Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

000 %d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%bd%d0%be%d0%b3%d1%80%d0%b0%d1%84%d0%b8%d1%98%d0%b0 000

ИСПОД ДЕБЕЛОГ СЛОЈА ПТИЧЈЕГ ИЗМЕТА ОТКРИВЕН МУРАЛ ПОСВЕЋЕН ЕГИПАТСКИМ БОГИЊАМА

26 Август 2022

Четрдесет и шест приказа древних египатских богиња пронађено је на муралу потпуно прекривеним птичјим изметом у древном храму Есну на западној обали Нила. Есну је био центар моћи Доњег Египта. Налазио се око 60км јужно од Луксора, а његове јавне зграде и храмови украшени су китњастим муралима посвећеним боговима египатског пантеона. Сматра се једним од најбоље очуваних примера египатске сакралне архитектуре из времена грчких фараона Египта, тачније Птоломеја VI који је владао током 2. в. пре Хр (вл. 180-145. пре Хр.). Храм био у употреби најмање четити века, односносно све до времена римског императора Деција (вл. 249. до 251. год. хр. ере). Откриће овог храма и његове иконографије је од великог значаја не само за разумевање египатске религије и културе у времену јелинизма, већ и опште синкретистичке атмосфере која је била амбијент унутар које је живела не само значајна јеврејска заједница у Египту, већ и која је била изазов са којим су се сусретали хришћани који су започињали свој пут у земљи Нила.

Временом, песак, прашина и животињски измет су прекрили церемонијални центар. Недавно је археолошки тим испод дебелог слоја чађи и птичјег измета открио полихромни мурал са хијерогрлифима који прослављају богове воде, плодности и свете животиње.
001 иконографија.jpg 68.38 KB
Локалитет се тренутно препознаје као Кхнумов храм,посвећендревном египатском богу плодности и  воде. Сматра се једним од најбоље очуваних примера египатске сакралне архитектуре из времена грчких фараона Египта, тачније Птоломеја VI који је владао током 2. в. пре Хр (вл. 180-145. пре Хр.).
На једном од храмовних зидова, археолози Универзитета у Тибингену (University of Tübingen) открили су четрдесет и шест приказа древних богиња обожаваних пре више од 2.000 година. Археолог Кристијан Лајц (Christian Leitz), предводник тима немачко-египатског тима, изненађен је квалитетом и стањем очуваности мурала који је упркос чађи и остацима фекалија задржао своје оригиналне боје и линије. Површина је морала да се очисти алкохолом да би боје још више засијале. Сматра се да је овај храм био у употреби најмање четити века, односносно све до времена римског императора Деција (вл. 249. до 251. год. хр. ере).
002 богиње.jfif 9.07 KB
Истраживачки тим из Тибингена открио је да муралне слике приказују значајне египатске богиње Некхбет (представљену лешинром) и Ваџет, крилату богињу са главом кобре. Ове две богиње, од којих је једна представљала Горњи, а друга Доњи Египат, заједно су познате под именом две даме и сматране су богињама заштите. Некхбет је приказана како носи белу круну Горњег Египта, а Ваџет носи круну Доњег Египта. Мурали у првобитном стању нису пружали могућност да се слике правилно проуче. Међутим, када су чађ и фекалије  уклоњени, мурал је заблистао у свој својој некадашњој величини. Оно што је овде изванредно су боје слика, закључује Лајц. Наиме, у саопштењу научника се истиче да је боја која је коришћена у њиховом представљању на овој локацији ванредног квалитета и раније непозната стручњацима.
003 стубови.jfif 11.95 KB
Од целог храма данас је остало само предворје (пронаос) храма. Оно је дуго 37м, широко 20м и високо 15м. Овај део храма можда је изграђен наком изградње других делова храма.
Локална управа улаже доста напора да сачува овај простор, али сунеке од просторија и даље изложени неповољним утицајима. Чишћење и конзервација слика још је у току. Више од половине плафона и осам од 18 стубова је сада очишћено, конзервирано и документовано, наводи се у саопштењу  Хишам ел Лејтиа (Hisham el-Leithy ) и Ахмед Емама (Ahmed Emam) из египатског Министарства туризма и антиквитета (Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities). Рад је у току и тим ће у будућности објављивати детаље о својим налазима.
004 иконографија.jfif 16.12 KB
Откриће овог храма и његове иконографије је од великог значаја не само за разумевање египатске религије и културе у времену јелинизма, већ и опште синкретистичке атмосфере која је била амбијент унутар које је живела не само значајна јеврејска заједница у Египту, већ и која је била изазов са којим су се сусретали хришћани који су започињали свој пут у земљи Нила.
005 иконографија.jfif 14.12 KB


Извор:
https://historicaleve.com/mural-dedicated-to-egyptian-goddesses/?fbclid=IwAR1oQZxcRZHPgp0fMDoHYVIg8TxppHN9XSUmzsw0iSN_0kKu8Z9YSz9R0Jk
https://www.livescience.com/colorful-ceiling-ancient-egyptian-temple
https://worldarchaeology.info/the-discovery-of-a-mural-dedicated-to-egyptian-goddesses-buried-under-thick-layers-of-bird-poop/
https://ustimespost.com/gorgeous-paintings-of-ancient-egyptian-goddesses-revealed-under-layers-of-bird-poop/
тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, нови-завет, египат, грчка, рим, есна, горњи-египат, доњи-египат, птоломеј-vi, цар-деције, богиња-некхбет, богиња-ваџет, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд