Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

000 egypt sun temple

У ЕГИПТУ ПРОНАЂЕНИ ОСТАЦИ ЈЕДНОГ ОД ШЕСТ ХРАМОВА ПОСВЕЋЕНИХ БОГУ РА

11 Август 2022

Остаци храма соларног божанства Ра пронађени су у Абу Гурабу, месту које се налази око 20км јужно од Каира. Храм је откривен у близини древно и знамените некрополе Сакара, последњег почивалишта древне египатске елите која је живела у Мемфису, једној од египатских престоница. Др Ајман Ашмави (Dr. Ayman Ashmawy), шеф Сектора за египатске антиквитете у Врховном савету за антиквитете (head of the Egyptian Antiquities Sector at the Supreme Council of Antiquitie), у изјави добијеној од египатског Министарства за антиквитете и туризам (Egyptian Ministry of Antiquities and Tourism) истакао је значај овог открића. Релизовање пројекта је потенцијално значајно и за библијску археологију и историју. Иако је време када прааоци Израила ступају на историјску сцену и остварују интеракцију са Египтом готово читав миленујем доцније, а библијски наративи о изласку и Мојсеју и више од миленијума удаљени од времена изградње храмова Сунца, соларни култ са својим бројним и снажним обрасцима свакако је био познат библијским писцима и они су реаговали у односу на њега било кроз његово преобликовање, било кроз полемику и отклон према формама култа које познају у њеним месопотамским или египатским облицима. Према неким схватањима једна од пошасти тј. тродневно помрачење Сунца, описано је од стране библијских писаца као показатељ доминација Јахвеа над врховним египатским божанством.

 Остаци храма соларног божанства Ра пронађен су у Абу Гурабу, месту које се налази око 20км јужно од Каира. Храм је откривен у близини древно и знамените некрополе Сакара, последњег почивалишта древне египатске елите која је живела у Мемфису, једној од египатских престоница. Др Ајман Ашмави (Dr. Ayman Ashmawy), шеф Сектора за египатске антиквитете у Врховном савету за антиквитете (head of the Egyptian Antiquities Sector at the Supreme Council of Antiquitie),  у изјави добијеној од египатског Министарства за антиквитете и туризам (Egyptian Ministry of Antiquities and Tourism) истакао је значај овог открића. Ископавање је извршено у току реализаије пројекта Религијски простори, идеолошки обрасци и друштвена динамика изградње сакралног пејзажа у Египту 3. миленијума пре Хр.
Тим археолога предвођен Масимилијаном Нузолом (Massimiliano Nuzzolo) истраживачом на Институту за медитеранске и оријенталне културе Пољске академије наука (Polish Academy of Sciences ) и Розана  Пирели (Rosanna Pirelli) са напуљског Универзитета Л'Ориентале (University of Naples L'Orientale) сматрају да је комплекс настао пре четири и по миленијума. Структура од опеке изграђена је током владавине Шепсескареа (Shepseskare, вл. 2438-2431. пре Хр.) или Неферефреа (Neferefre, вл. 2431-2420. пре Хр.). Храм је био дугачак 60,5м и широк 20м.
Археолози тренутно постављају теорију о сврси храмова Сунца. Чини се њихов дизајн указује да они нису били само погребни храмови, већ и место богослужења у којем су учествовали пре свега чланови краљевске породице.
ХРАМ.jfif 10.39 KB

Храм се састојао од улазног трема у облику слова L који је имао стубове од кречњака, дворишта, складишта и просторије за које се сматра да су коришћене у непознате култне радње, објаснио је Нузоло додавши: сви зидови ове зграде били су омалтерисани црно-бело, а чести су и трагови црвене и плаве боје. Централни део храма имао је поплочани под у којем су уочени велики блокови кварца. Ризница храма обухвата две групе артефаката. У једној групи предмета доминирају керамичке посуде за чување и испијање пива и посуда украшених црвеним пигментом, веома лепе израде.
КЕРАМИКА.jfif 4.24 KB

ХРАМ 001.jfif 4.56 KB

Ове посуде су вероватно коришћене у култу. Друга група артефаката обухвата печате фараона из 5. и 6. династије. Један од најранијих печата припадао је Шепсескареу, енигматичном фараону који је владао Египтом пре Ниусера, рекао је Нузоло додавши да је храм вероватно ритуално срушен пре него што је и довршена његова изградња. Фараон Ниусереа (Niuserre) је владао од 2420. до 2389. пре Хр.  Он је на истој локацији изградио нови храм од камена. Искористио део структуре као платформу или подтемељ за свој нови храм, рекао је Нузоло.
Период од средине 3. миленијума до последње четвртине 23. в. пре Хр. сматра се временом када је култ бога Ра досегао свој врхунац. То је било обележено изградњом новог типа споменика посебно посвећеног богу Сунца, опште познатом као Сунчев храм, рекао је  Нузоло. Култ Сунца био је моћан култ у древној египатској религији. У каснијим временима, Ра се спојио са Амоном — главним богом Тебе — да би формирао божанство Амон-Ра. Ово божанство је сматрано најмоћнијим од египатских богова, макар у неким круговима египтског друштва. Поштован као бог реда, неба и покровитељ владара. Често је приказиван као соко са сунчевим диском унутар кобре. Његов култ је опстао све до 5.в. хр. ере.
ХРАМ 002.jfif 10.67 KB

Мало се зна о ритуалима који су се изводили у египатским храмовима сунца попут овог. Не знамо скоро ништа о култним ритуалима који се врше у храмовима Сунца, рекао је Нузоло додавши да немамо ни довољно података да бисмо разумели какав је био свакодневни живот људи који су живели око ових храмова. Сматра се да је током вишемиленијумске египатске историје изграђено само шест оваквих храмова, док је ово трећи који је откривен.
Пројекат храмова Сунца је интердисциплинарни подухват који има за циљ да продуби наше знање о неупоредивој категорији краљевских споменика у историји старог Египта, такозваним храмовима Сунца Пете династије. Од самих почетака египатске историје култ Сунца је био карактеристичан за ову древну империју. Територија Египта седам миленијума унатраг била је велика мочвара у којој је било готово немогуће живети. Климатске промене које започињу у овом периоду, нарочито раст температуре, доводе до поступног исушавања мочвара и појаве пешчаниш острва унутар њих. Ова појава првог копна као основног услова живота овековечена је у бројним египатским митовима који говоре о космичком јајету које се излеже под дејствима зрака Сунца оногућавајући живот. Не мање значајни су бројни религијско-архитектонски споменици у којима се та примодијална хумка представља или кроз подизање олтара на узвишицама (библијски израз је висине) или постављању удгугнутих платформи у најсветијим просторима египатских храмова, подизању пирамида, обелиска...). Соларни култ је, стога,карактеристично обележје историје старог Египта од самих почетака, али тек  у 5. Династији, под покровитељством владара, у себе интегрише све друге облике култоваподстичући стварање новог типа грађевина.То ће имати драматичне последице у архитектури и религији наредних векова. Упркос њиховој важности, наше знање о храмовима Сунца је и даље је ограничено. Циљ пројекта је да се стекну нова сазнања у вези са њима, и то са фокусом на:
1. разумевање историје храма у смислу архитектонског распореда и фаза изградње;
2. реконструисање, виртуелно, декоративног апарата, данас распршеног по египатскими европским музејима;
3. проучавање материјалне културе у вези са изградњом и објављивање резултата у вези са истраживањима;
4. истраживање природе ритуала храма;
5. истраживање свакодневног живота заједница које живе око њега.
Иљ пројекта је, такође, и истраживање динамике формирања саралног пејзажа локалитета Абу Гураб у односу на монументални пејзаж мемфитске некрополе јер су храмови Сунца су били саставни део ширег феномена изградње и испољавања владарскеске идеологије. То је подразумевало учешће различитих друштвених фактора и обликовао је египатску културу. Истраживање пејзажа, у комбинацији са проучавањем историјских извора ће, надамо се, допринети репавању главне истраживачке недоумице тј. дати одговор на питање где су нестали храмови сунца?
Пројекат храмови Сунца подразумева објављивање монографија, рецензираних чланака и креирање веб-ХГИС (Историјски географски информациони систем) који ће омогућити отворени приступ о храмовима Сунца  како биоткрића била доступна широј јавности.
ХРАМ.jfif 10.39 KB
 
Пројекат храмова сунца води истраживач др Масимилијано Нузоло, уз помоћ истраживача који тренутно похађа постдокторске студије и археолога др Мохамеда Османа (Dr. Mohamed Osman), као и докторанда и специјалисте за дигиталну технологију, госп. Марка Анзалоне (Mr. Marco Anzalone). Пројекат храмова сунца сарађује са италијанско-пољском) археолошком експедицијом која од 2010. год. врши археолошка истраживања и истраживања на локалитету уз стално покровитељство Италијанског Министарства спољних послова и сарадње (Italian Ministry of Foreign Affairs and Cooperation). 
Релизовање пројекта је потенцијално значајно и за библијску археологију и историју. Иако је време када прааоци Израила ступају на историјску сцену и остварују интеракцију са Египтом готово читав миленујем доцније, а библијски наративи о изласку и Мојсеју и више од миленијума удаљени од времена изградње храмова Сунца, соларни култ са својим бројним и снажним обрасцима свакако је био познат библијским писцима и они су реаговали у односу на њега било кроз његово преобликовање, било кроз полемику и отклон према  формама култа које познају у њеним месопотамским или египатским облицима. Према неким схватањима једна од пошасти тј. тродневно помрачење Сунца, описано је од стране библијских писаца као показатељ доминација Јахвеа над врховним египатским божанством. 
 
Извори: 
https://www.archaeology.org/news/10717-220805-egypt-ra-temple 
https://www.newsweek.com/long-lost-egyptian-sun-temple-found-after-4500-years-1730508 
https://www.livescience.com/ancient-egyptian-sun-temple-discovered 
https://www.heritagedaily.com/2022/07/new-discovery-may-be-one-of-the-four-lost-ancient-egyptian-sun-temples/144236 
https://www.suntemplesproject.org/ 
 
више о египатској религији можете видети на следећим линковима: 
https://bkcentar.rs/sr/blog/religija-drevnog-egipta-hramovi-praznici-bogovi-i-njihovi-sluzitelji?fbclid=IwAR3wsf57fjHIXQ6p05-Ac9Im4T3y7mVy6Tzx3OAEbu1eLNtZGGxyxFNwqwg 
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/oziris-set-izida-horus-formativni-mit-drevnog-egipta 
https://bkcentar.rs/sr/blog/pod-suncem-amarne-jereticki-faraon-ekhaton-i-njegov-monoteizam 
https://bkcentar.rs/sr/blog/kad-je-monoteizam-bio-jeres 

тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, египат, ра, амон-ра, храмови-сунца, мемфис, владарска-идеологија, некропола, култ-сунца, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд