Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Stela 001

ПРОНАЂЕНА НОВА СТЕЛА БИБЛИЈСКОГ ФАРАОНА - потврђена војна акција фараона који је притекао у помоћ Јерусалиму

26 Август 2021

Док је копао на свом пољу, египатски земљорадник је ископао своје животно откриће, царску стелу високу око два метра. Чини се да стела, откривена у близини египатског града Исмаилије, 62 миље североисточно од Каира, представља сећање на војну акцију фараона Априеса (око 589–570 пре Хр). Овај фараон, који је припадао египатског фараона 26. династији у Библији је запамћен као владар који је прискочио у помоћ Јерусалиму којег су опседали Вавилоњани (Јер 37:5).

Nathan Steinmeyer
Док је копао на свом пољу, египатски земљорадник је ископао своје животно откриће, царску стелу високу око два метра. Чини се да стела, откривена у близини египатског града Исмаилије, 62 миље североисточно од Каира, представља сећање на војну акцију фараона Априеса (око 589–570 пре Хр). Овај фараон, који је припадао  египатског фараона 26. династији у Библији је запамћен као владар који је прискочио у помоћ Јерусалиму којег су опседали Вавилоњани (Јер 37:5).
Стела од пешчара, која укључује приказ Априеса и 15 редова хијероглифског текста. Висока је 2,3 метра и широка је нешто више од метра. Стела је пријављена египатској полицији за туризам и старине убрзо након откривања и тренутно је смештена у музеју Исмаилие, где египтолози још увек раде на превођењу натписа.
Према постојећим извештајима, стелу је вероватно подигао Априес као спомен о једном од својих похода на Левант. Још увек, међутим, није поуздано о којој је војној акцији реч.  Током своје владацине Априес је извео неколико војних експедиција на Левант. Међу њима је била и војна акција против Тира и Сидона, као и његов познати поход против Вавилоњана који су опседали Јерусалим.
Априесова акција против Вавилонаца спомиње се у Књизи прор. Јеремије која бележи да је фараонова војска изашла из Египта; и да су се Халдејци (Вавилоњани) који су чули вест о њима повукли од Јерусалима (Јер 37:5). Међутим, баш као што је Јеремија прорекао (37:6–10), након што се Априесова војска повукла, Вавилонци су се вратили и Јерусалим је пао следеће године. Вековима касније, јеврејски историчар Јосиф се сећао Априеса као савезника Седекије, последњег јудејског цара (Antiquities 10.108–111), савезника који је послао своју војску да брани Јерусалим док је био под опсадом Вавилонаца.
Како се стела и даље преводи, мораћемо да сачекамо и видимо да ли се односи на Априеву војну акцију повезану са Јерусалимом. Стела би могла, такође, да буде повезана са једном од његових ранијих акција у обасти Феникије која је имала за циљ да заштити египатске трговинске интересе у региону. Без обзира на то коју која је акција описана на стели, њен превод ће бацити ново светло на буран период египатске историје, а можда чак и пад Јерусалима.
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/ancient-cultures/ancient-egypt/new-stele-of-biblical-pharaoh-found/?fbclid=IwAR3CWtdos34_8HTZVLIbyARxDV0M9y5FZETgb3OTW4lgwPcSn8EcoVGzKfk
тагови: библија, стари-завет, библијски-културни-центар, египат, фараон, јерусалим, стела, априес, левант
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд