Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

%d0%ba%d0%bd%d1%98%d0%b8%d0%b3%d0%b0 %d0%bc%d1%80%d1%82%d0%b2%d0%b8%d1%85

НЕДАВНО ОТКРИВЕНА КЊИГА МРТВИХ ИСПИСАНА НА ПАПИРУСУ ДУГОМ 16 МЕТАРА ДОСТУПНА ЈАВНОСТИ

24 Фебруар 2023

Књига мртвих се јавља у много преписа, али ово је један од најдужих познатих преписа овог древног списа и његов значај је у томе што може да расветли неке од детаља египастких веровања у вези са смрћу, као и да употпуни наша сазнања о погребним обредима практикованим у овој миленијумској империји. Радови на конзервацији су већ завршени, а папирус се тренутно преводи на арапски објављено је на дан египастких археолога (14. јануар).Пре конзервације научници су претпостављали да је папирус дуг 9м, али тек након потпуне рестаруације постао је познат његов потпуни обим.

Археолози у Египту открили су папирус дуг 16м. На њему је написана књига мртвих пре више од 2000 година. Древни документ је пронађен у области Сакаре (Saqqara) јужно од знамените степенасте пирамиде фараона Djoser-а. Сакара је огромна некропола древне египатске престонице Мемфиса и подручје на којем се налази више десетина пирамида, места за сахрањивање животиња и древних коптских хришћана. Сакару су стари Египћани користили као некрополу још у раном бронзаном добу када је Египтом владала Прва династија.

Књига мртвих се јавља у много преписа, али ово је најдужи познати препис овог древног списа и његов значај је што може да расветли неке од детаља египастких веровања у вези са смрћу, као и да употпуни наша сазнања о погребним обредима практикованим у овој миленијумској империји. Радови на конзервацији су већ завршени, а папирус се тренутно преводи на арапски објављено је на дан египастких археолога (14. јануар).Пре конзервације научници су претпостављали да је папирус дуг 9м, али тек након потпуне рестаруације постао је познат његов потпуни обим.
Први потпуни папирус откривен у Сакари пронађен је пре више од једног века, рекао је Мостафа Вазири (Mostafa Waziry), генерални секретар Врховног савета за антиквитете (secretary general of the Supreme Council of Antiquities). Захари Хавас (Zahari Hawass) бивши египатски министар за старине истакао је да је саркофаг у којем је папирус пронађен датиран у позни период (712-332. год. пре Хр), што потврдђује да је подручје Сакаре вековима коришћено за сахрањивање значајних чланова египатског друштва (сам фараон Djoser владао је владао око 2630-2611. пре Хр, а његова пирамида се сматра првом изграђеном у Египту), а информације о томе који је припадник египатске елите био власник папируса и његово датирање биће ускоро објављене. Прелиминарно, папирус се датира око 50. год. пре Хр., односно време птоломеидског Египта.
Древни папирус пронађен у ковчегу особе по имену Ахмосе.Ахмосово име је пронађено 260 пута на папирусу, што је навело тим да верује да је то његов лични погребни документ.
Књига мртвих је савремени назив који је дат низу текстова за које су Египћани веровали да ће помоћи мртвима да се крећу подземним светом, између осталог. Били су широко коришћени током Новог царства (1550-1070. пре Хр.). Према неким схватањима сваки богатијии угледнији човек древног Египта требало је да на своје последње путовање понесе низ упутстава и правила и чини које ће му помоћи да пређе на другу обалу тј. будући живот. То је разлог што многи египћани нису чували новац за црне дане, већ су га трошили на преписе Књиге мртвих купујући тиме карту кроз подземље (Дуат).

Египћани нису сматрали да је смрт крај постојања. Они су веровали у живот после смрти и пре него што је неко могао да пређе у следећу област постојања, морао је да им суди Бог Озирис. На путу у загробни живот могле су се појавити многе опасности, а тела мртвих припремана су по посебним ритуалима. Књига мртвих, папирус исписан за свештеника бога Хоруса по имену Имхотеп (кога предање сматра дизајенером поменуте степенасте пирамиде, и високим званичником тј. великим везиром Египта током владавине фараона Djoser-а), садржи многе чини које помажу у успешном преласку из смрти у вечни живот. Најближи дословни превод имена књиге би био Књига изласка дању или Књига избијања у светлост. У раном периоду чаролије и текстови су исписивани на зидове погребних комора или на ковчеге.
Временом су додаване илустрације, а чаролије су исписиване и на унутрашњост ковчега или платнене покрове којима су покојници умотавани. Многи од ових текстова су касније копирани на папирусе као део Књиге мртвих. Сама књига није била канонска и мењала се током дуге историје старог Египта.Постојале су, дакле, током векова многе верзије књиге, све јединствене, са избором урока често прилагођених специфичним потребама преминулих царских породица и (касније) високо рангираних чланова египатског друштва. Једна од најпознатијих магијских формула је вагање срца (научници су је означили као 125). Она датира око 1475. пре Хр., до када су копије Књиге мртвих обично писане на папирусу. Анубис би доводио покојника пред Озириса, где би се заклели да нису починили ниједан од 42 наведена „греха“, а њихово срце је одмеравано на пару вага о перо како би се утврдило да ли су достојни места у загробном животу. Тренутно су познате 192 чини и ниједан рукопис их не садржи све. Постоји неколико заштитних чаролија које штите од оштећења или губитка срца, а у једном случају (30б) моле срце да не изда свог власника током ритуала вагања изговарањем лажи у присуству бога. Копије Књиге мртвих су правили писари по наруџбини.

Људи су знали за постојање таквих свитака у средњем веку и претпостављали су да су религиозне природе јер су пронађени у гробницама. Карл Ричард Лепсиус (Karl Richard Lepsius) је сковао назив Књига мртвих 1842. год. након што је превео један такав текст. Најпознатији пример до данас је Анијев папирус који се данас чува у Британском музеју иако је пронађен у Луксору.
Иако је папирус од 16м дугачак, ово није најдужи пример папирусне књиге, па чак ни папирусне Књиге мртвих. Постоје и други примеци овог списа исте дужине или чак и дужи, а рекорд држе они који прелазе дужину од 30м. Фој Скалф (Foy Scalf) шеф истраживачке архиве чикашког универзитета (head of research archives at the University of Chicago) истиче да постоји много рукописа који би били слични по дужини, али папирусни рукописи древних египатских верских текстова могу прилично драматично да варирају у дужини. Чини се, међутим, да је недавно пронађени пример значајно очуванији од до сада познатих обимних преписа ове књиге.
Ово је други папирус који садржи текст Књиге мртвих пронађен у Сакари. Претходне године пронађен је папирус дуг 4м у гробном окну у близини пирамиде фараона Тетија (вл. 2323-2291. пре Хр.). Раније пронађени папирус припадао је египатском званичнику који се звао Пвкхаеф и који је живео вековима после поменутог фараона, највероватније током владавине фараона 18. и 19. династије (1550-1186. пре Хр).
Новопронађени папирус Књиге мртвих открио је тим египатских археолога који је радио под покровитељством Министарства туризма и антиквитета (Ministry of Tourism and Antiquities). Овај папирус је први који је икада открио Египћанин и назван је по једном Египћанину. Древни спис је преведен, а након неколико месеци дугог процеса рестаурације, Вазири папирус I сада може да се диви јавности. Овог понедељка, Мостафа Вазири,  по коме је папирус и добио име, открио је Вазири папирус I унутар нове изложбе у Египатском музеју на тргу Тахрир.
Древни свитак је у најмању руку импресиван. Други је по дужини древни папирус, или дугачак комад исписаног древног папира, који је откривен у Египту. Стихови су исписани на папирусу у 150 стубаца различите дужине и праћени хијероглифима и илустрацијама. Текст је писануглавном црним мастилом са неким текстовима црвеним. Сценарио садржи 113 поглавља из Књиге мртвих, као и сцене Ахмоса који обожава Озириса, међу многим другим сликама. Сценарио би припремили свештеници у ишчекивању његове смрти. О Ахмосеу, имењаку великог фараона, не зна се много, али он је јасно да је био довољно богат да плати израду детаљне копије Књиге мртвих.
Египатски званичници објавили су фотографије древног свитка. На 10 слика приказане су древне илустрације богова и сцене из загробног живота, као и текст. Тим истраживача је обавио опсежне радове на конзервацији како би могли да одмотају папирус.  Недавно је рестауриран и преведен на арапски. Текст је написан хијератским путем, писмом изведеним од хијероглифа. Чини се да једна слика приказује Озириса, чији је живот је ритуално обновљен након што је умро. Неке од илустрација приказују Озириса на трону са Атеф-круном на глави, док су пред њим насликане жртвене понуде и Амит, божанство које је појело свакога ко није био достојан да буде ритуално обновљен у загробном животу.
Ахмед Еиса (Ahmed Eissa), египатски министар туризма и антиквитета (Egypt’s Minister of Tourism and Antiquities), изјавио је на отварању новореновираног крила у којем се папирус тренутно налази: Данас објављујемо завршетак прве фазе реновирања Египатског музеја на Тргу Тахрир док преносимо поруку цео свет да се Египатски музеј на тргу Тахрир још развија.
 
Извори:
https://www.livescience.com/ancient-egypt-book-of-the-dead-papyrus-found?fbclid=IwAR1v4yJACeuQGLg7DwC0dZwQTZSoVmbXqF_qB9YWMtlW3JQHcNk24VlLaQA
https://arkeonews.net/egyptian-archaeologists-discovered-16-meters-long-ancient-papyrus-with-spells-from-the-book-of-the-dead/?fbclid=IwAR07T8pytlxALtCmE23WZJ_54NachlyUGWCW0BxPL9h92cYcF6JjrqhGQ3I
https://nationalgeographic.rs/istorija-i-kultura/arheologija/a40718/U-Sakari-otkriven-16-metara-dug-papirus-Knjige-mrtvih.html?utm_source=facebook&utm_medium=ag&fbclid=IwAR0PpMLk2HQ7-DKPwyRYlV9peIqVwN8TVDClkyQNzzK8Q9p7jORciHzdf14
https://www.ancientpages.com/2023/01/19/16-meters-long-ancient-papyrus-with-spells-from-the-book-of-the-dead-found-in-saqqara/
https://greekreporter.com/2023/01/23/16-meter-long-book-dead-ancient-papyrus-egypt-sarcophagus/
https://arstechnica.com/science/2023/01/archaeologists-discovered-a-new-papyrus-of-egyptian-book-of-the-dead/
https://www.ancientpages.com/2023/02/21/never-before-seen-16-meters-long-ancient-egyptian-papyrus-unveiled-to-the-public/?fbclid=IwAR1thJ5FOm4VpR-_dgXhJepEqhHEnEvcT_dFjqkg0zmsmDG089LwboViuEk
https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/papyrus-saqqara-0017826?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign&utm_content=ap_6nudt0uiid 
https://www.livescience.com/see-photos-of-stunningly-preserved-52-foot-long-book-of-the-dead-papyrus-from-ancient-egypt?fbclid=IwAR1vc4jTTLBPGlGpmLRLcGEMU5cu5rz9rvXjoPVB5kDL2mjAYYTjfHZp6U0
тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, египат, књига-мртвих, 16-метара, ахмосе, некропола-сакаре, египатски-музеј, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд