Bkc logo32x32

БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР

МЕНИ
  • Почетна
  • О нама
  • Блог
  • Архива
  • СРП
  • ENG

Top three reports

ТРИ НАЈЗНАЧАЈНИЈА ОТКРИЋА БИБЛИЈСКЕ АРХЕОЛОГИЈЕ – новембар 2022

27 Новембар 2022

Новембар ове године био је један од археолошки најбогатијих месеци. Вести о археолошким открићима или студијама које осветљавају значај ранијих открића у области археологије библијског света или, непосредно, библијске археологије су просто престизала једна другу. Више вести повезаних са открићима на Криту, значајна открића у Египту и, коначно, на подручју самог Израела и Јерусалима обележила су овај месец.

Треће  место, према нашем схватању, деле значјно откриће главе жртвованог бика, пронађене на Криту са открићем великог тунела у Египту, могуће великим археолошким кораком ка проналаску гробнице последње египатске владарке, крајњег изданке птоломеидске Династије, Клеопатре и њеног супруга, пораженог римског војсковође Марка Антонија.
 
3б. Археолози на Криту пронашли главу жртвованог бика – откриће које повезује не само мит и култну праксу минојско-критске цивилизације, већ и веровања библијског Оријента
000 бик.jpg 250.6 KB

Археолози на западном Криту дошли су до фасцинантног открића - лобање жртвованог минојског бика. Откриће је направљено у комплексу гробља који је повезан са палатом Петрас, локалитету који је вероватно био део главног урбаног центра у региону. Верује се да је лобања, откривена у једном од више од две десетине гробних објеката, део култног ритуала који је спровела елитна породица која је поседовала зграду.
001 бик.jpg 252.98 KB


Лобања бика и минојски ритуал
Бикови су играли важну улогу у минојској религији што се, вероватно, одражава у древном грчком миту о Минотауру. Они су били скупа жртва. Лобања је датована посредством повезивања са пронађеном керамиком у средину 19. в. пре Хр. То је, вероватно, најстарији пример такве ритуалне жртве пронађене у минојској гробници. Заједно са лобањом бика, археолози су открили неколико керамичких посуда, уљаних лампи и две тритонске шкољке. Шкољке су, такође, важни симболи у минојској религији. Оне су нешто свето, као и бикови, рекла је директорка ископавања Метаксија Ципопулу (Metaxia Tsipopoulou) директорка ископавања (excavation director), стручњак за минојску цивилизацију који на локацији ради од 80-тих година прошлог века. Међутим, док су друге просторије садржавале људске остатке, у просторији са лобањом бика нису пронађене друге кости, ни животињске ни људске.
002 бик.jpg 268.08 KB

Не знамо којом приликом је ова елитна породица жртвовала изузетно вредну животињу. Можда је томе претходио јак земљотрес или пандемија или опасно фаталан природни феномен као што је цунами. Бикови су у митологији повезани са морем, рекла је Ципопулу. Пошто није било других костију, истраживачи верују да је бик вероватно жртвован негде другде. Доња вилична кост лобање била је мало сломљена, што указује да је језик бика извучен када је заклан. То упућује на закључак да је остатак животиње коришћен на гозби након жртвовања. Даље испитивање је показало да је минојски бик, који је вероватно био припитомљен, био стар око пет година када је жртвован.
003 бик.jpg 93.19 KB

Иако се сматра да је гробни комплекс у Петрасу користило неколико локалних заједница, он је припадао искључиво елитном становништву региона. Коришћено између 2800. и 1750. године пре Хр., налазиште је пронађено углавном очувано. Као резултат тога, пронађен је велики број налаза, укључујући хиљаде богато украшене керамике, полудрагог камења и златних, сребрних и бронзаних посуда и перли. Занимљиво је да је већина сахрањивања на локацији била секундарна. То указује да су појединци вероватно у почетку сахрањени на другом месту, ексхумирани након телесног распадања, а затим пребачени у зграду гробља са различитим погребним предметима: цилиндричним печатима, керамиком, каменим посудама, златним и/или сребрним перлама ушивене на одећу. Уметност је, такође, била значаја део погребних ритуала широм старе Грчке.
Елитно друштво на минојском Криту (3500–1100. пре Хр.) очигледно је практиковало сложене посмртне ритуале и жртвене церемоније, посебно када су у питању сахране припадника њихове класе. Проналазак је од великог значаја јер пружа бољи преглед једнако сложене слагалице погребних ритуала праћених у антици. Ципопулу и њен тим ископали су складишта костију у 26 различитих погребних објеката које је елита тог друштва користила за више од примарних сахрањивања. Свака зграда је имала око 14 соба. Глава бика је откривена у погребној згради 9 (1920–1750. пре Хр).
004 бик.jfif 141.76 KB

Попут дела модерних друштава, минојска елита је очигледно веровала у то да је могуће смрт држати одвојено од свакодневног живота који су живели. Све што се користило за сахрањивање остајало је на простору (обреда) јер, као и у другим друштвима, све што је било повезано са смрћу никада се није враћало у резиденцијални комплекс да би се користило, већ су га разбијали и остављали на гробљу, истакла је Ципопулу.
Из тог разлога, артефакти су били разбацани, иако педантно, по целој области 8. Отворено небо изнад ње пружало је светлост. Међутим, користили су и лампе да би простор учинили светлијим.
Откопавање је трајало скоро два пуна месеца, а касније га је тим послао у лабораторију на Универзитету Оксфорд (Oxford University) на детаљнију анализу. Истраживачи у Оксфорду такође су пронашли назнаке да се депозит десио након што је животиња поједена. Његов језик, који се сматрао посластицом, био је уклоњен, а као резултат тога, сломљена му је доња вилица.

Бик, мит и историја
Треба имати науму да је бик веома присутан у минојској критској култури, односно њеним митовима. Осим знаменитог мита о минотауру, звери сакривеној у чувеном критском лавиринту којој су жртвовани атински младићи, бик је схватан и као позитиван симбол. Не треба заборавити да мит о самом оснивању критске цивилизације и пореклу њеног епонимског родозачетника, краља Миноса се повезује са биком. Према овом миту, Зевс у обличју белог бика заводи феничанску принцезу Европу, отима је и доводи је на Крит зачевши са њом Миноса који постаје први краљ на острву. Оно ускоро постаје значајан фактор на околнним морима, толико значајан да је његова владавина у региону означена као таласократија (владавина морем, таласима). Врло је интересатно то што овај мит, суштински, на сликовит начин говори о историјским дешавањима која су обележила Бронзано доба и слом тадашњих цивилизација. Поменутом слому, поред вероватних природних катастрофа, допринеле су и најезде народа са мора, пре свега егејских народа међу којима су вероватно били и становници Крита. Они руше Хетитско краљевство, у више наврата нападају Египат и насељавају се у области Ханана (познати као Филистејци, једно од племена народа са мора) истовремено са Израилцима потискујући древне хананске староседеоце у област приобаља. Потиснути Хананци, немоћни да се одупру нападачима, образују поморско-трговачку империју. Они походе управо оне области Средоземља са којих су нападачи долазили, успостављају трговину и оснивају колоније, вероватно доносећи са собом цивилизацијска знања, како она која се тичу алфабета, тако и умећа пловидбе. Феничанска Европа је, стога, заиста отета и кроз општење са њом су постављени темељи нове цивилизације у егејским областима Средоземља. Није занемарљиво што чин отимања врши управо Зевс, бог олује, муње и грома у обличју белог бика тј. такође, олујно-громовитог божанства поштованог у хананско-феничанском религијском и митском предању, Ваала. И друге религије древног Оријента, пре свега Египта, али и Месопотамије познавале су слична зооморфна божанства.
005 бик.jfif 110.71 KB

006 бик.jfif 96.12 KB

Можда је поштовање зооморфног божанства, бика, разлог због којег библијски писци теже да направе отклон од оваквог религијског исказа. Позната синајска апостасија повезана је са обожавањем златног телета (бика), а по истом обрасцу је приказана и апостасија северног царства приликом одвајања од Јерусалима (Изл 32; 1Цар 25-33; 2Дн 11:15 уп. Дап 7:41).
007 бик.jfif 143.41 KB

Библисјки отклон, ипак, није био потпун те се у библијском тексту дају препознати извесни мотиви, пре свега у култу где се (бивољи) рогови повезују са олтаром скиније/храма (Изл 27:2; 29:12; 37:27; 38:2; Лев 4:7; 9:8; 16:18; 2Дн 15:15; Пс 118:27; Jeр 17:1; Aм 3:14), што је општа карактеристика древнооријенталних олтара. Рогови су коришћени као богослужбени иструмент (Изл 19:13; ИНав 6:4; 1Цар 2:28; 1Дн 15:28; Пс 98:6; Oс 5:8), али и приликом царских (можда и свештеничких) помазања (1Сам 16:1). Они су схваћени као природни симбол опасности (уколико су повезани са непријатељем, Пс 22:20) или снаге појединца и народа кога Бог уздиже (Пнз 33:17; 1Сам 2:1; 1Цар 22:11; 2Дн 18:10; Jeр 48:25; Aм 6:13). Пророчке објаве обнове Израила и Јудеје се неретко изражавају кроз овај симбол (2Дн 25:5; Пс 89:17; 132:17; 148:14; ПлЈер 2:3; Jзк 29:11; Mих 4:13). Стога, и није чудо што порука спасења одјекује позивањем на рог спасења (2Сам 22:3; Лк 1:69).
008 бик.jpg 33.45 KB

Да ли је то био рог божанства које је временом и богоуправљаним процесом монотеизације изгубило зооморфно обличје како је постојало у другим религијама Оријента и Средоземља, а можда и у неким периодима историје библијског Израила?

3а. Испод Тапозирис Магне у близини Александрије откривени древни тунел усечен у стени – археолози на трагу Клеопатрине гробнице?
000 тунел.jpg 169.54 KB

Скоро 20 година археолози претражују подручје око храма Тапoзирис Магна у потрази за последњим почивалиштем последње египатске владарке и изданка пломомеидских фараона и  Марка Антонија. Рођена 70. пре Хр., Клеопатра је била египатска краљица, позната у историји и драми као љубавница Јулија Цезара, а касније и као супруга Марка Антонија. Постала је краљица након смрти свог оца, Птоломеја XII и владала је са браћом Птолемејима XIII и XIV као нелојалним савладарима које је поразила у борби те јој је син, Птолемеј XV постао савладар.
Археолошкиња др Катлин Мартинез (Kathleen Martinez), која предводи тим Универзитета Санто Доминго (University of Santo Domingo), први пут је дошла у Египат у потрази за Клеопатриним гробом пре неких 20 година и од тада истражује локацију Тапозирис Магна, за коју је уверена да крије тајну за којом трага.
Тапосирис Магна је основана од фараона Птолемеј II Филаделфа у 3. в. пре Хр. (између 280. и 270. пре Хр). Смештена на пловном краку сада исушеног корита древног језера Мареотис. Град је добио име по великом храмском комплексу који је назван, велика Озирисова гробница, за коју неки научници претпостављају да је последње почивалиште Клеопатре. Овај храм је Плутар означио као египатски храм у грчком граду.
001 тунел.jpg 262.25 KB

Град је служио као трговачко средиште за производе транспортоване преко језера, као и за пријем робе са копнених трговачких рута пре него што се она слала за Александрију. Осим тога, место је било велики верски центар Озирисовог и Изидиног култа плодности, пољопривреде, загробног живота, мртвих, васкрсења, живота и вегетације. Тапосирис Магна постао је центар верског празника Хојак.
Током радова на ископавању у близини подручја великог храма, археолози су пронашли тунел усклесан у стени који се протеже на преко 1.300 м, на дубини од 13-20м испод нивоа земље. Тунел је висок 2м, објавило египатско министарство туризма и антиквитета (Egyptian Ministry of Tourism and Antiquities), а исто је потврдио и Др Мустафа Вазири (Dr. Mustafa Waziri), генерални секретар Врховног савета за антиквитете (Secretary-General of the Supreme Council of Antiquities). Делимично потопљен испод Средоземног мора, тунел је вероватно првобитно служио као аквадукт. Тунел  је исклесан кроз  пешчар.
002 тунел.jpeg 196.59 KB

Почетне студије сугеришу да је архитектонски дизајн сличан тунелу Еупалинос на Самосу у Грчкој (а можда је и његова реплика). Тунел Еупалинос, тунел саграђен на источноегејском острву, се сматра једним од најважнијих инжењерских достигнућа антике и налази се на Унесковој листи културне баштине у Грчкој. Изграђен је у шестом 6.в. пре Хр. да би служио као аквадукт и снабдевао је свежом водом град Самос више од миленијума. Др Кетлин објаснила је да почетне студије показују да је архитектонски дизајн откривеног тунела веома сличан пројекту тунела Јубилинус у Грчкој, али је дужи и представља геометријско чудо  које је савршено место за Клеопатрину гробницу.
Тунел је, према њеним речима 270м дужи од тунела Еупалинос и води од језера Мариоут до Средоземног мора. Утврђено је да је део тунела потопљен испод вода Средоземног мора. Археолошкиња је додала да је током ископавања и археолошког истраживања тунела испод блата и песка откривено неколико грнчарских лонаца и керамичких посуда истакавши да су на зиду унутар тунела пронађени натписи и да се они тренутно проучавају. Тунел Тапозирис Магна датира се грчко-римски период Египта. Део тунела је потопљен под водом, али су археолози успели да открију велики број керамичких посуда и лонаца затрпаних у седименту блата, као и правоугаони блок кречњака. Откриће тунела подржава теорију да су темељи храма Тапосирис Магна такође потопљени у воду.
002 тунел.jpg 170.9 KB

Претходна ископавања на том локалитету открила су 2.000 година старе гробнице из грчког и римског периода, камену главу Клеопатре VII,  22 новчића са њеним ликом, као и новчиће са ликом и именом Александра Великог, амајлије од златних листова и огромну гранитну статуу птоломејског владара без главе, ту је и статуа богиње Изиде, као и разне натписе и попрсја разних облика и величина. Мисија је, такође, открила мрежу тунела који се протежу од језера King Marriott до Средоземног мора. Пронађено је и шеснаест гробница исклесаних у стенама које су се обично користиле у грчком и римском периоду, и неколико мумија које су, упркос лошег стања очуваности, истакле карактеристике процеса мумификације током грчког и римског периода. У мумијама су нпр. пронађени златни језици који су стављени у уста мумије у посебном ритуалу да би се обезбедила њихова способност да говоре у загробном животу пред Озирисовим судом. Мумије су сахрањене окренуте према храму, што подржава Мартинезину теорију да је у том подручју изграђена краљевска гробница.
Др Мартинез је објаснила да најважније међу овим мумијама две мумије које су сачувале остатке свитака и делове позлаћених плочица са украсима који приказују бога Озириса, бога загробног живота. Друга мумија носи круну, украшену роговима, а на челу је змија кобра. На ковчегу мумије приказан је позлаћени украс који представља широку огрлицу са које виси глава сокола, симбола бога Хоруса. Др Кхалед Або Ел Хамд (Dr. Khaled Abo El Hamd), генерални директор за александријске антиквитете (Director General of The Alexandria Antiquities) истакао је да су пронађени значајни антиквитети међу којима је најважнија најважније погребна маска за жену, осам златних пахуљица које представљају листове златног венца и осам маски од мермера које датирају из грчког и римског доба. Маске показују високу занатску вештину у скулптури и приказу особина њених власника. Вреди напоменути да је током последњих десет година мисија пронашла важну групу археолошких налаза који су променили нашу перцепцију храма Тапосириса Магне. Мартинез верује да би се Клеопатрина гробница могла налазити у Озирисовом храму у разрушеном граду Тапосирис Магна, на северној обали Египта, где се река Нил улива у Средоземно море.
003 тунел.jpg 87.34 KB

Ископавања на локацији врши египатско-доминиканска археолошка мисије  Универзитета Санто Доминго (University of Santo Domingo). Тим је у близини храма пронашао је и главе две алабастерне статуе из птоломејске ере. Једна од њих је вероватно била репрезентација сфинге. Једна од њих припада особи из херојског доба, а друга је вероватно статуа Оца Сабласа, саопштило је Министарство.
Археолошка мисија покушава да открије део темеља храма Тапосирис Магна. Према научним изворима, најмање 23 земљотреса погодила су египатску обалу у периоду 320-1303. год. хр. нове ере, узрокујући рушење дела храма Тапосирис Магне  и његово потонуће испод таласа. Кетлин Мартинез од 2005. године у архитектонском комплексу Тапосирис Магна води неуморну потрагу за гробом Клеопатре, која је, према причи, извршила самоубиство 30. год. хр. ере након што је умро њен супруг, римски генерал Марко Антоније. Клеопатра је рођена отприлике 70 год. пре Хр. Заједно је  са своја два брата и сином владала је скоро три деценије. Њено последње почивалиште је остало нерешена мистерија, можда до сада. Предложене везе познате древне египатске краљице са локалитетом довеле су га до међународних наслова јер се сваких неколико година о том месту праве нова и интригантна открића и документарни филмови. И раније је било потрага за Клеопатрином гробницом. Неке су трајале током читаве деценије. Др Мартинез је наставила ову потрагу упркос  неким колегама који су са подсмехом реаговали на њене идеје о постојању тунела испод храма. Много су малтретирали и збијали шале на мој рачун тврдећи да тамо нема ничега и да је локација већ ископана, рекла је она истакавши: ако постоји шанса од један посто да би последња египатска краљица могла бити сахрањена тамо, моја је дужност да је потражим. Ако откријемо гробницу… биће то најважније откриће 21. в... Ако не откријемо гроб... направили смо велика открића овде, унутар храма и изван храма. Ако је свет био луд за краљем Тутом, биће много луђи за Клеопатриним гробом ако буде пронађен. Поред научне вредности његовог проналажења, можете ли замислити шта ће то учинити туризму у Египту? Клеопатра је била последње поглавље древног Египта, док је краљ Тут био само дечак који је учинио мало за Египат, али је привукао велику пажњу у суштини зато што је његова гробница пронађена нетакнута.
Др Мартинез, иначе некадашња адвокатица, разлику између својих колега и себе препознаје у проширивању е делокруг свог рада како би укључила многе друге науке. Истиче да уводи своја знања из права и третира посао као што је радила када је решавала правне случајеве. У једном интервијују је истакла да је морала да плати и личну цену да би кренула за својим сновима и оставила траг у области археологије. Све што желите да радите у животу има цену, рекла је она, откривајући да је њен брак прекинут због одбијања њеног бившег мужа да се пресели у Египат како би његова жена остварила своје амбиције. Након што је успешно поднела петицију египатској влади да спроведе истраживање у тој области, почела је да копа - и иако још није пронашла Клеопатрину гробницу, направила је многа друга важна открића у протеклих 15-ак година, укључујући и проналазак овог тунела. Она наставља свој покушај да лоцира давно изгубљену гробницу древне краљице и мисли да је све ближе.
Моја упорност се не може помешати са опсесијом. Дивим се Клеопатри као историјском лику. Била је жртва пропаганде Римљана, са циљем да искриви њен имиџ. Била је образована жена, вероватно прва која је формално студирала ... у Александрији, центру културе у њено време, каже археолог Мартинез истичући да се Клеопатри диви зато што се истакла као студент, лингвиста, мајка и филозоф. Сада сам на почетку новог путовања — подводних ископавања. Ако тунели воде до Клеопатре, то ће бити најважније откриће века, истакла је Мартинез.
Значај открића овог тунела и потенцијално гробнице Клеопатре или других просторија са припадајућим предметима из њеног времена је и у препознавању религијских и друштвених струјања у региону којем је припадало и подручје библијске Јудеје у међузаветном периоду, а које је било чест предмет отимања између сукобљених династија (Птоломеји и Антиоси) које су наследиле негда јединствено Александрово царство. Ова открића потенцијално могу да открију податке који ће нам осветлити време Макавејских устанака и доцније Хасмонејске власти, као и допринети разумевању атмосфере са почетка Новог завета.

2. Најранија реченица писана проро-хананским алфабетом - исте недаће временски и географски удаљених људи
Нека ова кљова [слоноваче]
искорени вашке из косе и браде
000 recenica.jpg 131.75 KB

Ово је прва и за сада најстарија позната реченица написана на прото-хананском језику. Откривена је у Тел Лахишу, исписана је ханаским алфабетом око 1700. год. пре Хр. и открива да су древни Хананци су патили од вашки (pediculus humanus capitis) не само у својим косама, већ и у брадама. Претходна најстарија позната реченица је око 400 година млађа од оне на чешљу. Сматра се да је ханански алфабет осмишљен век раније те да је постао основа за већину других језика на свету. До недавно, у земљи Израила нису откривени значајни ханански натписи, осим две-три речи ту и тамо. Ако сте очекивали да ће најранији књижевници човечанства, када су први пут почели да пишу алфабетом, да забележе неку врсту генерацијске мудрости или важну поруку која је требало да се преноси кроз векове, погрешили сте. Људи се на неки начин смеју када им кажете шта натпис заправо каже, рекаo je Мајкл Хасел (Michael Hasel), са Јужног адвентистичког универзитета у Тенесију (Southern Adventist University in Tennessee).
Чешаљ је ископао у израелском Тел Лахишу тим Јеврејског универзитета у Јерусалиму (Hebrew University of Jerusalem) и Јужног адвентистичког универзитета у Тенесију (Southern Adventist University in Tennessee) под руководством професора Јосефа Гарфинкела, Мајкла Хасела и Мартина Клингбеила (Yosef Garfinkel, Michael Hasel and Martin Klingbeil). Натпис је дешифровао семитски епиграфиста др Данијел Вајнстуб (semitic epigraphist Dr. Daniel Vainstub) са Универзитета Бен-Гурион у Негеву (Ben-Gurion University of the Negev) у Вирсавеји. Слоновачу су тестирали проф. Ривка Рабиновицх (Prof. Rivka Rabinovich, Hebrew University of Jerusalem) и проф. Јувал Горен (Prof. Yuval Goren, Ben-Gurion University of the Negev) и утврђено је да потиче од слонове кљове.
000a recenica.png 665.43 KB

Њихови налази су објављени у чланку A Canaanite’s Wish to Eradicate Lice on an Inscribed Ivory Comb from Lachish публикованом у академском часопису Jerusalem Journal of Archaeology.
Слова натписа су урезана веома плитко. Чешаљ је ископан 2017. год. из јаме за смеће у којој је било отпадака из различитог периода, укључујући бројне комплетне посуде које датирају у 7–6. в. пре Хр. Натпис тек накнадно уочен 2021. од стране др Мадлен Мумкуоглу (Dr. Madeleine Mumcuoglu), научне сараднице на Институту за археологију (research associate at Hebrew University of Jerusalem) и приликом фотографисања и при појачању светла. Мумкуоглу је одмах послала слику свом пријатељу и колеги Вајнстубу и упитала епиграфа: Да ли ја сањам или видиш слова?
Вајнстуб је рекао да је брзо идентификовао неколико јасних прото-хананских слова и затражио да испита чешаљ. Рекао је да је релативно брзо урадио натпис након резултата Reflectance Transformation Imaging (RTI) у јерусалимским лабораторијама Израелске управе за антиквитете (IA) откривши при том за око невидљиве жљебове на гравираном запису. Чешаљ је очистила и конзервирала Мириам Лави (Miriam Lavi).
002 recenica.jpg 71.33 KB

Чешаљ од слоноваче је мали, димензија 3,5х2,5см. Чешаљ има зупце са обе стране. Иако су њихове основе још видљиве, зупци чешља су поломљени у антици. Централни део чешља је донекле еродиран, вероватно притиском прстију који држе чешаљ током неге косе или уклањања вашки са главе или браде. Страна чешља са шест дебелих зуба коришћена је за распетљавање чворова у коси, док је друга страна, са 14 финих зуба, коришћена за уклањање вашки и њихових јаја. Древни чешљеви су се правили од дрвета, кости или слоноваче, што је био веома скуп материјал и вероватно увезени луксузни предмет. Пошто у том временском периоду у Ханану није било слонова, чешаљ је вероватно дошао из оближњег Египта. Ови фактори указују на то да су чак и људи високог друштвеног статуса патили од вашки. Истраживачки тим је под микроскопом анализирао чешаљ на присуство вашки и направљене су фотографије са обе стране. На другом зубу пронађени су остаци вашки величине од 0,5 до 0,6 мм. Климатски услови Лахиша, међутим, нису дозвољавали очување целих ваши, већ само спољашње хитинске (полимерне) мембране нимфасте уши.
Мумцуоглу је тврдила да је чешаљ дефинитивно припадао важном човеку. Што се тиче његове веома мале величине истакла је да се и данас људи стиде што имају вашке, што није разумно... Данас знамо да вашке више воле чисту косу — то није знак лоше хигијене, напротив. Можда су се, међутим, тада стидели што су заражени и ... могли су тајно да изваде [мали] чешаљ и онда га сакрију у џеп.
001 recenica.jpg 153.06 KB


Израђен од слонове кости, вероватно увезен из Египта, чешаљ би био престижни предмет, у власништву богате породице. Данас би био као дијамант, crème de la crème луксузни предмет. И други су вероватно имали чешљеве за вашке, али направљене од дрвета које би се распадало, рекао је Јосеф Гарфинкел (Yosef Garfinkel). Ролстон је сагласан и истиче: наравно, ово је такође објекат који је наручила и у власништву веома богате породице. На крају крајева, ко би други имао новца да наручи писару да испише натпис на четки за косу! Висок калибар писма и правописа, чињеница да је написан на престижном објекту и чињеница да је пронађен на стратешком војном месту, у комбинацији дају најубедљивији закључак да га је писао обучени, професионални писар... Нарочито је фасцинантна чињеница да је овај натпис о обичном животу. Током људске историје, вашке су биле вишегодишњи проблем. И овај натпис лепо открива да чак ни „богати и славни” у античко доба нису изузети од таквих проблема. Можемо само да се надамо да је овај исписани чешаљ био користан у обављању онога што је требало да уради: искорењивању неких од ових досадних инсеката. Лаглоа је у вези са истим дао мало философскију опаску прилично ми је забавно да је тако важан натпис... заправо о веома приземном проблему са којим се и данас суочавамо: отклањање вашки! Иако је то данас мањи проблем, сви ми родитељи знамо каква то може бити ноћна мора. Као историчар, осећам се привилегованим да проучавам свакодневни живот древних људи. Историја нам помаже да знамо ко смо као људска бића, кроз време и простор. А знајући ко смо ми као људска бића, наше варијабле и константе, можемо зацртати своју путању и доносити боље одлуке за нашу будућност.
Иако неки сматрају да је урезана реченица била део чини против проблема који је имао власник, текст написан на чешљу није молитва сматра Вајнстуб истичући: иако језик по структури одјекује тоном библијског свештеничког благослова. Древни свет је свет који верује, атеизам није постојао и људи би користили своја божанства кад год је то било могуће, али не овде. Ово је потпуно секуларни натпис. Овде нема (призивања) бога. Тада, и данас, током већег дела живота не бавимо се идеологијом, већ свакодневним стварима, људским постојањем, а део људског искуства је борба против вашки, што је била права пошаст. То је једноставна реченица која одражава наде и страхове савремених родитеља колико и Хананца из Бронзаног доба који је поседовао чешаљ од слоноваче са двоструком ивицом. Чешаљ сугерише да су људи хиљадама година трпели вашке и да чак ни најбогатији нису били поштеђени мрачних инфестација.
003 recenica.jpg 276.03 KB

Ништа слично није пронађено раније. То није царски натпис ... ово је нешто веома људско. Одмах сте повезани са овом особом која је имала овај чешаљ, рекао је Јосеф Гарфинкел (Prof Yosef Garfinkel), археолог са Јеврејског универзитета у Јерусалиму (Hebrew University of Jerusalem), који је помогао у усмеравању ископавања у Лахишу. Имате чешаљ и на чешљу имате жељу да уништите вашке на коси и бради. Данас имамо све те спрејеве и модерне лекове и отрове. У прошлости их нису имали.
Према Ваинстубу (Vainstub), натпис на чешљу је написан у стилу који је карактерисао најранији стадијум развоја алфабета. На чешљу се налази 17 хананских слова – архаичне форме из прве фазе проналаска писма алфабета – и чине седам речи у хананском. Ово је прва реченица икада пронађена на хананском језику у Израилу, написали су истраживачи додавши: У Угариту у Сирији има Хананаца, али они пишу другим писмом – а не писмом које се данас користи.
Слова су ситна и пиктографска слова, величине 1-3мм. Писар их је урезао у слоновачу у наопачке редове док је окретао чешаљ у руци тражећи празан простор. Резултат је да слова постају све мања и нижа према крају првог реда. А на крају другог реда, граверу је очигледно понестало простора пре него што је завршио своју реч, па је урезао слово испод реда.
Упркос својој малој величини, натпис на чешљу из Лахиша има веома посебне карактеристике, од којих су неке јединствене и попуњавају празнине у нашем познавању многих аспеката културе Ханана у бронзаном добу. Натпис на чешљу је директан доказ за употребу писма у свакодневним активностима пре неких 3.700 година. Ово је оријентир у историји људске способности писања, рекао је Гарфинкел. По први пут имамо читаву  реченицу написану на дијалекту којим говоре ханански становници Лахиша, што омогућава поређење овог језика у свим његовим аспектима са другим изворима за исти језик. Друго, натпис на чешљу расветљава неке аспекте тадашње рутине живота који су до сада били непознати, укључујући негу косе и бављење вашкама. Подсетимо, ваши су биле и једно од зала која су погодила Египат, као знамење божанске воље да Египћани ослободе попробљене Израилце. Ово је уједно и прво откриће натписа који се односи на намену предмета на коме је исписан чиме се разликује од посветних или власничких натписа на предметима. Умеће гравера у успешном извођењу тако ситних слова је чињеница коју од сада треба узети у обзир у сваком покушају сумирања и извођења закључака о писмености у Ханану у бронзаном добу, истакли су археолози.
005 recenica.jpg 182.15 KB

Ова потпуна — и потпуно повезана — реченица ће изазвати талас у проучавању прото-Ханананаца и могла би да утиче на разумевање граматике, синтаксе и речника њиховог језика. Можда је то једини сачувани пример сада изумрлог јеврејског слова sin. Првобитни алфабет Хананаца имао је 29 слова, али су затим сведена на 22 (после 7.в. пре Хр). Слово „sin“, рекао је, сачувано је на јужном арапском полуострву, у данашњем Јемену, кроз древно јужноарапско писмо, које је изведено из хананског.
Ово откриће такође отвара простор за дебату о древној ери, додао је Гарфинкел. Чињеница да је реченица пронађена на чешљу од слоноваче у палати и храму древног града, заједно са помињањем браде, може указивати да су само имућни мушкарци умели да читају и пишу. Проналажење потпуне реченице би даље указало на то да су се Хананци издвајали међу раним цивилизацијама у употреби писане речи. То показује да су чак и у најстаријој фази постојале пуне реченице, додао је Гарфинкел додајући: артефакт пружа "директне доказе" о употреби ханаанског писма у свакодневном животу. Рани абецедни натписи су генерално веома кратки – само неколико слова – и често се састоје од имена особе или назива предмета, каже Ролстон.
Такође, ово је вероватно и најранији запис речи кљова до њене употребе у равинском јеврејском две хиљаде година касније. Десетак натписа откривено  је у Лахишу, али је само један - четири речи урезане у бодеж из средњег Бронзаног доба пронађен у гробници, вероватно савремен чешљу. Прото-ханански натписи који се највише могу упоредити потичу из Серабит ел-Кадема на јужном Синају, али научници нису сагласни о времену њиховог настанка тако да их датирају у широк временски оквир (19-13. в. пре Хр).

Изазов датирања
Главни начин датирања, после два пута спреведене C14 анализе је остала епиграфска анализа, при чему је и више цењених епиграфа који нису били укључени у истраживање овог проналаска потврдило становиште Ваинстубова. Сигуран сам да постоји простор за расправу о тачном датирању овог чешља, али је натпис на њему свакако написан хананским (тј. раноалфабетским) и да оно датира из ранијег период овог писма. Другим речима, ово је веома рани алфабетски натпис, рекао је професор Кристофер А. Ролстон са Универзитета Џорџ Вашингтон (Prof. Christopher A. Rollston of George Washington University),  рецензент чланка додајући: Овај чешаљ из Бронзаног доба придружује се хору важних натписа са овог кључног древног места, натписа који датирају из Бронзаног и Гвозденог доба... а ти натписи из бронзаног и гвозденог доба су написани на различитим језицима и писмима. Дословно, ово је право место! Француски независни епиграф и историчар др Мајкл Ланглоа (Dr. Michael Langlois) нови натпис је описао као карику која недостаје у историји писма... Супротно ономе што бисмо очекивали из археолошког контекста у којем је пронађен, натпис не користи старојеврејско писмо (палео-јеврејски), што је било стандардно писмо Јудеје иако је чешаљ пронађен у стратиграфском контексту који одговара Јудином царству. Постоји нека врста анахронизма: према нашим сазнањима, писмо приказано на чешљу у то време више није било у употреби. За то постоји неколико објашњења: (1) супротно нашој тренутној радној хипотези, ово писмо је још увек било у употреби пола миленијума касније него што смо мислили, и кохабитирало је са старојеврејским писмом; (2) у касном Јудином царству, неко је одлучио, из било ког разлога, да реанимира или опонаша ово старо писмо иако више није било у употреби вековима; (3) чешаљ је заправо много старији и чуван је вековима. Ово је највероватнија хипотеза: три друга чешља су пронађена у Лахишу и сви датирају из 2. миленијума миленијума пре Хр., што је тачно када је писмо било у употреби.
Аустријски археолог Феликс Хофлмајер (Felix Höflmayer), стручњак за тај период рекао је да овај метод датирања није коначан. Тренутно нема довољно поуздано датираних раних абецедних натписа. Седамнаест слова сачуваних на једном предмету је дефинитивно изванредно, рекао је додавши да је откриће веома значајно и да ће помоћи да се Тел Лахиш учврсти као центар раног развоја алфабета.
006 recenica.jpg 371.22 KB

Израелски епиграф, др Хагаи Мисгав (Dr. Haggai Misgav), предавач на Јеврејском универзитету (lecturer at the Hebrew University), рекао је да је натписе на овом писму тешко дешифровати јер о њима има релативно мало доступних информација, посебно у тако раном периоду када постоји велика варијабилност у писарима истакавши: рад Данијела Вајнстуба је темељан и вредан похвале и дао је занимљиво читање... Претпостављам да ће бити оних који се не слажу са идентификацијом одређених слова (али не и са чињеницом да постоје слова). Немам боље читање да понудим.
Први системи писања на свету настали су у Месопотамији и Египту око 3200. год. пре Хр., али нису били алфабетски, већ су имали стотине различитих знакова који су представљали речи или слогове. Овај систем писања је био веома захтеван истиче Ролстон. Најранији алфабет је дело Семита упознатих са египатским системом писања и формиран је око 1800. год. пре Хр. на Леванту, а стандардизовали су га Феничани у старом Либану.  Неки сматрају да постоје трагови који протоалфабетско писмо датирају чак и 5 векова раније. Какогод, алфабетско писмо (стандардизовано у феничанској рецензији) постало је темељ за хебрејски, арапски, старогрчки, латински и најсавременије језике у Европи данас било да се пишу ћириличним или латиничним писмом. Неколико примера древних натписа на не-алфабетским језицима, укључујући кинеске знакове и египатске хијероглифе, претходи хананском писму. Најранији облик писања који је икада пронађен датира пре скоро 5.500 година у Месопотамији (савремни Ирак). Развој хананског алфабета, са његовим релативно малим бројем слова која су одговарала основним говорним звуцима, или фонемама, био је револуционарни тренутак у људској историји. Пошто је свако слово одговарало једном звуку, читање и писање су постали лакши за савладавање, поједностављујући писану комуникацију за масе на исти начин као што су штампарија или интернет учинили много генерација касније.
Хананци су измислили писмо... Данас свака особа на свету може да чита и пише користећи алфабетски систем. Ово је заиста једно од најважнијих интелектуалних достигнућа човечанства... Када пишете на енглеском (или српско-прим. аут), заиста користите ханански – рекао је Гарфинкел.

Лахиш
Лахиш је био древни ханански и израелски град у низији Јудеје на јужној обали реке Лахиш, на око 40км југозападно од Јерусалима. Ханански градови, међи којима је и Лахиш, помињу се у египатским документима, писмима Амарне која су написана на акадском и у Библији. Писма из Амарне су архива исписана на глиненим плочама која се првенствено састоји од дипломатске преписке између египатске администрације и њених представника у Ханану и Амуру или лидера суседних краљевстава, током Новог царства, која обухвата период од само три деценије од 1360. пре Хр. Лахиш се помиње неколико пута у Библији. На овој локацији је до данас пронађено десет хананских натписа, више него на било ком другом месту у Израелу. Лахиш је био кључно средиште за употребу и очување писма више од 600 година (1800-1150. пре Хр).
У Књизи о Исусу Навину, помиње се као један од градова које су Израилци уништили због придруживања савезу против Гаваонаца (ИНав 10:31-33). Тероторијално је припао Јудином племену (15:39) и постао је део Уједињеног Јудео-израилског царства. Након поделе царства, Лахиш се појавио као један од најважнијих градова Јудеје, одмах иза Јерусалима. Данас је Лахиш национални парк који води и о којем брине Израелска управа за природу и паркове (Israel Nature and Parks Authority).

Кратка историја алфабета
Иако најранији системи писања — они из Месопотамије, Египта и вероватно Индије — датирају из 4. миленијума пре Хр., они нису били алфабетски и укључивали су више од хиљаду знакова. Тек око 1800. године пре Хр., према већини научника, измишљен је први алфабет. Формирали су га семитски народи на подручју Синаја и Ханана који су били упознати са египатским системом писања и модификовали су одређене знакове да би се уклопили у њихов језик.
У широј јавности постоји широка заблуда да су Феничани измислили писмо. Нису. Они су прилагодили и стандардизовали алфабет неколико векова након што је измишљен, рекао је Ролстон. Тек након тога су древни Израилци усвојили алфабет, развијајући сопствену верзију од стандардизованог феничанског алфабета. Арамејци и Грци би на сличан начин усвојили феничанску верзију алфабета, прилагођавајући је да формирају своја писма.

Лахиш и алфабет
Лахиш, сада место најстарије писане хананске реченице, посебно је занимљиво место у историји писма. Ископавања у Лахишу открила су најмање десет прото-кананских натписа, много више од било ког другог места у Израелу. Јасно је да је ово место било главни центар за употребу и очување писма између његовог проналаска и краја касног бронзаног доба. Локација је, такође, обезбедила необичну групу јеврејских текстова који датирају из Гвозденог доба (1200–586. пре Хр.). Лахиш је био утврђено војно место које је доследно било повезано са администрацијом, односно са царевима, управитељима и војним званичницима. И као што сама  Библија сведочи, обучени писари на древном Блиском истоку су били рутински стационирани у царској војсци (нпр. 2Цар 25:19; Јер 52:25). Другим речима, на стратешким војним локацијама на древном Блиском истоку није било тако тешко пронаћи добро обученог писара, рекао је Ролстон.

1. Дешифрован фрагмент јединог познатог „монументалног натписа“ јудејских владара – још једна потврда историчности цара Језекије?
000 natpis jezekija.jpg 92.67 KB

Пре неких 2700 година, за време јудејског цара Језекије, две групе копача које су радиле из супротних праваца исклесале су од камена тунел који је водио воду од извора Гихон, који се налазио изван Јерусалима, до језера Силоам унутар града. Тиме је становницима престонице обезбеђена вода. Исклесан у древним временима, тунел се сада налази у арапском насељу Силван, у источном Јерусалиму. Његово популарно име, Језекијин тунел и да треба да буде поистовећен са аквадуктон који се спомиње у 2Цар 20:20. Иако је недавно та идентификација оспоравана (види: https://bkcentar.rs/sr/blog/jezekijin-tunel-arheoloska-otkrica-zahtevaju-preispitivanje).
Пројекат остварен је под претњом асирске опсаде током које је цар Сенахериб је 701. пре Хр. покушао са својеврсним психолошким ратом древног века. Према Библији, анђео послат од Бога побио све војсковође и  добар део војске. Други извори кажу да је то била куга која је захватила војни камп. Хиљадама година касније, у Силоамском тунелу, испод Давидовог града пронађен је мали фрагмент натписа на кречњачком камену који се датира у време позног 8. или раног 7. в. пре Хр., време обележено владавином цара Језекије јудејског. Његово име је (можда) споменуто баш на овом натпису. Чини се да овај нови проналаз говори у прилог повезивања тунела са поменутим владарем који се спремао за опсаду асирских снага предвођених царем Сенахерибом (2Дн 32:30). Истраживачи верују да је овај фрагмент вероватно део много већег споменика.
001 natpis jezekija.jpg 61.96 KB

Фрагмент, мали на око, има огроман значај  јер показује да су јудејски владари, као и други древнооријентални цареви Асирије, Вавилона, Египта..., имали натписе у монументалном стилу. Такав натпис, са именом библијских владара Јудеје и Израила, до сада није познат. Постојећи  натписи у којима се именују библијски цареви Израила и Јудеје углавном су били минијатурни тј. печати или буле Јеровоама, Озије, Јотама, Ахаза и Језекије. То је водило схватању да цареви Јуде и Израила нису имали натписе у монументалном стилу да би забележили своја достигнућа. Ново откриће  мења ту слику. Oво је веома важно откриће, које мења ток истраживања јер се веровало да јеврејски цареви никада нису подизали споменике у њихову част, за разлику од других древних источних култура. Јеврејски цареви се помињу у споменицима других култура, као у асирским, вавилонским и арамејским текстовима – али ово је први пут да монументални јеврејски текст помиње достигнућа једног цара, рекао је проф. Галил.
003natpis jezekija.jpg 254.83 KB

Ипак, ваља напоменути да ово није сасвим ново откриће, будући да се до њега дошло 2007. год. Тада су Ели Шукрон и Рони Рајх (Eli Shukron and Ronny Reich) открили кречњачку плочу током ископавања области извора Гихон. Фрагмент величине 14х10х5см садржи два испрекидана реда текста, од по четири велика слова. Пун потенцијал натписа није одмах утврђен. Студија о налазима ископавања објављена је 2008. год., али није помињала библијску личност. Натпис је пронађен у близини вештачког базена са водом унутар гомиле отпада испуњене земљаним посуђем из 8. в. пре Хр., као и земљом и камењем. Фрагмент је нађен у дебелом насипу (а не у слојевитом контексту), али  уломци грнчарије који га окружују датирају из 8.в. пре Хр. Исписан је на кречњачкој плочи дужине 13,5х9,5см. Нова анализа натписа довела је до закључка да овај натпис заправо спомиње цара Језекију.
Напоменимо да је још 2009. год. Хершел Шенк (Hershel Shank) у чланку A Tiny Piece of the Puzzle објављеном у Biblical Archaeology Review March/April 2009 представио натпис, његову археолошку и неке фасцинантне предлоге како га треба читати, предлоге који би сада могли бити потврђени. Шенк је у истакао да су његове колеге Рони Рајх и Ели Шукрон открили су огроман базен на јужном делу Давидовог града који датира из Исусовог времена (Јн 9:1–11) који се налази на излазу из другог познатог споменика у Давидовом граду Језекијиног тунела дугог 533,4м. Тунел почиње на извору Гихон и вијуга на запад и југ све до Силомаког базена/бање. Надаље аутор је подсетио да су године 1880. неки дечаци који су пливали у тунелу открили су натпис угравиран у зид близу јужног излаза. Налаз су пријавили учитељу, немачком научнику, архитекти и протестантском мисионару и будућем археологу по имену Конрад Шик (Conrad Schick) који је живео у Јерусалиму. Он је, срећом, направио копију натписа пре него што су вандали исклесали натпис, разбивши га на неколико делова који су продати трговцима антиквитетима. Под наговором британских и немачких истраживача, отоманске власти које су тада владале овим подручјем ушле су у траг лоповима и пронашле поломљени натпис и донеле га у Археолошки музеј Истанбула (Istanbul Archaeological Museum). До данас овај проналазак је један од назјназачнијих у овој институцији. Чувени натпис, написан писмом из касног 8. в. пре Хр, описује како су два тима ископала тунел са супротних крајева и састала се у средини. Како су то успели, остаје помало загонетка, али је научнике подсетило на библијски наратив, због чега је тунел и назван Језекијиним и поистовећен са оним који је саградио јудејски цара како би довео воду са извора изван градског зида у град у ишчекивању асирске опсаде. До опаде описане у Библији је и дошло (2Дн 32; 2Цар 18–20), а исту су потврдили и царски анали Сенахириба у којима се асирки император хвали да је Језекију затворио као птицу у кавезу, али без сведочанства о заузећу Јерусалима.
004 natpis.jpg 168.13 KB

Шенк је тада писао да је оно што нови натпис од шест слова чини посебно примамљивим јесте то што је био део импресивног монументалног натписа, вероватно део неке велике јавне зграде. Он је део натпис (слова из првог реда) још тада препознао као теофорни (јахвистички) део личног имена цара Језекије, док је остатак слова из друог реда протумачио као базен/бања.
Ово тумачење је управо потврђено новом анализом.
Фрагмент садржи шест слова палеојеврејског писма распоређених у два реда, сваки са по три слова. Први ред укључује слова ח]זקיה], што је име библијског цара, али без почетних слова која су оштећена (Ј)езекија. Други ред приказује два слова, тачку и треће слово. Научници верују да је то значило да прва два слова завршавају реч, а треће слово почиње другу реч. Они су изнели теорију да би прва реч, која се завршава на кх, могла да гласи  brkh–berecha (ב]רכה])) тј. базен-бања. У тумачењу се ослањају на библијски наратив који објашњава да је вода која тече кроз Језекијин тунел стигла све до базена-бање Силоама. Истраживачи сматрају да је овај разбијени натпис можда резултат damnatio memoriae (лат. за осуда сећања) – типичне праксе каснијих владара који су се супротстављали својим прецима. Манасија, Језекијин син, напустио је очеву религијску праксу током првог дела своје владавине. Овакав закључак и читање долази после пуне деценије анализе фрагмента. На дешифровању су радили проналазач Ели Шукрон са Института за истраживање Библије и древне историје (Bible and Ancient History research institute) и проф. Гершон Галил (Prof. Gershon Galil), шеф Института за библијске студије и античку историју Универзитета у Хаифи (head of the Institute for Biblical Studies and Ancient History at Haifa University).
005 natpis.jpg 146.84 KB

Ово није први пут да археолошки налази потврђују историјски библијски наратив у вези са овим јерусалимским владарем. Име овог владара се јавља и на неколико була (царских печата), пронађених ископавањем или на тржишту антиквитета. Почетком 2017.год. археолози су у Тел Лахишу, локацији древнох библијског града Лахиша који сеже унатраг 3000 година, на око 27км југозападно од Јерусалима открили остатке капије из времена првог храма.  Са капијом је био повезан олтар са роговима који су намерно одсечени како би олтар био десакларизован, што је у складу са библијским описом верских реформи цара Језекије (2Цар 18:4) које су тежиле верском централизму усресређеном на јерусалимски храм. Том приликом је Зе’ев Елкин (Ze’ev Elkin), министар Јерусалима и наслеђа и заштите животне средине (Minister of Jerusalem and Heritage and Environmental Protection) истакао да пред нашим очима ова нова открића постају сами библијски стихови и говоре својим гласом.
Шенк је 2009. год. претпоставио да би фрагмент могао бити део монументалног натписа красио јавну зграду коју је подигао краљ Језекија у вези са базеном... и  најновији доказ напредне метрополе у Јерусалиму током периода Првог храма. Он је подсетио да је ивен је фрагмент сличног монументалног натписа, али на другој врсти камена. Још један такав натпис пронађен је даље на северу у ископавању које су водили Бењамин Мазар и Меир Бен-Дов. (Benjamin Mazar and Meir Ben-Dov). Део по део, слика древног Јерусалима долази у фокус писао је пре више од десет година Шенк додавши: овакви фрагменти дају нам мале делове слагалице, указујући на то како је Јерусалим изгледао када је Соломонов храм још увек стајао на Брду храма, данас на месту величанствене муслиманске структуре познате као Купола на стени.
Напоменимо још да је  неоштећена копија Силоамског натписа остала је у Јерусалиму и данас је изложена у Израелском музеју (Israel Museum). Натпис је без сумње веома важан налаз културног наслеђа јеврејске историје који говори о веома важном догађају. То је најважнији натпис из гвозденог доба, Арен Маеир (Aren Maeir) професор археологије додавши: Веома је драматичан и приказује добро познате догађаје описане и у Библији и у асирском тексту. Немамо много натписа из тог времена и то је веома дугачак натпис.
006 natpis.jpg 96.55 KB

Са овим ставом слаже се и Рони Рајх (Ronny Reich) почасни професор археологије Универзитета у Хаифи (Haifa University archaeology professor emeritus) истакавши: То је важно у неколико аспеката. Са археолошке тачке гледишта, он даје датум тунелу... (који се може одредити по) облику слова у поређењу са другим натписима.
Израел је неколико пута покушао да се тај натпис врати. Ове недеље турска штампа је цитирала турске дипломатске изворе који су демантовали раније извештаје израелске штампе да су у току разговори о враћању натписа Израелу након састанка израелског председника Исака Херцога и турског председника Реџепа Тајипа Ердогана. Према турском извештају, Анкара је саопштила да је натпис пронађен на територији која је у то време припадала Отоманском царству и која је тренутно део палестинских територија и да повратак Израелу није долазио у обзир. Према међународном праву земља која потчини другу не сме да уклања антиквитете или предмете културног наслеђа, али уколико би се ово строго поштовало већина великих музеја у Лондону, Паризу и Берлину би остала без бројних антиквитета. Ипак, у последње време је приметно да су европске и западне земље почеле да се залажу за репатријацију антиквитета, али пре свега оних који се налазе и приватним збиркама. Како би избегли репатријацију, музеји указују на несигурне политичке ситуације у местима као што су Багдад, Бејрут и Дамаск, али то се не може рећи за Атину и Турску.
007 natpis.jpg 165.56 KB

Иако се на Силоамском натпису не помиње ни име цара ни датум завршетка радова, значајан број научника га сматра сведочанством Језекијиног времена. Постоји дебата о томе колико је времена било потребно за изградњу тунела и да ли је тунел изграђен као припрема за непосредан напад и могућу дуготрајну опсаду Сенахериба. Већина данашњих научника верује да би биле потребне године да се изгради. асирски цареви су сваке године ишли у војни поход да доведу људство за изградњу својих огромних градова. То је био разлог за протеривање народа: за радну снагу. Сами Асирци су били заузети војним походима, па су им били потребни заробљеници да би изградили своје градове, рекао је Рајх поставивши питање: како су могли да знају у Јерусалиму да Сенахериб циља на Јерусалим пре него што је прешао 20 километара од границе? По мом мишљењу, требало је неколико година да се изгради тунел и није могао бити припрема за напад. 
Такође, не тако давно је покренуто питање да ли је Језекијин тунел заиста Језекијин, или тунел неког од његових предходника. Било је научника који су веома аргументовано указивали да је поменути аквадукт морао да буде дело неког од ранијих владара Јерусалима, те да Језекијин тунел чека археологе који ће га открити. Ипак, уколико се прихвати поменуто читање овог фрагмента, такво датирање би тешко могло да се одржи. 
Можда је могуће и средње решење. Да ли је Језекија, заправо, у ишчекивању непријатељских освајања одлучио да доврши пројекат који сузапочели (и из непознатог разлога оставили недовршеним) неки ранији давидистички владари? 
 
Извори: 
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/arheolozi-na-kritu-pronasli-glavu-zrtvovanog-bika-otkrice-koje-povezuje-mit-i-kultnu-praksu-minojsko-kritske-civilizacije-sa-verovanjima-i-istorijom-biblijskog-orijenta 
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/najranija-recenica-pisana-proto-hanaskim-alfabetom-iste-nedace-vremenski-i-geografski-udaljenih-ljudi 
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/desifrovan-fragment-jedinog-poznatog-monumentalnog-natpisa-judejskih-vladara-jos-jedna-potvrda-istoricnosti-cara-jezekije 
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/ispod-tapoziris-magne-u-blizini-aleksandrije-otkriveni-drevni-tunel-usecen-u-steni-arheolozi-na-tragu-kleopatrine-grobnice 
https://www.heritagedaily.com/2022/11/ancient-rock-cut-tunnel-discovered-beneath-tapuziris-magna/145130?fbclid=IwAR14117nJRK-EtECF_TgMUgWG-r6E25JBeqE5S6A39GcKUWRiGJ95VQ5ty0 
https://arkeonews.net/dominican-mission-discovers-1305-meter-greco-roman-ancient-rock-cut-tunnel-in-alexandria/ 
https://see.news/dominican-egyptian-archaeological-temple-of-taposiris-magn 
https://www.world-today-news.com/in-the-images-the-details-of-the-discovery-of-an-archaeological-tunnel-more-than-a-thousand-meters-long-inside-the/ 
https://newsrebeat.com/world-news/107933.html 
https://english.ahram.org.eg/News/479063.aspx 
https://newsbeezer.com/egypteng/the-mysterious-archaeological-tunnel-in-alexandria-1300meters-the-first-of-which-is-on-land/ 
https://www.egypttoday.com/Article/4/96989/Egypt-discovers-16-burials-in-Taposiris-Magna-Temple-in-western 
https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/taposiris-magna-tunnel-0017486?fbclid=IwAR0TaIfutUeMmybEH8CNQJwHou266YlkEAcc0xqL1f-PRt2lmvx-4NyJyHI 
https://local12.com/news/nation-world/geometric-miracle-archaeologists-discover-vast-tunnel-beneath-egyptian-temple-emple-osiris-taposiris-magna-egypt-cleopatra-tomb?fbclid=IwAR2O_VdEEOv4TT_wMqrD9GcSUkHVJc8slWKw5Ne8Sq4oaiOnHa0TTGcttrQ 
https://greekcitytimes.com/2022/11/06/kathleen-martinez-team-discovers-1305-meter-greco-roman-tunnel-in-alexandria/?fbclid=IwAR1pWgk4aqdudhqYUjlhfdWgrKS1YC1_9UUpha48O2C8kfB0sLnyky9Ax7U 
https://womensagenda.com.au/latest/lawyer-turned-archaeologist-discovers-the-likely-tomb-of-cleopatra/ 
https://www.archaeology.org/news/10972-221109-taposiris-magna-tunnel?fbclid=IwAR07DGB3eHTq9zBEa31guZl8k_sU06AIfbfdtBm_KGIB1PFEWzgqXgW6YTo 
https://www.msn.com/en-us/news/world/vast-tunnel-found-beneath-ancient-egyptian-temple/ar-AA13Q8jL?li=BBnb7Kz&fbclid=IwAR10AUOy50zlXkVFj4ouVOcCfNjp6u_UhbMc3oJQ_000BKUQGQT_CYiZtuA 
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/archaeologists-discover-4300-foot-long-tunnel-under-ancient-egyptian-temple-180981099/?fbclid=IwAR1hkRqt-yowISpFC6NtJZeQ30jeEtAi75EDwuwvuQ9fSsD-pdxp2MDb_mo 
https://news.artnet.com/art-world/archaeologists-tunnel-cleopatra-tomb-2205456?fbclid=IwAR16tilA59AB6Js2g3YpOmzTUdov6LAcKn-ic7Lm8dG0_Bu9g3cpU-X7BQ0 
https://www.bbc.co.uk/newsround/63571501?fbclid=IwAR2Yq2902zX2YGOhKVq2vwouLkqYI7u5KLDCnd86vphwy2mV-qRwifXKKeI 
https://news.yahoo.com/archaeologists-discover-tunnel-beneath-egyptian-234124757.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly9uZXdzLXlhaG9vLWNvbS5jZG4uYW1wcHJvamVjdC5vcmcv&guce_referrer_sig=AQAAAFUiRnL1yqhCEvU-y692DK5MxsE-gJFa5n-_HDSoiW23UzDotupznaGEFcLqy5HCqBqvdd1aXARufyaedx3ZHYztUGks_CdZpqwNeWCVsTFJtdmHYklxmuO27n2fGvzKCzS8TFBKrAo2mpXZhkRZGLM27V8lnQLdnuZUlQU_Bfnw 
https://www.index.hr/vijesti/clanak/arheolozi-trazili-kleopatrinu-grobnicu-nasli-drevan-tunel-to-je-geometrijsko-cudo/2413868.aspx?index_ref=naslovnica_vijesti_ostalo_d&fbclid=IwAR3obFCrtZdlVwp3s_FRn1UWlSv0vfp-9fHElPdoJdEGiDTRnPiXVjbnrRo 
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/ancient-cultures/ancient-egypt/egyptian-temple-and-cleopatra/?utm_campaign=coschedule&utm_source=facebook_page&utm_medium=Biblical%20Archaeology%20Review&utm_content=Tunnel%20Discovered%20Under%20Egyptian%20Temple&fbclid=IwAR190an6BsHhmkKo0LYDNFyNpGXhwp_D-GSc3FhHRzzVh-qbqEaU_Cb8-MA 
https://www.sciencealert.com/archaeologists-hunting-for-cleopatras-tomb-uncover-a-geometric-miracle-tunnel?fbclid=IwAR0ZDl_5i_5eV1ZJaEp7gOlSGeGSMizslwfJZ55eSjSlreQ1PDfN041YmrU 
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/ancient-cultures/sacrificial-minoan-bull/?utm_campaign=coschedule&utm_source=facebook_page&utm_medium=Biblical%20Archaeology%20Review&utm_content=A%20Sacrificial%20Minoan%20Bull&fbclid=IwAR0vzTtt0uIHiN92pV4CNWKgizKxNlubuPi_sQBrrXVj08N_I6G9VGNrHmU 
https://greekreporter.com/2022/10/31/minoan-sacrificial-bull-head-unearthed-crete/ 
https://www.keeptalkinggreece.com/2022/10/31/bull-head-minoan-civilization-sacrifice-oldest/ 
http://www.thehistoryblog.com/archives/65577 
https://bkcentar.rs/sr/blog/kritsko-mikenska-civilizacija-obzorja-grckog-sveta 
https://bkcentar.rs/sr/blog/ugarit-prestonica-protohananske-civilizacije 
https://bkcentar.rs/en/blog/fenikija-imperija-purpurnog-naroda 
https://bkcentar.rs/sr/blog/nedostajuca-karika-istorije-alfabeta-da-li-ce-otkrice-tel-lahis-framenta-primorati-naucnike-da-redefinisu-dosadasnje-pretpostavke-u-vezi-ravoja-ranoalfabetskog-pisma 
https://bkcentar.rs/sr/blog/filistejci 
https://www.heritagedaily.com/2022/11/first-sentence-written-in-canaanite-language-discovered-on-ivory-comb/145168?fbclid=IwAR1qQLcLmQuLU9JXRMz1nu-Fuu_d4cF0uV5AmvIXYZwChS1V7Z4EfcjGzIc 
https://www.jpost.com/archaeology/article-721863?fbclid=IwAR11ObStvWmkOX-XIyHxJnDvxderN7ZYgrQZEozkPXvc0KecSq8Ti8w3Ul0 
https://www.timesofisrael.com/ivory-lice-comb-a-dating-head-scratcher-may-hold-earliest-canaanite-sentence/?fbclid=IwAR1iQaPlbFNs1L3YlkzU0xSn8qCTWsVZz5CMUguCpCBqgdKTahzGgrheItA 
https://www.theguardian.com/science/2022/nov/09/oldest-known-written-sentence-discovered-on-a-head-lice-comb 
https://www.chinadaily.com.cn/a/202211/10/WS636c5613a3105ca1f2275269.html 
https://www.cbsnews.com/news/ancient-comb-israel-first-sentence-ever-found-canaanite-alphabet-lice/ 
https://edition.cnn.com/2022/11/08/world/lice-comb-discovery-earliest-sentence-alphabet-scn/index.html 
https://www.eurekalert.org/news-releases/970428?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.pressherald.com/2022/11/09/israel-archaeologists-find-ancient-comb-with-full-sentence/?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://abc7ny.com/israeli-archaeologists-ancient-comb-canaanite-alphabetical-script-full-sentence/12434437/?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.wionews.com/science/this-ancient-lice-comb-contains-possibly-oldest-known-sentence-written-on-it-532731?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://thenationaldesk.com/news/from-the-desk/israeli-archaeologists-find-ancient-comb-with-oldest-known-full-sentence-dating-back-3700-years-israel-canaanite-alphabetical-script-hair-beard-lice-tusk-root-humanity-hebrew-arabic-greek-latin-cyrillic?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.sciencedaily.com/releases/2022/11/221109085807.htm?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.alaskahighwaynews.ca/science-news/israel-archaeologists-find-ancient-comb-with-full-sentence-6077540?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.rawstory.com/rare-canaanite-inscription-found-on-ivory-comb-in-israel/?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.independent.ie/world-news/and-finally/archaeologists-find-oldest-known-full-sentence-in-canaanite-script-on-comb-42130650.html?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.washingtonpost.com/world/israeli-archeologists-find-ancient-comb-with-full-sentence/2022/11/09/ae181a24-6015-11ed-a131-e900e4a6336b_story.html?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.upi.com/Science_News/2022/11/09/canaanite-inscription-ivory-comb/1631668001974/?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://english.alarabiya.net/life-style/art-and-culture/2022/11/09/Archaeologists-find-rare-Canaanite-inscription-on-ivory-tomb-in-southern-Israel?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.jewishpress.com/news/israel/hebrew-u-archaeologists-discover-first-sentence-ever-written-in-canaanite-language/2022/11/09/?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.newscientist.com/article/2346227-oldest-legible-sentence-written-with-first-alphabet-is-about-head-lice/?utm_source=ground.news&utm_medium=referral 
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/fenikija-imperija-purpurnog-naroda 
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/ugarit-prestonica-protohananske-civilizacije 
https://bkcentar.rs/sr/blog/nedostajuca-karika-istorije-alfabeta-da-li-ce-otkrice-tel-lahis-framenta-primorati-naucnike-da-redefinisu-dosadasnje-pretpostavke-u-vezi-ravoja-ranoalfabetskog-pisma 
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/biblical-artifacts/inscriptions/oldest_written_canaanite_sentence/?utm_campaign=coschedule&utm_source=facebook_page&utm_medium=Biblical%20Archaeology%20Review&utm_content=Oldest%20Canaanite%20Sentence%20Found&fbclid=IwAR0sXBy7EARw-ZBcnMOXOz5LD6wWlIshx7BbMssqRO0Xfj6hQcH5IaGJc74 
https://zimo.dnevnik.hr/clanak/na-skupocjenom-drevnom-ceslju-otkrivena-najstarija-recenica-na-svijetu-napisana-prvom-razvijenom-abecedom---751004.html?fbclid=IwAR3ahwWwG84beqJJ89f35SJfHZ9lCHuy7t14QRzFwQvaf1LT8HGP1VHmjk4 
https://news.artnet.com/art-world/worlds-oldest-alphabet-sentence-head-lice-warning-2208101?fbclid=IwAR0wqlRiooP6P6fx13EzunniQUGnfi7TkWYDfv4e9nyKb0-ydXNtPvHVUqI 
https://aleteia.org/2022/11/05/new-archaeological-evidence-of-biblical-king-hezekiah-found-in-jerusalem/ 
https://armstronginstitute.org/785-he-zekiah-first-of-its-kind-monumental-inscription-of-a-king-of-judah-revealed?fbclid=IwAR1kAgkUaNyf5sUEsRZsp5VkhPH69TuYPv5bi_vcxrLf6zSu-2erHoZ2jYw 
https://www.ynetnews.com/travel/article/sjb6dlu4j?utm_source=ynetnews.com&fbclid=IwAR3usV7g4GAfl1uJsm4RsPgd5uj3ddayiluT0fdPDafE4AULroCCO6xX7vk 
https://www.biblicalarchaeology.org/daily/ancient-cultures/ancient-israel/hezekiah-monumental-inscription/?utm_campaign=coschedule&utm_source=facebook_page&utm_medium=Biblical%20Archaeology%20Review&utm_content=Hezekiah%27s%20Monumental%20Inscription%3F&fbclid=IwAR2ym0-7lM2sojy1Y92lWDtA8SOiBElOzo0JeXv9nZxiB_xzDz5scfFlh-4 
https://www.jpost.com/archaeology/article-701676 
https://bkcentar.rs/sr/blog/jezekijin-tunel-arheoloska-otkrica-zahtevaju-preispitivanje 
https://www.bkcentar.rs/sr/blog/car-jezekija-arheoloska-biografija 
тагови: библија, свето-пимо, стари-завет, нови-завет, спасење, крит, палатоа-петрас, минојско-критска-цивилизација, вазе, жртва, зевс, европа, мит, историја, род, олтар, посмртни-обред, реченица, пуна-реченица, најстарија-писана-реченица, прва-писана-реченица, прото-хананско-писмо, алфабет, тел-лахиш, лахиш, чешаљ, ваши, слоновача, невоље-богатих-и-угледних, цар-језекија, језекијин-тунел, језекијине-буле, монументални-натпис, натпис-о-изградњи, сенахериб, асирија, међузаветни-период, тапосирис-магна, озирис, изида, хорус, клеопатра, птолемеј-ii-филаделф, плутарх, марко-антоније, тунел, средозамно-море, језеро-мариоут, мумије, погребне-маске, библијски-културни-центар
  • БИБЛИЈСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР
  • Краљице Наталије 76
  • Београд