Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

000

ИЗРАЕЛСКИ УЧЕНИЦИ ТОКОМ ЕКСКУРЗИЈЕ ПРОНАШЛИ АМАЈЛИЈУ СТАРУ ТРИ МИЛЕНИЈУМА - вредан египатски амулет пронађен у близини Тел Авива

17 Децембар 2022

Ова сцена у основи одражава геополитичку стварност која је преовладавала у Ханану током Касног бронзаног доба (1500-1000. пре Хр.), када су локални ханански владари живели (и понекад се побунили) под египатском политичком и културном хегемонијом, наводи др Амир Голани IAA стручњак за Бронзано доба додајући да је врло је могуће да је печат заиста из Касног бронзаног доба када је локалним Хананцима владало Египатско царство. Научници оквирно процењују да је пронађени предмет стар око 3000. год. Oдељење осмог разреда Рабин средње школе (Rabin Middle School) учествовало је у трећем годишњем курсу водича у организацији IAA. Курс омогућава ученицима да мештане Хазора поучавају о археолошким налазима. Артефакт је пронађен у древном Хазору, једном од значајних хананских средишта које се налази око 7км југоисточно од Тел Авива, саопштила је Израелска управа за антиквитете (IAA). Мало ко је од ученика који су учествовали у програму могао да замисли да ће бити сведок важног археолошког открића. Лутали смо около када сам видео нешто што је личило на малу играчку на тлу, рекао је туристички водич Гилад Стерн из образовног центра IAA. Унутрашњи глас ми је рекао: 'Подигни га и преврни'. Био сам запањен: то је био скарабеј са јасно урезаном сценом, сан сваког археолога аматера. Ученици су били заиста узбуђени! Када сте ви последњи пут слушали свој унутрашњи глас?

Амајлија у облику скарабеја са урезаним приказом египатског фараона служила је и као печат. то је научнике навело на закључак да је био знак локалног господара којим је истицао своју подређеност и оданост египатском двору позивајући се на власт и легитимитет империје. Предмет је био статусни симбол. На равнијој страни скарабеја урезана је стојећа фигура која има издужену главу, која изгледа као круна египатског фараона. Крај њега је засад неидентификована фигура која седи. IAA стручњаци верују да би то могао бити приказ сцене у којој египатски фараон даје овлашћење локалном хананском поданику. Град Азор, у централном Израелу, има древне корене, са централном хумком која датира најмање из касног бронзаног доба (1550–12.00 пре Хр.) и 900 година старом крсташком тврђавом.
Ова сцена у основи одражава геополитичку стварност која је преовладавала у Ханану током Касног бронзаног доба (1500-1000. пре Хр.), када су локални ханански владари живели (и понекад се побунили) под египатском политичком и културном хегемонијом, наводи др Амир Голани IAA стручњак за Бронзано доба додајући да је врло је могуће да је печат заиста из Касног бронзаног доба када је локалним Хананцима владало Египатско царство. Научници оквирно процењују да је пронађени предмет стар око 3000. год.
003.png 294.7 KB
Треба имати на уму да подручје древног Ханана, иако дом једне од најдревнијих култура која сеформирала око древног Угарита, готово никада није успело да формира независну државу која би овај регион ујединила под једним владарем који није био у вазалном односу према значајним регионалним силама, пре свега месопотамским царствима на истоку (Асирија и Вавилон) и Египту на југу. Током периода Касног бронзаног дпба, нарочито у времену тзв. слома цивилизација Бронзаног доба (13-11. в. пре Хр). Регион је био нешто самосталнији у односу на велике силе које су се повукле у своје унутрашње оквире у покушају да се консолидују. То је време када област Ханана стиче извесну самосталност и када се јављају покушаји тамошњих владара да успоставе своја, независна, краљевства. То је, коначно резултирало и стварањем јудео-израилског царства који свој највећи узлет има током владавине царева Давида и Соломона (11. в. пре Хр.), двојице владара који су искористили дати тренутак, јединствен у историји Ханана (у вези са владавином поменутих царева и археолошким налазима који о њој сведоче види: https://bkcentar.rs/sr/blog/tel-dan-natpis-prvi-istorijski-dokaz-o-istoricnosti-cara-davida; https://bkcentar.rs/sr/blog/da-li-sam-pronasla-palatu-cara-davida-eilat-mazar; https://bkcentar.rs/sr/blog/pronadjeno-judejsko-carstvo-iz-vremena-cara-davida;
https://bkcentar.rs/sr/blog/car-david-arheoloska-biografija-bryan-windle;
https://bkcentar.rs/sr/blog/arheoloski-prodor-pronadjena-carska-purpurna-tkanina-cara-solomona-judy-siegel-itzkovich?fbclid=IwAR33OA140yWKiXeJfGR3FcXtSzBmlpgq4Cu8CP0wStlAxjBfECSnnFCIvm4; https://bkcentar.rs/sr/blog/david-i-solomon-najveci-vladari-drevnog-izraila). Мало после Соломонове смрти и поделе уједињеног јеврејског царства, велике регионалне силе обнављају свој утицај и претензије у региону. Управо Египат је био први међу онима који је то учинио. 
Скарабеји су несумњиво египатски, али их је током времена откривено на стотине у Израелу. Неки су увезени из Египта, док су други били имитације оригинала које су направиле локалне занатлије под египатским утицајем. Изгледа да је пронађени скарабеј једна од имитација. Наиме, прелиминарни прегледи стручњака IAA утврдили су да ниво израде новооткривеног скарабеја није типичан за Египат и да стога може представљати производ локалних занатлија.
002.jpg 30.1 KB
Налаз скарабеја, у оквиру теренског обиласка са ученицима који учествују у курсу водича, симболичан је по томе што су ученици стицали археолошка знања и истовремено давали допринос нашем археолошком наслеђу, рекао је Ели Есцусидо (Eli Escusido) директор IAA истичући: ова сарадња је заиста покретна, јер радимо на повезивању заједница са њиховим културним наслеђем. 
Скарабеји су у балегари. Древни Египћани су малу бубу – која живи у измету сисара и прави пелете које користи као комору за размножавање будућег потомства препознавали као божанску. Веровали да су оне представљање бога због начина на који котрљају лоптице балеге два пута веће од њих како би у њу сместиле своје будуће потомство као оличење стварања и регенерације, слично чину Божијем.Древни Египћани су скарабеја, повезивали са рођењем, смрћу и поновним рођењем. 
Скарабеј је коришћен као печат и био је симбол моћи и статуса, рекао је Голани додајући: Можда је стављен на огрлицу или прстен [и] направљен је од фајанса, силикатног материјала прекривеног плавичасто-зеленом глазуром. Можда је испао из руку важне личности ауторитета који је прошао кроз то подручје, или је можда био намерно закопан у земљу заједно са другим предметима – и након хиљада година, изашао је на површину. Тешко је одредити тачан изворни контекст.
Остаје неизвесно како се скарабеј нашао у близини модерне стазе за шетњу. Научници IAA сугеришу да је вероватно испуштен или закопан у том подручју у антици и да је тек недавно стигао на површину кроз ерозију.
Напоменимо да археолошка ископавања нуде и хришћанским посетиоцима Свете земље прилику да се повежу са библијским јудео-хришћанским наслеђем. Одлазећи израелски министар туризма Јоел Развозов (Yoel Razvozov) поздравио је могућност да хришћански туристи учествују у археолошким ископавањима у Израелу. Наша дивна историја у овој земљи привлачи многе туристе, људе који воле Израел, који желе сопственим рукама да открију скривена блага која овде имамо, рекао је он. 
Са бројним слојевима древних цивилизација на малој територији, Света земља је буквално бескрајно благо за археологе. У Израелу није неуобичајено да се обични шетачи, а посебно деца, дочепају веома старих артефаката, сведока вишемиленијумске историје земље.Као што то често бива, и ово откриће је било случајно. 
001.jpg 52.15 KB
Наиме, одељење осмог разреда Рабин средње школе (RabinMiddleSchool) учествовало је у трећем годишњем курсу водича у организацији IAA. Курс омогућава ученицима да мештане Хазора поучавају о археолошким налазима. Артефакт је пронађен у древном Хазору, једном од значајних хананских средишта које се налази око 7км југоисточно од Тел Авива, саопштила је Израелска управа за антиквитете (IAA). Мало ко је од ученика који су учествовали у програму могао да замисли да ће бити сведок важног археолошког открића. Лутали смо около када сам видео нешто што је личило на малу играчку на тлу, рекао је туристички водич Гилад Стерн (GiladStern) из образовног центра IAA. Унутрашњи глас ми је рекао: 'Подигни га и преврни'. Био сам запањен: то је био скарабеј са јасно урезаном сценом, сан сваког археолога аматера. Ученици су били заиста узбуђени!
Када сте ви последњи пут слушали свој унутрашњи глас?
 
Извори:
https://www.jpost.com/archaeology/article-723697?fbclid=IwAR1CR8B8wmuNuuvTrA2NMFBPYm-yAauVpu4kHSy1iwGs3Uu7fjGTfoNilCE
https://www.timesofisrael.com/school-field-trip-near-tel-aviv-leads-to-discovery-of-3000-year-old-scarab-seal/?fbclid=IwAR21_4H02EicP1UCJtIiH-qS-9cNoHE5v0hQiRkqkyEGNgwsL5quHlDzYKY
https://www.i24news.tv/en/news/israel/archeology/1669823281-israel-3-000-year-old-seal-discovered-on-school-trip
https://www.israelhayom.com/2022/12/01/3000-year-old-scarab-found-in-israel-during-school-field-trip/
https://allisrael.com/3000-year-old-scarab-seal-found-during-school-field-trip-near-tel-aviv
https://www.jewishnews.co.uk/israeli-pupils-discover-3000-year-old-scarab-on-school-trip-near-tel-aviv/
https://www.facebook.com/AntiquitiesEN
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/ancient-cultures/ancient-israel/bronze-age-scarab/?fbclid=IwAR2mbPQ7AeZhA5augbwIk3SjXYAca1UDmuMuZW6N5y4LVaOQPE_gItVv8V8
https://bkcentar.rs/sr/blog/misterija-civilizacijskog-kraha-i-naroda-sa-mora
 
тагови: библија, свето-писмо, стари-завет, ханан, египат, скајбер, балегар, екскурзија, хазор, амајлија, цивилизације-бронзаног-доба, цар-давид, цар-соломон, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд