина пронађења у израелској „пећини лобања“ отрива тајне древне технике бојења текстила и кореспондира са библијским текстовима о скупоценим материјалима коришћеним за израду библијског светишта, свештеника и племства. Коначно, можда најзначајнији проналазак овог месеца је проналазак остатака једног од монументалних утврђења древног Јерусалима.

3. ТРИ И ПО МИЛЕНИЈУМА ДРЕВАН ПОПИС ЗА КУПОВИНУ
Археолози који су ископавали хумку Ацана, познату и као Ески Алалах, дошли су до невероватног открића: клинасте плоче са детаљима листе куповине купљених од пре скоро 3.500 год. Плоча, која датира из 15. в. пре Хр., исписана је клинастим текстом написаним на акадском, изумрлом источносемитском језику који се некада говорио у древној Месопотамији.
Ацана хумка је тел, или врста археолошке хумке која се акумулирала током векова континуираног насељавања, а налази се у округу Рејханли у јужној Tурској провинцији Хатај.
 
Клинописно писмо: писци широм Месопотамије
У недавној изјави за штампу, Мехмет Ерсои (Mehmet Ersoy), турски министар културе и туризма (Turkish Minister of Culture and Tourism), објавио је да су археолози ископали клинасту плочу током рестаураторских радова у древном граду Алалах. Клинасто писмо је лого-слоговни систем писања познат по својим клинастим утисцима, који формирају различите знакове.
Министар Ерсои је истакао:Верујемо да ће ова таблица, тешка 28гр., пружити нову перспективу у смислу разумевања економске структуре и државног система касног бронзаног доба.Верујемо да ће ова таблицапружити нову перспективу у нашем разумевању богатог наслеђа Анадолије за будуће генерације.
Акађани су писали свој језик фонетски, користећи одговарајуће сумерске фонетске знакове. Овај систем је омогућио релативно стандардизован метод бележења информација, који су могли да разумеју писари у различитим регионима Месопотамије. То је један од најранијих система писања развијених у древној Месопотамији. Настао око 2500. год. пре нове ере, еволуирао је из сумерског клинастог писма, које су сами развили Сумери око 3400. год. пре Хр.Клинасто писмо карактеришу његове клинасте ознаке направљене на глиненим плочама помоћу тупе оловке од трске. Сам назив "клинасто писмо" потиче од латинског cuneus, што значи клин. Писмо укључује комбинацију логограма (симбола који представљају речи), силабограма (симбола који представљају слогове) и одредница (знакова који појашњавају значење других знакова). Ова свестраност је омогућила Акађанима да представљају широк спектар звукова и концепата, чинећи га веома ефикасним системом писања за административне, правне, књижевне и научне сврхе.
 
Свакодневна ствар која пружа важне увиде
Овај конкретни таблица служила је као административни запис у којем се детаљно описује куповина значајне количине намештаја. Пружа нове увиде у привредну структуру и државни систем касног бронзаног доба.
Димензије таблице су 4,2Х3,5см, а дебљина 1,6см. Ове димензије указују на то да се вероватно радило о преносивом запису, који је вероватно користио трговац или званичник одговоран за праћење робе и трансакција.
Трговинске мреже и економске праксе бронзаног доба
Текућа студија лингвиста је дешифровала да се на таблици наводи куповина великих количина дрвених столова, столица и столица. Поред тога, укључује детаље о појединцима који су купили и продавцима који су продали намештај. Ове информације бацају светло на трговинске мреже и економске праксе тог времена, откривајући добро организован систем трговине и администрације.Лингвисти и истраживачи, укључујући ванредног професора др Џејкоба Лауингера (Dr. Jacob Lauinger) и његову докторанткињу Зејнеп Туркер (Zeynep Türker) са Универзитета Џон Хопкинс (Johns Hopkins University), пажљиво су дешифровали плочу.
Хумка Ацана је била богато археолошко налазиште, пружајући бројне артефакте који помажу да се саставе свакодневни живот, економске активности и административне праксе древних цивилизација у региону.
Откриће ове таблице је посебно значајно јер наглашава напредно стање трговине, као и сложеност друштвених и економских интеракција у древним месопотамским друштвима.
Економски, касно бронзано доба у Месопомијиобележиле су снажне трговинске мреже које су се протезале широм Месопотамије и шире. Привреда је била првенствено аграрна, ослањајући се на плодне земље у долинама река Тигра и Еуфрат за узгој усева као што су јечам, пшеница и урме.
Системи за наводњавање су били кључни за одржавање пољопривреде, а њихово одржавање је био кључни аспект локалне администрације. Поред пољопривреде, цветала је трговина робом попут текстила, грнчарије и метала. Сумерски трговци су трговали са регионима до Анадолије, Леванта и долине Инда, олакшавајући културну и технолошку размену.Откривање ове клинасте плоче у хумку Ацана наглашава историјску важност Алалаха и пружа драгоцен извор за истраживаче који проучавају древни Блиски исток.
Алалах је било цветајуће градско насеље у 2. миленијуму пре Хр.Детаљни записи показују да је Алалах био значајан трговачки и административни центар, стратешки лоциран на важним трговачким путевима. Град је био насељен првенствено Аморејцима, народом из бронзаног доба са Леванта. Овај народ се у библијским списима наводи као предак Израила, премда су Израилци се издвојили ствовши независан етницитет који је био у сукоби са Аморејцима који су насељавали области Ханан у време насељавања израилских племена под Исусом Навином.
 

2. ИЗРАЕЛСКА „ПЕЋИНА ЛОБАЊА“ СКОРО ЧЕТИРИ МИЛЕНИЈУМА ЧУВАЛА ВРЕДНУ ТКАНИНУ

Археолози су недавно у пећини лобања открили редак артефакт стар 3800 година. У питању је древни текст обојена гримизном бојом која је добијена од инсеката и њихових јајашца. Овква тканина је више од двадесет пута споменута у Библији, а контекст у којем се спомиње указује на њен значај. Наиме, ова тканина повезивана са култним предметима, свештеничком и царском одећом. Била је једна од три боје које су украшавале Скинију током израелских пустињских лутања (Изл 26:1).Боја је била је слабо потврђена пре римског периода и вероватно је била најскупља уз тзв. тирску пурпурну боју. Тканина се састојала од црвенх вунених нити које су биле проткане кроз необојене ланене нити формирајући решеткасти дизајн. Израилска управа за старине (Israel Antiquities Authority, IAA) је саопштила да је пронађена тканина, величине испод 2см2 од изузетног значаја пронађена у пећини лобања у у Јудејској пустињи.

Боја коришћена за бојење добија се од љускавих инсеката (тзв. скерлетни или гримизни црв) који живи и полаже јаја у храстовим стаблима. Женке и јајашца производе карминску киселину која даје црвену боју. Људи су сакупљали бубе, прскали их сирћетом, сушили, а затим плели и претварали у прах који се користио за бојење тканина. Овако добијена боја кретала се у распону од наранџасте до ружичасте и имала је значајну симболику и важност. Овако добијене боје су стабилне и лепе и стога су биле много престижније од боја добијених из биљних сировина. Ова боја се спомиње у древномесопотамским трговачким допкументима из 1425.год. пре Хр.

Порекло боје пронађене тканине добијено је помоћу методе тзв. анализе течне хромотографије високих преформаси (HPLC) која одваја једињења растворена у течном узорку да се идентификовале компоненте у смеши. Резултати су упоређени са базом података која садржио стандарде са познатим хемијским компонентама, откривајући керазминску киселину коју луче инсекти. Ова напредна аналитичка метода нам је омогућила да тачно одредимо порекло боје све до тачне врсте љускавог инсекта. Дакле да великом вероватноћом можемо утврдити да је у древним временима текстил био обојен употребом врстекermesvermilio која производи кермезинску киселину дајући препознатљиво црвену нијансу – рекла је (DrNaamaSukenik) из IAAдодајући да ово важно откриће премошћује јаз између писаних и археолошких открића пружајући доказе да је древна индустрија бојења текстила била, већ у овој фази, довољно успостављена за бојење помоћу животињских сировина. Кратак период у коме су кермеси могли да се сакупе, тешкоће у њиховом проналажењу због њихове мале величине и њихове маскирне боје, као и мале количине боје која се може произвести од њих — и, с друге стране, прелепа црвена нијанса која се од њих може произвести за фарбање текстила — учинила је њихову употребу веома престижном.

Главна позната врста љускавих инсеката у античком свету био је Кермес, који је живео на стаблима храста, углавном Kermesvermilio, паразитирајући на Quercuscoccifera – доминантном храстовом дрвету у пејзажима гаригова који су уобичајени у медитеранском региону, укључујући приобални региони Француске, Шпаније, Португала, Марока, Сардиније, Хрватске, Грчке, Крита и Турске. Друга врста, Kermesechinatus, пронађена у јужном Леванту, је паразит који живи на КQ. calliprinos. Остале кокоидне љуске познате у античком свету укључују јерменску cochineal (Porphyrophora hameli), која је пронађена у региону Араратских планина у Турској и Јерменији. Ови инсекти су откривени на коренима две различите зељасте биљке домаћине које припадају породици Poaceae. Најранија позната употреба јерменске црвене боје датира из 8. в. пре Хр., током владавине Саргона II. 

Занимљиво је, међутим, да тачна врста љускавог инсеката који се користи за производњу боје није поријеклом из Леванта, већ долази из централног и западног Медитерана. Редак текстил је сведочанство широких међународних комерцијалних мрежа које већ функционишу у овом тренутку и указује на присуство елитног друштва – истичу научници додајући: боја тканина у прошлости није само сведочила о личном укусу оних који су их носили, већ су служила и као невербални систем комуникације. Извор боја је директно повезан са економским и друштвеним могућностима древних друштава и обично се користи као важан индикатор у истраживању текстила за истраживање улоге бојења текстила и технолошких достигнућа, моде, друштвеног и економског статуса, пољопривреде и трговине. Истовремено, текстил је реткост у археолошким записима, као и сваки кварљиви органски материјал, обично подложан брзом распадању, а њихово очување захтева посебне услове како би се спречило уништавање од стране микроорганизама.

Испитивање С-14 датирало је вунени текстил у период 1954-1767. пре Хр. (средње бронзано доба), што га чини најстаријим примерком кермеса икада откривеног.
Пећина лобања (Cave of Skulls) налази у се Нахал Зе'елиму (Nahal Ze’elim) у Јудејској пустињи, била је археолошки интересантна од свог првобитног ископавања 1960. и каснијих истраживања 2016. Суви, стабилни услови пећине сачували су бројне органске артефакте, укључујући преко 430 текстилни фрагмената који обухватају различите историјске периоде. Пећине у литицама углавном представљају привремене епизоде насељавања углавном повезане са бекством група избеглица које су потражиле склониште у овим удаљеним и тешко доступним пећинама.
 
1. У ЈЕРУСАЛИМУ ОТКРИВЕНО ЈЕДНО ОД МОНУМЕНТАЛНИХ УТВРЂЕЊА КОЈЕ ЈЕ ШТИТИЛО ЦАРЕВЕ ЈУДЕДЕ
Соломон је саградио Милон 
и зазиђивао пукотину у граду оца свога Давида.
1Цар 11:27
У Давидовом граду у Националном парку Јерусалимске зидине (Jerusalem Walls National Park), археолози из Израелске управе за антиквитете (Israel Antiquities Authority, IAA) и Универзитета у Тел Авиву (Tel Aviv University) открили су масивни јарак, дубок најмање 9м и широк најмање 30м.
Ко је поделио Јерусалим на два дела? Огромно утврђење откривено у ископавањима на паркингу Гивати у Давидовом граду решава мистерију стару 150 година. Настао обимним ископавањем, ров је формирао масивни канал који је одвајао Давидов град од Брда храма и области Офел. Окомите литице са обе стране опкопа чиниле су га непроходним. У почетку је била нејасна намена овог каменог клеса, али даља ископавања и повезивање са ранијим открићима помажу да се открије као северна фортификациона линија доњег града.
Према речима директора ископавања, проф. Јувала Гадота (Prof. Yuval Gadot) са Одељења за археологију и древне блискоисточне културе (Department of Archeology and Ancient Near Eastern Cultures) Универзитета у Тел Авиву и др Јифтаха Шалева (Dr. Yiftah Shalev) из IAAе, није познато када је јарак првобитно исечен, али докази сугеришу да је коришћен током векова када је Јерусалим био престоница Јудејског царства, пре скоро 3000 година.
Зид се протеже дуж источне падине долине Кидрон на малој удаљености од Брда храма. Печати и други предмети пронађени дуж зида омогућили су археолозима да датирају зид у гвоздено доба, што указује да је вероватно био део утврђења које је изградио цар Језекија (Ис 22:9), док се припремао за инвазију Асира (701 пре Хр.). Ово би такође био исти зид који је на крају уништен током вавилонске опсаде Јерусалима око једног века касније (2Цар 25:10).
Стварање опкопа била је велика, монументална операција, осмишљена да промени и модификује природну топографију како би демонстрирала моћ владара Јерусалима онима који долазе на његове капије. Према речима истраживача, ова акција, која је захтевала значајне инжењерске вештине и ресурсе, наглашава снагу и способност тадашњих владара града. Током протеклих 150 година, учињени су бројни покушаји истраживача и археолога да уђу у траг траси северног утврђења Јерусалима, али је то тек сада коначно откривено током ископавања на паркингу Гивати. Ископавања је финансирала Фондација Давидов град (City of David Foundation).
Према речима проф. Гадота, директора ископавања „након драматичног открића, поново смо испитали извештаје о прошлим ископавањима које је написала британска археолошкиња Кетлин Кењон, која је ископавала у граду Давид 1960-их, у области која се налази нешто источније од данашњег паркиралишта Гивати. Постало нам је јасно да се чинило да је природна стена нагнута према северу, на месту где је природно требало да се уздигне долину, али се сада испоставило да је открила наставак шанца, уклесан на западу. Спој два откривена одсека ствара дубок и широк шанац који се простире у дужини од најмање 70м од запада према истоку. Он додаје да је ово драматично откриће које отвара обновљену дискусију о терминима из библијске литературе који се односе на топографију Јерусалима, као што су Офел и Мило.
Др Јифтах Шалев, ко-директор ископавања у име IAA истиче да датум када је ископан јарак није познат. Овако значајни планови изградње и каменолома у Јерусалиму обично се датирају у средње бронзано доба - пре око 3.800 година (почетак 2. миленијума пре Хр.). Ако је ров био исечен током овог периода, онда је требало да заштити град са севера – једину слабу тачку на падини града Давида, уверени смо да јесте коришћен у време првог храма и Јудејског царства (9.в. пре Хр.), тако да је створио јасан тампон између стамбеног града на југу и горњег града на северу. Тих година ров је одвајао јужни стамбени део града од владајућег Акропоља на северу — горњег града у коме су се налазили палата и храм.
У другим ископавањима у Јерусалиму откривени су остаци градских утврђења из гвозденог доба, за које се сматра да су изграђене под царем Језекијом у касном 8.в. пре Хр. Један од њих је Широки зид, који пролази испод модерне јеврејске четврти Старог града Јерусалима. За разлику од несталог јерусалимског зида око Давидовог града, широки зид је изграђен на релативно равном терену, и као резултат тога, изграђен је као масивно утврђење. Зид је широк невероватних 7м и научници мисле да је можда био висок више од 7,6м.
Древни Јерусалим је саграђен на врху уског и стрмог гребена, који се ширио преко брда и долина које су га делиле на различите делове, што је отежавало кретање из једне целине у другу. Стога није изненађујуће што су многа царска грађевинска предузећа у Јерусалиму била повезана са потребом да се преобликује топографија.  Сада постаје јасно да је кроз гвоздено доба (дани првог храма) - период у коме су састављане библијске књиге - град био подељен на најмање два различита дела. Ово раздвајање је остало и током персијског и јелинистичког периода.
Према Ели Ескусидоу (Eli Escusido), директору Израелске управе за антиквитете (Director of the IAA), Ископавања у Давидовом граду никада не престају да изненађују; поново се откривају моменти која бацају ново и живо светло на библијску књижевност. Када стојите на дну ово џиновско ископавање, окружено огромним тесаним зидовима, немогуће је не бити испуњено чуђењем и уважавањем оних древних људи који су, пре око 3.800 година, буквално - померали планине и брда.
Резултати ископавања су представљени на конференцији Давидов града Искуство проучавања Јерусалима, одржаној почетком августа.
 
Извори:
https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/3500-year-old-cuneiform-tablet-accana-0021134
https://www.heritagedaily.com/2024/07/3500-year-old-shopping-list-found-on-cuneiform-tablet/152685
https://archaeologymag.com/2024/07/cuneiform-tablet-reveals-3500-year-old-shopping-list/
https://www.thearchaeologist.org/blog/new-discovery-ancient-cuneiform-tablet-reveals-3500-year-old-shopping-list
https://www.blic.rs/slobodno-vreme/u-izraelskoj-pecini-lobanja-otkriven-artefakt-star-3800-godina-koji-se-spominje-u/qt5y3q0
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/ancient-cultures/ancient-israel/earliest-example-of-biblical-scarlet-discovered/
https://nauka.telegraf.rs/arheo-istorija/3933488-u-pecini-lobanja-otkrivena-je-crvena-tkanina-analiza-otkrila-nesto-neocekivano
https://www.ancient-origins.net/artifacts-ancient-technology-news-history-archaeology/oldest-insect-dyed-textile-found-0021103
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2352409X24003018?via%3Dihub
https://www.facebook.com/AntiquitiesEN/posts/pfbid0HBxm5erq1G7iLmwpK4YqLJidUpEpwKxgz1y8nkzkMEFJ8JQNmzx84qG7KScnVY4Ml
https://www.timesofisrael.com/archaeologists-find-fortifying-moat-in-city-of-david-solving-150-year-mystery/
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/missing-wall-of-biblical-jerusalem-discovered/
https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/city-david-fortification-0021129
тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, јерусалим, пећина-лобања, тканина, боје, инсекти, карминска-киселина, сува-клима, стабилни-услови, соломон, утврђења, библијски-културни-центар, хаанан, анадолија, месопотамија, трговачке-везе, изгубљени-зид, давид
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд