Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Tvrdjava

ТВРЂАВА ИЗ ВРЕМЕНА МАКАВЕЈА ОТКРИВЕНА У АРХЕОЛОШКИМ ИСКОПАВАЊИМА

23 Новембар 2021

Ископавајући у близини Лахиша, шумске области у јудејском подбрђу Израела, археолози су ископали јелинску тврђаву коју су разорили Хасмонеји а која се у древности називала Акра. Истраживачи су у ангажману Израелске управе за старине (Israel Antiquities Authority, IAA) на терену ископали кованице и оружје. Пронађено је и камење за катапулт са утиснутим Антиоховим симболом. Све то је пронађено поред угљенисаних дрвених греда што представља опипљив доказ да се овде одиграо сукоб између Хасмонеја и Селеукида пре око 2100 година и да је тадашња тврђава уништена у пожару.

Хасмонеји су били владајућа династија у области Јудеје и њене околине у времену класичне антике. То је време када су они присвојили звање цара или краља (vasileus) што сугерише да су покушали да обнове независно царство Израила. Они су се побунили прoтив јелинистичке власти Селеукида после антијудејских акција Антиоха IV што је описано у Макавејским књигама и списима Јосифа Флавија. Директори ископавања Сар Ганор (Saar Ganor), Владик Лифшит (Vladik Lifshits) и Ахиноам Монтагу (Ahinoam Montagu) изјавили су да је ово откриће опипљив доказ историчности Ханука-приповести јер је пронађена тврђава постављена од јелинске војске са циљем да заштити оближњи велики град Марешу (главни град Идумеје) од хасмонејске офанзиве, али и ради контроле оближњих трговачких путева. Локалитет се, наиме, налази на врху високог брда са којег се пружа поглед на древни Пут краљева који је ишао дуж корита потока Нахал Лахиш и повезивао обалску равницу са централним планинским гребеном. Истовремено, добро утврђено упориште гледа на стрме падине брда Давидовог града. Из тогутврђења било је могуће контролисати све начине приступа Храму и одвојити јужне делове града Храма.
tvrdjava 001.jpg 59.76 KB
Тврђава има 15х15 метара и била је подељена у седам просторија од којих је главна била уздигнута. Ископавањем је откривено степениште које води на други спрат, које није сачувано. Процењује се да је зграда била висока око 5м. Међу камењем које је било део одбрамбеног зида археолози су пронашли грнчарију, гвоздено оружје и праћке датиране у позни 2. в. пре Хр. Међу предметима пронађени су крчази који су обично коришћени за чување скупоцених течности, као што је било маслиново уље употребљавано у храму за менору. Пронађене су и животињске кости али не и људски остаци. Одбрамбени зидови уништеног утврђења су били, према проценама археолога, широки око 3м а висина просторија 2м. Слој разарања је око пола метра. Први остаци тврђаве су откривени пре више година али је детаљно ископавање започело 2020. год у оквиру тзв. пројета Kings of Judah Road и спроведено је у сарадњи са фондацијом Keren Kayeme the LeIsrael-JewishNationa lFund која је основана од стране Jerusalem and Heritage Ministry. У ископавању су учествовали полазници више школе при Ministry of Education’s Land of Israel Studies and Archaeology.
Hyrcanus_I-Yohanan.jpg 31.25 KB

На бази кованица може се закључити да су догађаји који су се овде одиграли повезани са временом првосвештеника и владара Јована Хиркана који је покорио Идумеју (око 112. пре Хр), наследника Јуде Макавејца. Територије Јудеје и Израила потпале су под власт Асирије, Вавилоније, Персије и коначно Александра Великог. Око власти над Јудејом борили су се Птоломеји и Селеукиди. Селеукиди су власт над Јудејом последњи пут успоставили током владавине Антиоха III, победивши Птолемеја V Епифана у бици код Панијума 200. год. пре Хр. Њихова владавина над регионом резултирала је успоном јелинистичких, културних и верских, пракси са којима је коегзистирала јудејска верска и културна пракса, до насилног покушаја Антиоха IV да наметне јелинизам. Побуна је, дакле, била одговор на бруталну тиранску владавину Антиоха Епифана над Јеврејима – покушај да забрани јеврејски религиозни начин живота, претварајући јерусалимски храм у пагански, забрањујући праксе као што је обрезивање и налажући жртвовање не-кошер хране. Сматра се да ови догађаји стоје у позадини знаменитог пророштва пророка Данила (Дн 11:31-32). Главни извор за ове догађаје су девтероканонске књиге Макавеја. Хасмонејска династија владала је најпре као полуаутономна у односу на Селеукидско царство (140-116. год. пре Хр) а даљу аутономију добија распадом Селеукидске државе. Селеукиди владају до 37. год. пре Хр. Династија је успостављена под вођством Симона Тасија, две деценије након што је његов брат Јуда Макавејац победио војску Селеукида током Макавејског устанка. Династија Хасмонеја је преживела невероватне 103 године пре него што је смењена Иродијанском династијом.
Написане су са становишта да је спасење јеврејског народа у кризи дошло од Бога преко породице Мататије, посебно његових синова Јуде Макавејаца, Јонатана и Симона Тасија и његовог унука Јована Хиркана. Аутор 1Мак, стога, Макавејски устанак представља као побуну побожних Јудеја против селеукидског краља и његових јудејских присталица. Овде се по први пут сусрећемо са изразима јудаизам и јелинизам. Јосиф Флавије са својим Јудејским ратовима представља други историјски извор.
tvrdjava 3.jpg 21.11 KB
Приче о Макавејцима оживљавају пред нашим очима а најфасцинантнији део рада Израелске управе за старине је када посвећени, вредни археолози удахњују живот историјским аналима људи који су прошли кроз ову земљу, рекао је генерални директор IAA Ели Ескозидо (Eli Eskozido). За неколико дана славићемо Хануку, чија је централна тема победа Хасмонејаца над јеленистима, што је довело до успостављања независног сувереног јеврејског ентитета. Хасмонејци нису могли ни слутити да ће 2000 година касније студенти који живе у држави Израел кренути њиховим стопама. Изузетно је узбудљиво.
Са овим је сагласан министар Зе'ев Елкин (Ze'ev Elkin) који додаје: „импресивна открића из ископавања у региону Лахиша показују историју наше велике и дивне земље и причу о Хануки“.
Министар културе и спорта Чили Тропер (Chili Tropper) истакао је да је ово откриће „класичан пример како предањске, добро познате и омиљене приче постају део историјског и археолошког записа. Ископавања зграде одражавају славне корене јеврејског народа у земљи Израела и оживљавају приче о Хануки.”
Сукоб се до данас памти као основа за јеврејски празник Ханука, ове године се обележава између 28. новембра и 6. децембра. Наиме, после устанка и освајања Акре, оскрнављени јерусалимски храм изнова је посвећен а према легенди уље у свећњаку је горело осам дана иако га је било довољно само за један дан.
Локалитет ће бити подвргнут конзервацији и биће отворен за ширу јавност као једна од планираних локација дуж пута Краљева Јуде. Тврђава ће претходно бити конзервирана.
 
Извори:
https://www.heritagedaily.com/2021/11/archaeologists-reveal-hellenistic-fortress-destroyed-by-the-hasmoneans/142046?fbclid=IwAR0ZF1IoVDARtx6EPAD6CuP2yNr8OVNJHlvl_Prp9dmG4SGE1d69D5qbE4o
https://www.jpost.com/archaeology/ahead-of-hanukkah-fortress-testifying-maccabees-victory-revealed-685122?fbclid=IwAR3dDeEk1TCHYTffvRsx9CAMEVlAPsPHGZH1BApQ6gqayC1Le_aMmPINMHU
https://www.ynetnews.com/travel/article/hjcy3xbuf
https://greekreporter.com/2021/11/18/hellenistic-era-fortress-israel/
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/2000-year-old-greek-stronghold-jerusalems-past-has-been-unearthed-180957164/
https://watchjerusalem.co.il/1376-annihilated-fortress-discovered-from-maccabees-revolt-against-antiochus
тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, нови-завет, библијски-културни-центар, тврђава, хасмонеји, ханука, антиох-епифан, јуда-макавејац, макавејци, храм
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд