Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

000

ПИРАМИДА НЕПОЗНАТЕ ВЛАДАРКЕ И СТОТИНЕ МУМИЈА ОТКРИВЕНЕ У ЕГИПТУ – могућа нова сазнања о историји Египта у периоду снажних интеракција са Јудејом и Израилом

11 Децембар 2022

Пирамида древне египатске царице непознате доступним документима, заједно са ковчегом, мумијама и артефактима и низом међусобно повезаних тунела, откривена је у Египту у древној некрополи Сакара, Гизи, само 32км јужно од Каира и недалеко од гробнице фараона Тутанкамона. Откривена је и пирамида у знак сећања на раније непознату царицу по имену Неитх (или Нејт). Невероватно је буквално преписати оно што знамо о историји, додајући нову царицу нашим записима, рекао је Хавас истичући да владарка са тим именом није позната у до сада доступним писаним сведочанствима. Откриће пирамиде, историји непознате, владарке, бројних и добро очуваних мумија, квалитетног, богатог и разноврсног посмртног инвентара у гробницама може се показати веома значајним за разумевање историје египатског империјалног периода, историје унутар које је смештен библијски наратив о ропству Израила у Египту, али и доцније интеракције египатских фараона и јудеоизраилских владара.

Пирамида древне египатске царице непознате доступним документима, заједно са ковчегом, мумијама и артефактима и низом међусобно повезаних тунела, откривена је у Египту у древној некрополи Сакара, Гизи, само 32км јужно од Каира и недалеко од гробнице фараона Тутанкамона. Сматра се да је ова археолошка ризница повезана са неким од фараонових најближих генерала и саветника.
Археолози су копали у Сакари последње две године. Раније ове године, открили су пет осликаних гробница, гробницу древног достојанственика и саркофаг који је припадао благајнику краља Рамзеса II. Истраживања су у почетку била усредсређена на напоре ка оближњој пирамиди фараона Тетија, првог цара 6.Династије Египта, који је у току периода Новог царства обожаван као бог ... па су људи желели да буду сахрањени у његовој близини, рекао је Захи Хавас (ZahiHawass), египтолог и некадашњи министар антиквитета Египта, додавши да је, ипак, већина раније познатих сахрана у Сакари била је или из периода Старог царства или из позног периода... Сада смо пронашли 22 (међусобно повезана) окна, у распону од 9 до 18м, сва повезана са сахранама из времена Новог царства... Сахране из времена Новог царства раније се нису сматрале уобичајеним у овој области, тако да је ово потпуно јединствено за локацију... Ковчези имају појединачна лица, свако јединствено, разликују мушкарце и жене, и украшени су сценама из (древноегипатског погребног текста) Књиге мртвих. Сваки ковчег такође има име покојника и често приказује Четири Хорусова сина, који су штитили органе покојника. Унутар ковчега, археолози су пронашли тела добро очуваних мумија. Упркос приликама за пропадање и пљачку, мумије су остале нетакнуте и у добром стању.
001.jfif 7.87 KB
Тамо, закопани у овим окнима, пронађени су масивни саркофаг од кречњака и 300 ковчега из периода Новог царства, такође познатог као Египатска империја 11-6.в. пре Хр. Поред тога, унутар ковчега и гробница, такође су пронашли артефакте као што су игре, мале фигурице познате као схабтис, и статуе бога Птах-Сокара, који представља циклус рођења, смрти и васкрсења.
Ово показује да је мумификација достигла врхунац у Новом царству, рекао је Хавас додавши да неки ковчези имају два поклопца, а најневероватнији ковчег до сада има маску жене од потпуног злата. Унутар ковчега и гробница налазе се и различити артефакти, укључујући игре као што су древна игра Сенет, шабти (мале фигурице), статуе бога Птах-Сокара, и чак и метална секира пронађена у руци војника.
Мумификација је техника коју су осмислили и практиковали древни Египћани са циљем да сачувају тело покојника. Они би га у потпуности исушили добијајући форму која се није брзо распадала. Ово је био део религијског исказа.
Мумификација је практикована током већег дела ране египатске историје. Најраније мумије из праисторије вероватно су биле случајне. Игром случаја, суви песак и ваздух (будући да Египат скоро да нема мерљивих падавина) сачували су нека тела закопана у плитким јамама ископаним у песку. 2600. године пре нове ере, током Четврте и Пете династије, Египћани су вероватно почели намерно да мумифицирају мртве, истичу историчари.
Истраживачи су били су изненађени када су пронашли мумије у добром стању, чак и након свих ових векова. Откривена је и пирамида у знак сећања на раније непознату царицу по имену Неитх (или Нејт). Невероватно је буквално преписати оно што знамо о историји, додајући нову царицу нашим записима, рекао је Хавас истичући да владарка са тим именом није позната у до сада доступним писаним сведочанствима. Научници истичу да ће тек будућа истраживања моћи да открију нешто више о њој, њеном животу и смрти.
Фараон Тети, ка чијој гробници је било усмерено истраживање био је први цар 6. династије. У списима се спомиње и као Отхоес, Тата, Атат или Ататх. Сахрањен је у Сакари. Тачно трајање његове владавине је изгубљено на Торинској листи царева али, процењује се да је трајало око 12 година. Високи званичници су почели да граде гробне споменике који су били упоредиви са онима фараона током Тетијеве владавине.
002.jpg 419.47 KB
Откриће пирамиде, историји непознате, владарке, бројних и добро очуваних мумија, квалитетног, богатог и разноврсног посмртног инвентара у гробницама може се показати веома значајним за разумевање историје египатског империјалног периода, историје унутар које је смештен библијски наратив о ропству Израила у Египту, али и доцније интеракције египатских фараона и јудеоизраилских владара.
Ово велико откриће уследило је само неколико дана после прославе века од откривања гробнице фараона Тутанкамона, показавши да Египат још увек крије многе своје тајне. Налази из Сакаре биће изложени у Великом египатском музеју у Гизи када буде отворен следеће године.
 
Извори:
https://www.livescience.com/ancient-egypt-mummies-tombs-king-tut?fbclid=IwAR06-ZbtFBylFx2wFN0T9wn_tHwBS6F9FqACfi0WQe88Gmye7e1EFo079XQ
https://www.artnews.com/art-news/news/egypt-archaeology-saqqara-queen-neith-pyramid-mummies-1234647042/?fbclid=IwAR0lyG5ah_C1WAtzc748DXCPISd_GRDclW4Z919duiyUXLCTjO367PvFLOY
https://nationalgeographic.rs/istorija-i-kultura/arheologija/a40278/U-Egiptu-otkrivene-stotine-mumija-i-piramida-nepoznate-kraljice.html?utm_source=facebook&utm_medium=jk&fbclid=IwAR3PELFr51vBkkXKovLb5Z9UUNBAxq5NEnEGhEpRnyPxFjvABKSy38-fUq8
https://interestingengineering.com/culture/100-mummies-pyramid-queen-tut
https://www.dailywire.com/news/archeologists-discover-hundreds-of-mummies-tunnels-and-pyramid-of-unknown-queen-near-king-tuts-tomb
тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, египат, мумије, мумификација, пирамида, непозната-царица, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд